ICL Polska – nowa nazwa, znane produkty

Działalność i oferta produktowa firmy ICL Polska były tematem konferencji prasowej, którą zorganizowano 16 lutego w warszawskiej siedzibie firmy. Maciej Mynett dyrektor krajowy tej firmy wyjaśniał, że pod nazwą firmy ICL – Israel Chemicals Limited, sprzedawane są znane producentom roślin ozdobnych i szkółkarzom – nawozy otoczkowane Osmocote oraz nawozy dolistne z serii Agroleaf stosowane m.in. w uprawach warzyw i owoców miękkich.

– Nowa nazwa firmy jest wynikiem zmian własnościowych. ICL to izraelski holding związany z różnymi branżami, który wydobywa minerały z Morza Martwego. Sole te zawierają m.in. związki potasu, bromu i magnezu, dlatego sektor nawozowy, ma znaczący udział w tej firmie.
Poza nim są jeszcze sektory – przemysłowy oraz dział dodatków do żywności (m.in. do mięs, serów czy produkcji napojów). Sektor nawozowy obejmuje 3 rodzaje fabryk: nawozów płynnych, nawozów krystalicznych rozpuszczalnych w wodzie oraz nawozów otoczkowanych (tych, z których słynęła marka Scotts). Firma ICL zatrudnia na całym świecie 12 tys. pracowników. Naszej firmie zależy na takim sukcesie, jaki udało się osiągnąć dzięki wyprodukowaniu i wprowadzeniu na rynek nawozów Osmocote, które zrewolucjonizowały produkcję ogrodniczą. Nowoczesne rolnictwo wymaga precyzji. Naszym celem jest dbałość o dochodowość producenta rolnego i ogrodniczego, a nie tylko o plon, np. w nawożeniu pomidora i papryki pracujemy nad ograniczeniem za pomocą odpowiedniego nawożenia suchej zgnilizny wierzchołkowej. Obecnie nawozy firmy ICL sprzedawane są na całym świecie. Ciągle rozwijamy ofertę, tak żeby zadbać o kompleksowe odżywienie roślin – od nawozów granulowanych stosowanych doglebowo, przez fertygację po dokarmianie dolistne – informował Maciej Mynett.

Ofertę nawozów ICL na sezon 2016 przedstawił Tomasz Pisulewski – doradca techniczny. Informował o grupie nawozów dolistnych Agroleaf Power, która obejmuje 6 produktów, różniących się składem, w zależności od zapotrzebowania roślin wynikającego z różnych faz rozwojowych. – Nowością w grupie nawozów dolistnych są nawozy Agroleaf Crop – przeznaczone do upraw rzepaku, zbóż, kukurydzy i ziemniaka. W ofercie nawozów do fertygacji polecamy serię Agrolution pHLow, do wody twardej, które obniżają zawartość dwuwęglanów (HCO3-) oraz Agrolution Special – przeznaczone do stosowania z miękką wodą. Natomiast nawozy pojedyncze do fertygacji Select dają możliwość precyzyjnego dostosowania składu pożywki do wymagań danej uprawy – przekazywał prelegent.

Zaprezentował, jak w prosty sposób można szybko obniżyć odczyn wody przeznaczonej do oprysku lub fertygacji stosując PeKacid – rozpuszczalny w wodzie kwas fosforowy w suchej formie (1 kg PeKacid rozpuszczony w 1000 litrów wody obniża jej pH o 1 stopień).


Tomasz Pisulewski – doradca techniczny ICL zaprezentował, jak w prosty sposób można szybko obniżyć odczyn wody przeznaczonej do oprysku lub fertygacji stosując PeKacid

Spośród nowych produktów T. Pisulewski informował o nowym doglebowym nawozie Polysulfat, przeznaczonym do stosowania posypowego. Nawóz ten to naturalna kopalina zawierająca cztery pierwiastki: potas, magnez, wapń i siarkę. Może być z powodzeniem stosowany w uprawach rolniczych (rzepak), warzywnych (kapustne, cebulowe, korzeniowe) oraz sadownictwie i uprawach krzewów jagodowych.

Polecał również produkt specjalistyczny – H2Flo – mieszaninę substancji powierzchniowo czynnych, dzięki której woda jest skuteczniej dystrybuowana przez warstwy gleby, tzn. szybciej wnika w suchą glebę, nie rozlewając się po jej powierzchni. Użycie tego produktu pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o 25% oraz np. skrócić czas konieczny na nawilżanie mat do sadzenia roślin. W ofercie firmy ICL dostępny jest również produkt aminokwasowy – IntraCell, zawierający glicynę, który zabezpiecza rośliny przed stresowymi czynnikami np. suszą czy zalaniem. Pozytywne efekty jego stosowania zaobserwowano m.in. w uprawie czereśni i pomidorów – w zabezpieczaniu owoców przed pękaniem. Preparat Rise P zawierający bakterie i drożdże, umożliwia „odzyskiwanie” z gleby fosforu i mikroelementów tj. żelazo, poprzez przekształcanie ich w formy dostępne dla roślin, co korzystnie wpływa na poprawę jakości plonu i podniesienie zdrowotności upraw. Produkt ten polecany jest do stosowania we wczesnych fazach wzrostu roślin. Prelegent zwracał również uwagę na konieczność wykonywania analizy chemicznej nie tylko gleby, ale również wody przeznaczonej do nawadniania lub fertygacji. Udowodnił, że dzięki wynikom analizy wody producenci rolni mogą sporo zaoszczędzić na nawozach, używając produktów np. zakwaszających wodę (PeKacid), dzięki czemu poprawia się przyswajalność makro- i mikroskładników.


Działanie produktu H2Flo – mieszaniny substancji powierzchniowo czynnych, dzięki której woda jest skuteczniej dystrybuowana przez warstwy gleby

Podczas konferencji reprezentanci firmy ICL Polska informowali również o programie AngelaWeb 2.0 – opracowanym przez własnych ekspertów, za pomocą którego można precyzyjnie ustalać dawki nawozów oraz składy pożywek dla różnych gatunków uprawnych, dostosowane do ich fazy wzrostu.

Andrzej Miąsko – regionalny kierownik sprzedaży ICL Polska przytoczył wyniki doświadczeń w gospodarstwach uprawiających zarówno warzywa jak i owoce, w których były stosowane w ubiegłych latach nawozy tej firmy. Natomiast Krystyna Bargieł – koordynator ds. marketingu ICL Polska zapraszała do odwiedzania firmy podczas spotkań branżowych (np. podczas targów Agrotech 2016 w Kielcach). Polecała również nową stronę internetową firmy www.icl-sf.pl. Jej czytelny układ pozwala łatwo dotrzeć do informacji o produktach i ich zastosowaniu w poszczególnych uprawach.


Spotkanie poświęcone działalności firmy ICL i oferowanych przez nią produktów odbywało się w jej siedzibie w Warszawie

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł820 TIRów zebranych opakowań po środkach ochrony roślin
Następny artykułTRSK prosi premier o pomoc w eksporcie jabłek do Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.