Owoce, warzywa i mleko w szkołach

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2019/2020 wznowiony zostanie unijny program dystrybucji owoców, warzyw i mleka wśród uczniów w państwach UE.

Unijny program dla szkół ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania i zrównoważonej diety przez dystrybucję owoców, warzyw i przetworów mlecznych, proponując jednocześnie programy edukacyjne dotyczące rolnictwa i dobrego odżywiania.

W roku szkolnym 2017/2018 z programu tego skorzystało ponad 20 mln dzieci, co stanowi 20% dzieci w całej Unii Europejskiej.

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan, stwierdził: Nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest bardzo ważne. Dzięki unijnemu programowi dla szkół nasi młodzi obywatele będą mogli korzystać nie tylko z wysokiej jakości produktów europejskich, lecz również zdobywać wiedzę o żywieniu, rolnictwie, produkcji żywności i o ciężkiej pracy, jaka temu towarzyszy.

W każdym roku szkolnym na program przeznacza się łączną kwotę 250 mln euro. W odniesieniu do roku szkolnego 2019/2020 w ramach programu przeznaczono 145 mln euro na owoce i warzywa, a 105 mln euro na mleko i inne produkty mleczne.

Chociaż udział w programie jest dobrowolny, wszystkie państwa członkowskie UE zdecydowały się w nim uczestniczyć, częściowo lub w całości. Krajowe przydziały na obecny rok szkolny, przeznaczone dla państw UE uczestniczących w programie, zostały zatwierdzone i przyjęte przez Komisję Europejską w marcu 2019 r. Państwa członkowskie mogą również uzupełnić unijną pomoc przy pomocy środków krajowych.
Mogą one również zadecydować o sposobie wdrożenia programu. Dotyczy to na przykład rodzaju produktów, które otrzymają dzieci, lub tematyki realizowanych środków edukacyjnych. Jednak wybór dystrybuowanych produktów musi uwzględniać kwestie zdrowia i środowiska, sezonowość produktów, ich dostępność i różnorodność.

Źródło: ec.europa.eu

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSekrety ziemniaków – co kryje się tuż pod skórką?
Następny artykułZmniejsza się zasięg suszy rolniczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.