Biostymulująca moc wanadu

Intermag - nawożenie - biostymulatory
W dniu 6 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy INTERMAG, na której zaprezentowano nowy biostymulator oparty na wanadzie. Będzie on wprowadzony na rynek w 2020 r. VANADOO® to produkt poszerzający ofertę firmy w segmencie biostymulatorów opartych na pierwiastkach korzystnych.

Biostymulatory to substancje, które aplikowane do gleby w śladowych ilościach pobudzają wzrost roślin. Stymulują one w roślinie wykorzystanie składników pokarmowych, zwiększają dostępność składników pokarmowych w ryzosferze, poprawiają jakość plonu oraz zwiększają tolerancję roślin na stresy biotyczne.

Biostymulatory wydają się być – wraz z nasionami, nawozami i środkami ochrony roślin – czwartym filarem produkcji roślinnej i zrównoważonego rolnictwa i powinniśmy używać ich do rozwiązywania problemów, takich jak łagodzenie negatywnego wpływu zmian klimatycznych na rośliny i straty plonu” (dr. Patric Du Jarin 4th Biostimulant World Congress, Barcelona 2019).

Co wyróżnia VANADOO®

VANADOO® Stymulator korzeni to innowacyjny biostymulator zawierający wanad, którego skuteczność oparta jest o unikalną molekułę aVADIUM®. Biostymulator ten wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych. Dedykowany jest w uprawie roślin o podziemnych częściach użytkowych. Pierwsza tego typu molekuła

zawierająca wanad – aVADIUM® to organiczny biodostępny związek wanadu gwarantujący skuteczność biostymulatora VANADOO®.

Vanadoo - biostymulator Intermag

VANADOO® warunkuje większy plon podziemnych części użytkowych, poprzez intensyfikację procesów metabolicznych wpływających na wzrost i rozwój roślin. Intensyfikuje procesy odpowiedzialne za powstawanie cukrów w roślinie oraz zwiększenie ich transportu do organów spichrzowych. Wpływa na poprawę parametrów jakościowych plonu roślin o podziemnych częściach użytkowych, zwiększając zawartość cukrów czy suchej masy.

Badania nad tworzeniem produktu rozpoczęły się w 2015 roku w laboratoriach INTERMAG, a jego wprowadzenie na rynek poprzedzały badania biologiczne w obiektach INTERMAG (od 2016 r.) i jednostkach zewnętrznych (od 2018 r.). W badaniach biologicznych potwierdzono skuteczność VANADOO® w uprawie selera korzeniowego, marchwi, buraka ćwikłowego, a z roślin rolniczych – buraka cukrowego.

INTERMAG jest producentem nawozów specjalistycznych, bioproduktów i innych agrochemikaliów przeznaczonych dla rolnictwa oraz produktów prozdrowotnych dla zwierząt hodowlanych. To także światowy lider w produkcji i wprowadzaniu na rynek biostymulatorów opartych o pierwiastki korzystne w formach dostępnych dla roślin. W swojej ofercie od 2000 roku posiada biostymulator oparty na tytanie (TYTANIT® Mineralny stymulator wzrostu), a od 2014 roku – na krzemie (OPTISIL® Stymulator odporności). TYTANIT® zawdzięcza swoją wysoką skuteczność unikalnej molekule aTIUMTM, a OPTISIL® unikalnej formule duoSILTM. Dopełnieniem tej oferty będzie wprowadzony w tym roku VANADOO® Stymulator korzeni.

dr hab. Marzena S. Brodowska, prof. UP Lublin.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny jabłek przemysłowych: Pojawiają się oferty 0,50 zł/kg
Następny artykułW jakim kierunku zmierza amerykańskie sadownictwo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.