Sposoby na zaprawianie nasion przed siewem

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zaprawianie nasion jest to zabieg, który ma na celu zniszczenie patogenów albo szkodników bytujących na lub w nasionach. Ma również za zadanie chronić młode rośliny przez szkodnikami i patogenami, które są w glebie. Jest to bodaj najstarsza metoda ochrony roślin, bardzo prosta a jednocześnie skutecznie chroniąca rośliny. Dzięki niej siewki mają dużo większe szanse na przetrwanie, są silniejsze a to przekłada się wprost na późniejsze dobrej jakości i wyższe plony.

Istnieje kilka sposobów zaprawiania nasion. Można zaprawę przygotować samodzielnie a można gotową kupić. W uprawie amatorskiej najlepiej jest oczywiście postawić na ekologię i naturalność. A naprawdę jest w czym wybierać jeśli chodzi o sposoby zaprawiania nasion.

Sposoby zaprawiania nasion

Nasiona w domu można zaprawiać na trzy sposoby:

  • na sucho – zasypuje się je odpowiednią zaprawą i w niej obtacza. Najprościej jest wsypać nasiona do słoiczka, dodać zaprawę, nakręcić wieczko i przez jakiś czas energicznie potrząsać,
  • na mokro – zalewa się nasiona płynną zaprawą i tak się moczą przez odpowiedni czas

Prostsza jest ta sucha metoda, ale za to mokra jest skuteczniejsza. W wypadku zastosowania metody mokrej należy nasiona najpierw osuszyć na papierowym ręczniku w temperaturze pokojowej a następnie od razu wysiać, gdyż moczenie sprawia, że pobudzony zostaje proces kiełkowania.

  • termicznie – poddaje się je wówczas wysokiej temperaturze. W warunkach domowych idealnie sprawdza się piekarnik, gdzie nasiona przez 20 minut należy trzymać w temperaturze do 50oC.

Zarówno metoda mokra jak i sucha zaliczają się do tych najprostszych metod zaprawiania nasion, które może wykonać każdy amator, a mianowicie do bejcowania. W uprawach amatorskich można stosować jeszcze jedną metodę, choć jest ona już bardziej skomplikowana i pracochłonna, metoda ta to powlekanie nasion. Można nasiona powlekać, czyli do zaprawy dodawać tzw. lepiszcze, substancje, które wspomagają zaprawę by nie odklejała się od nasion. Ostatnia, najbardziej skomplikowana metoda, którą zaprawiają nasiona firmy wprowadzające nasiona do obrotu, to inkrustowanie nasion. Takie nasiona są powszechnie dostępne w sprzedaży. Każde nasionko znajduje się w specjalnej otoczce, na którą składa się nie tylko zaprawa, ale również różne substancje wspomagające kiełkowanie. Nasiona inkrustowane to zawsze małe kuleczki jak koraliki, niezależnie od tego jakiego kształtu są oryginalnie.

Zaprawianie nasion w domu

Zaprawianie nasion, choćby to najprostsze na sucho, znacząco wpływa na poprawę jakości, dużo więcej ich wykiełkuje a siewki będą bardziej odporne na patogeny znajdujące się w podłożu. Ważnym jest jednak, by dokładnie stosować się do receptur, jeśli zaprawiamy nasiona sposobami domowymi albo zaleceniami podanymi na ulotce załączonej do gotowej zaprawy. Zamiast bowiem wspomóc nasiona, możemy doprowadzić do zmniejszenia zdolności nasion do kiełkowania czy wywołać fitotoksyczność (toksyczność substancji, która poprawnie zastosowana toksyczną nie jest). Jeśli zaprawiamy nasiona samodzielnie, najlepiej jest to robić przed samym wysianiem nasion.

Możliwości zaprawienia nasion w domu jest całkiem sporo. Niektóre dziecinnie proste, innym trzeba poświęcić nieco czasu, bardziej lub mniej chroniące nasiona. Ale na pewno warto poświęcić chwilę lub dwie na wspomożenie nasion przed wysianiem. Poniżej sposoby jak można zaprawić nasiona sposobem domowym, receptury zapraw do samodzielnego przygotowania oraz przykłady tych profesjonalnych, które można bez problemu nabyć.

