Co powinno się znaleźć w warsztacie każdego gospodarstwa?

Nie każdy jest majsterkowiczem, jednak w każdym gospodarstwie powinien znajdować się zestaw narzędzi warsztatowych, który umożliwi dokonanie chociaż podstawowych napraw. Dzisiaj podpowiadamy, co powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego warsztatu w gospodarstwie.

Zapieczone, złamane śruby, złamane lub wygięte elementy metalowe; z takimi problemami najczęściej mierzymy się w naszych gospodarstwach. Nawet kiedy nie mamy „drygu do mechaniki”, trudno, abyśmy do prozaicznych napraw wzywali fachowy serwis, tym bardziej,
kiedy w sezonie czas jest na wagę złota.

Podstawa

Bez młotka i imadła w warsztacie ani rusz. Podejmując decyzję o zakupie imadła warto
wziąć pod uwagę jego gabaryty; niekiedy w warsztacie mamy do czynienia z dość dużymi
elementami, warto więc zdecydować się na solidne narzędzie, oczywiście dostosowane do stołu warsztatowego (ten nie dość że solidny, warto, aby był przytwierdzony do podłogi). Trudno wyobrazić sobie też warsztat bez młotka. Chociaż to bardzo proste narzędzie, występuje w różnych wariantach: np. w ofercie NEO TOOLS znajdziemy młotki ślusarskie z trzonkami jesionowymi, drewna hikorowego lub z włókna węglowego.

Komplet czy na sztuki?

To, że żaden warsztat, nawet amatorski nie będzie funkcjonował bez kluczy, jest jasne ze
względu chociażby na popularność połączeń śrubowych. Powstaje inne pytanie, mianowicie jak i jakie klucze kupować. Tutaj rynek jest bardzo bogaty; popularne „grzechotki” dostępne są w różnych wariantach i wymiarach od 1/4’’ przez 3/8’’, 1/2’’ do 3/4’’, a więc najmniejsze, przeznaczone do prac precyzyjnych, jak i duże, do zastosowań wymagających użycia dużej siły. Warto, aby w każdym warsztacie znalazła się jedna „mała grzechotka” z zestawem nasadek oraz bitów płaskich i krzyżakowych, a także duża z zestawem nasadek od 10 do 32 mm. W takiej sytuacji można zdecydować się np. na zakup zestawu kluczy nasadowych z grzechotkami NEO TOOLS 110 części (nr indeksu: 08-666); w jednej walizce znajdziemy m.in. dwie grzechotki (1/4” i 1/2’’), pokrętło, przedłużki, przeguby i przeznaczone do nich całe spektrum nasadek i bitów (płaskich, krzyżowych, torx i sześciokątnych); elementy metalowe wykonane są ze stali chromowo-wanadowej. Jakość
narzędzi NEO TOOLS potwierdzona została certyfikatami niezależnych laboratoriów m.in.
TUV Rheinland a dodatkowo marka gwarantuje 25-letni okres ochrony gwarancyjnej na narzędzia mechaniczne ze swojego portfolio.
W warsztacie niezbędny okaże się zestaw kluczy płasko-oczkowych, a przydatne mogą okazać się również klucze zapadkowe, w pewnych warunkach mogące znacznie przyspieszyć odkręcanie lub dokręcanie śrub. Pomocne w warsztacie mogą okazać się klucze nastawne. Właściwie wszystkie elementy możemy kupować zarówno oddzielnie jak i w kompletach, jednak pierwsze rozwiązanie będzie uzasadnione właściwie tylko w przypadku kiedy chcemy uzupełnić posiadany już zestaw kluczy. Kompletowanie
zestawu od podstaw będzie rozwiązaniem znacznie droższym niż zakup kompletu.
Ciekawym rozwiązaniem może być też zakup szafki narzędziowej, która pomoże w utrzymaniu porządku w warsztacie; nie ma chyba nic bardziej irytującego, niż szukanie przez 15 minut „siedemnastki” w najgorętszym okresie sezonu zbiorów. Taką szafkę możemy też dowolnie konfigurować, dobierając odpowiadające z naszego punktu widzenia zestawy kluczy, szczypiec i wielu innych narzędzi warsztatowych.

Elektronarzędzia

Podobnie jak w przypadku kluczy, również i tutaj oferta na rynku jest przebogata. Jeżeli
majsterkujemy często i tylko w warsztacie, takie niezbędne narzędzia jak wiertarka czy
szlifierka kątowa mogą być zasilane z sieci; będą one tańsze od tych zasilanych akumulatorowo.

Jeżeli zaś swoje prace wykonujemy w różnych pomieszczeniach, ciekawą propozycją będzie właśnie ta druga opcja. I warto postawić w takim przypadku na jedną markę narzędzi ze względu na kompatybilność akumulatorów; W ofercie marki Graphite mamy nie tylko narzędzia stricte warsztatowe, jak wiertarki, wkrętarki czy szlifierki
kątowe, ale także asortyment narzędzi ogrodowych: piły łańcuchowe, podkaszarki czy
nożyce do żywopłotu i wiele innych. Wszystkie te narzędzia pracują w systemie ENERGY+; są zasilane akumulatorami tego samego typu. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość konfiguracji zestawu produktów i doboru optymalnej jakości potrzebnych akumulatorów. Ponadto producent oferuje 3-letnią gwarancję na narzędzia z systemu Energy+. Narzędzia to nie wszystko; pamiętajmy, aby prace warsztatowe wykonywać w odpowiedniej odzieży ochronnej i z użyciem środków ochrony indywidualnej; wszędzie, gdzie znajdują się elementy ruchome, narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Topex – właścicielem marki NEO TOOLS i GRAPHITE

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmiany w zasadach udzielania kredytów
Następny artykułSprawdzony sposób na wartościowe posiłki jesienią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.