Ciągnik pracuje bez traktorzysty

Ciągnik z zamontowanym modułem Gotrack w wilanowskim sadzie
Wśród wystawców, którzy na XX Dniu Otwartym Katedry Sadownictwa SGGW zaprezentowali swoje firmy i wyroby oraz usługi dla producentów owoców jak zawsze sporo było maszyn i urządzeń do prac w sadach. Jedną z propozycji usprawnienia najczęściej wykonywanych w nich prac – opryskiwania czy koszenia był moduł Gotrack opracowany przez Marcina Lisa oraz Michała i Marcina Janusa.
Zamontowanie na traktorze urządzenia Gotrack pozwala na bezobsługowe wykonanie pracy przez agregat opryskujący lub koszący. By „zwolnić” operatora trzeba raz objechać kwaterę czy sad trasą, jaką w przyszłości ma pokonywać maszyna. Moduł GPS zapamiętuje ją i podczas następnych przejazdów odtwarza z dokładnością do 2 cm. Zabezpieczeniem przed skutkami zboczenia z wytyczonej trasy są mechaniczne czujniki zamontowane na ciągniku.

Podczas pracy system elektroniczny jest w stanie kontrolować pracę opryskiwacza – na przykład włączać czy wyłączać poszczególne sekcje rozpylaczy.


Marcin Lis (z mikrofonem) objaśnia zasadę funkcjonowania swojego modułu

Przebieg pracy można kontrolować przez smartfon lub komputer. Po przejechaniu zaprogramowanej trasy GoTrack wysyła SMS meldując zakończenie pracy.

W Wilanowie zaprezentowano prototypowy zestaw GoTrack. Seryjny produkt ma być gotowy do sprzedaży sadownikom w przyszłym roku.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzielżan
Następny artykułGotowych na chińską kontrolę jest ok. 500 sadowników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.