Domowe sposoby na zaprawy naturalne

Zasada ogólna: małe nasiona moczymy ok. 30 minut, duże 2-3 godziny, chyba że producent lub przepis mówią inaczej.

Nasiona przed wysianiem osusza się przez 24 h w temperaturze pokojowej na papierowym ręczniku a następnie wysiewa.

  • Zaprawianie nasion w wyciągu z czosnku Wystarczą 2-3 ząbki czosnku (10 g), które należy rozdrobnić i zalać 0,5 l letniej wody i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie można przelać część do miseczki i wsypać nasiona.
  • Zaprawianie nasion w naparze z rumianku Wystarczą 2 łyżki (8 g) suszonego rumianku, które należy zalać 0,5 l wrzątku, po czym przykryć i odstawić do ostygnięcia. Powstały napar trzeba przed użyciem rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1 i dopiero wówczas można moczyć nasiona.
  • Zaprawianie nasion w wyciągu ze skrzypu lub wrotyczu Podobnie można przygotować wyciąg ze skrzypu lub wrotyczu, tyle, że 2 łyżki suszonego ziela nie zalewa się wrzątkiem, tylko letnią wodą (0,5l) i pozostawia na 24 godziny. A później dodaje nasiona.
  • Zaprawianie cebul, bulw i kłączy kwiatów w wywarze z aksamitek 250 g suszonych roślin należy zalać 1,5 l wody i przez pół godziny gotować. Gdy wywar wystygnie cebule, bulwy czy kłącza zalewa się nim i pozostawia na ok. 8 godzin.
  • Zaprawianie nasion w popiele z drzew liściastych Prostym i skutecznym sposobem zaprawiania nasion jest obtoczenie ich w suchym popiele drzewnym. Można również przed samym wysianiem wsypać go do przygotowanych dołków i dopiero wówczas umieszczać w nich nasiona. Ważne, by popiół był z drzew liściastych (oprócz dębu) a najlepiej do tego sprawdza się popiół z czeremchy czarnej.
  • Zaprawianie nasion w roztworze nadmanganianu potasu W niejednej domowej apteczce znajdzie się środek do odkażania raz – nadmanganian potasu. To również prosty i skuteczny sposób na zaprawienie nasion. Potrzebny będzie roztwór 2%, w którym nasiona moczy się 20 minut.

Termiczne odkażanie nasion

Nasiona można odkażać zarówno w piekarniku, ale można również w gorącej wodzie. Jednak temperatura musi oscylować w granicach 46-50oC. A utrzymanie dokładnie takiej temperatury przez ok. 20 minut nie jest wcale takie proste. Jeśli piekarnik nie ma elektronicznego zegara, gdzie można idealnie zaprogramować temperaturę również może to być kłopotliwe. Także sama metoda niezwykle prosta, ale pod warunkiem, że posiadamy przynajmniej termometr, dzięki któremu jesteśmy w stanie kontrolować temperaturę panującą w piekarniku lub temperaturę wody na odpowiednim poziomie.

Preparaty naturalne i ekologiczne do zaprawiania nasion

Zaprawianie nasion i cebul biohumusem

Biohumus to nawóz naturalny, tworzony w kompostowniku przez dżdżownice kalifornijskie z materii organicznej, to w największym skrócie odchody dżdżownic, które są doskonałym nawozem szybko i z łatwością przyswajanym przez rośliny. Ale jest to nie tylko nawóz, ale również doskonała zaprawa dla nasion.

Gotowa zaprawa na bazie biohumusu jest produktem ekologicznym i można ją stosować zarówno do nasion jak i cebul, kłączy, bulw czy rozsady. Mowa tu o preparacie Ekovit Starter.
Można nim zaprawiać nasiona na dwa sposoby:

  • na sucho – wystarczy nasiona i Ekovit umieścić w słoiczku, zakręcić i dobrze wymieszać a następnie wysiać nasiona do przygotowanych dołków razem z proszkiem, który nie przylgnął do nasion,
  • na mokro – do proszku należy dolać wody tworząc papkę i tak obtoczone nasiona wysiewa się do dołków. Jeśli nasiona są malutkie, to papka powinna być rzadsza i do dołków wlana razem z nasionami.

Papka z Ekovit Starter jest również doskonała do zanurzania w niej korzonków roślin pikowanych, siewek czy rozsad. Można ją również stosować jako ukorzeniacz dla pędów róż, hortensji czy innych roślin.

