Agrotech 2012

XVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech (Kielce, 16-18 marca) odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających − 55 tysięcy.
W targach uczestniczyło około 600 wystawców z 15 krajów: Austrii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Podczas Gali Wystawców w Hotelu Kongresowym wręczano Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, medale i wyróżnienia dla najlepszych producentów maszyn rolniczych. (Czyt. „Nagrody i wyróżnienia Agrotech”).

Poniżej krótko o niektórych – interesujących dla ogrodników – maszynach prezentowanych na Agrotechu.

Jar-Met z Węgrowa (woj. mazowieckie) otrzymał złoty medal za wielofunkcyjne i uniwersalne rozwiązania konstrukcyjne narzędzi do pielęgnacji. Sekcja robocza o szerokości 1,2 lub 1,5 m przystosowana do pracy na nierównościach wyposażona jest w sprężyste zęby o regulowanym kącie natarcia, przystosowane do bronowania użytków zielonych, upraw polowych i pól po podorywce. Płoza nożowa zamontowana przed zębami umożliwia nacinanie darni i niszczy kretowiska podczas pielęgnacji użytków zielonych oraz wyrównuje nierówności po wykonaniu podorywki. W tylnej części zamontowany jest wał gładki do przykrywania nasion trawy lub poplonu. Zawieszany w przedniej części siewnik do poplonu posiada bezstopniową regulowaną szerokość roboczą – 1-24 m. Za pomocą zasuwy dozującej można regulować dawkę wysiewu. Koszt zakupu brony chwastownika w wersji podstawowej zależy od liczby sekcji roboczej oraz od średnicy zęba (Ø 7 mm, Ø 9 mm), waha się od 3800 do 11 650 zł netto.

Firma P.W. Agat Piotr Jasiński prezentowała pielniki zawieszane do mechanicznego zwalczania chwastów w rzędach. Maszyny te  mają zastosowanie, między innymi w uprawie warzyw i w szkółkach. Elementem roboczym są gwiazdki z tworzywa sztucznego o wysokiej wytrzymałości na ścieranie, o średnicy 25 cm, 40 cm, lub 90 cm. Dla uzyskania najlepszych efektów pracy, ciągnik powinien pracować z prędkością 4–15 km/h. Wmontowany układ kierowniczy pozwala na precyzyjne prowadzenie elementów roboczych między rzędami.

Solan z Lublina oferował sadzarki karuzelowe chwytakowe. Sadzarka S219 przeznaczoną do półautomatycznego sadzenia rozsady doniczkowej z palet wielokomórkowych, z bryłą korzeniową w kształcie stożka o średnicy do 6 cm. Zasadniczą zaletą tej maszyny jest równa odległość między sadzonkami (min. 14 cm) oraz głębokość sadzenia (max. 15 cm). Półautomatyczna sadzarka chwytakowa S241 o wydajności dla każdej sekcji od 3000 – 3500 szt./godz. przeznaczona do sadzenia rozsad kapusty, kalafiorów, pomidorów, selerów itp. Szkółkarzom firma proponuje sadzarkę S 243.

Na stanowisku firmy Najbar wystawiane było urządzenie do odpylania cebuli i ziemniaków holenderskiej firmy Jongejans. Podstawą jest system filtrowania Agra PGF służącego do odprowadzania pyłu rolniczego. Za pomocą sprężonego powietrza wytworzonego przez wentylator pyły i łupiny transportowane są do worków foliowych. Zaletami urządzenia są: ● brak pyłu odprowadzanego na zewnątrz, ● brak strat ciepła z powodu powracającego powietrza, ● niski poziom hałasu.

Tekst i zdjęcia: Anna Wilczyńska, „Hasło Ogrodnicze”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska chce handlować z Chinami
Następny artykułWnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich również przez internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.