Zaprawianie nasion i cebul mączką bazaltową

Mączka bazaltowa, to kolejny naturalny nawóz, który dzięki swoim właściwościom, doskonale sprawdza się w roli zaprawy do nasion. Powstaje ze zmielenia skały wulkanicznej i oprócz tego, że nawozi, również chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami (np. ślimakami). To bomba mineralna oraz źródło krzemionki, która wpiera odporność roślin. Do tego jest ogólnie dostępna i zwyczajnie tania.

Mączkę należy wsypać do słoiczka, do niej nasiona, zakręcić wieczko, dokładnie wymieszać i pozostawić na kilka dni. Całość wsypać do zrobionych dołków, zasypać ziemią a następnie podlać. Całość zasiewu można znów obsypać mączką. Minerały będą doskonałą bazą startową dla roślin, które będą stymulowały korzenie i działały nie tylko osłonowo, ale i wzmacniająco na siewki. Mączka bazaltowa uchroni wiele naszych wysiewów przed zgorzelami siewek, mączniakiem czy szarą pleśnią. Warto o niej pamiętać również przy sadzeniu cebul, kłaczy czy całych roślin albo przy ich ukorzenianiu.

Zaprawianie nasion Polyversum WP

Polyversum WP jest preparatem biologicznym, którego działanie opiera się na grzybie o łacińskiej nazwie Pythium oligandrum. Ale nie jest to grzyb chorobotwórczy, jak te z którymi wciąż toczymy w ogrodzie nierówną walkę. Ten grzyb żeruje właśnie na grzybach chorobotwórczych, będąc z ich punktu widzenia pasożytem, dzięki czemu dla ogrodników jest błogosławieństwem. Polyversum stosuje się zapobiegawczo w celu ochrony roślin przed chorobami grzybowymi, również jako środek zwalczający choroby grzybowe, ale jest również doskonałą zaprawą dla nasion.

Jest zaprawą niezwykle wydajną, gdyż do zaprawiania nasion na sucho wystarczy 0,1-0,5 g proszku na 100 g nasion. Wystarczy wymieszać całość w słoiczku lub na gęstym sicie. Można tak zaprawione nasiona wysiać od razu a można zostawić i siać później. Jeśli nasiona są gładkie i preparat do nich nie przylega, należy je bardzo delikatnie zrosić wodną mgiełką i wówczas oprószyć preparatem a po wyschnięciu od razu wysiewać.

Można również Polyversum stosować na mokro – wówczas 0,5 g produktu należy rozpuścić w 1 litrze wody i nasiona moczyć przez godzinę (ok. 100 g nasion). Całość należy przelać przez gęste sito a nasiona powinny się później przez 24 h suszyć na papierowym ręczniku w temperaturze pokojowej i dopiero po wyschnięciu zostać wysiane.

Jeśli chcemy zaprawić cebule, bulwy lub kłącza, do czego również doskonale się nadaje chroniąc przed zabójczymi grzybami, to należy 0,5 g preparatu rozpuścić w 1 l wody i zamoczyć je na 15 minut w tym roztworze.

Czy to resztek sypkiego Polyversum, czy też roztworu nie wylewajcie, użyjcie do podlania np. rozsady. To doskonała ochrona roślin przed grzybami, ale tymi złymi.

Chemiczne zaprawianie nasion

Dla porządku należy wspomnieć, że nasiona można zaprawiać również preparatami chemicznymi, choć na rynku tych przeznaczonych do amatorskiej uprawy roślin jest coraz mniej. Używanie większości (i bardzo dobrze) zostało ograniczone wyłącznie dla profesjonalistów.

Na rynku pozostała jeszcze Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS. Jest to zaprawa do stosowania na sucho i należy stosować ją ściśle według zaleceń na opakowaniu. Również Topsin M 500 SC można wykorzystywać jako zaprawę, choć na opakowaniu dla amatorów jest zalecenie do stosowania tylko jako oprysk na choroby grzybowe. Jednak i ten preparat od lipca 2021r. zostanie wycofany z obrotu i przestanie być na przeciętnego ogrodnika dostępny.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa starcie nowego sezonu: Zabiegi dolistne w sadach jabłoniowych
Następny artykułKRUS: zasiłek opiekuńczy przedłużony do 11 kwietnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.