Kurtyny z szybkością przysłony

W artykule "Innowacje w uprawie anturium" („Rośliny Ozdobne” 7–8/2015) wspomniałam o innowacyjnych kurtynach, które są wykorzystywane m.in. w szklarniach należących do holenderskiej firmy Anthura B.V. Zasłony takie mogą być przydatne także w uprawie innych roślin wymagających cieniowania w okresie zbyt intensywnego natężenia oświetlenia, m.in. begonii, paproci, sępolii, syningii, kolumnei, kalatei.

Kurtyny Diafragma®, bo o nich mowa, zostały opracowane w firmie Huisman Scherming B.V. w odpowiedzi na wyraźne zapotrzebowanie ze strony klientów. Prototyp tego produktu był testowany w 2006 r. w obiektach przedsiębiorstwa Anthura B.V., a pozytywne efekty jego stosowania sprawiły, że dwa lata później kurtyny te zainstalowano w nowej szklarni o powierzchni 10 ha, należącej do hodowcy anturium. Zasłony Diafragma® zostały także wykorzystane przy budowie dodatkowego piętra uprawowego, jak również przy rozbudowie szklarni w 2013 r. Obecnie w Holandii tego typu kurtyny stosowane są przez sześciu producentów roślin doniczkowych.
 
Dzięki specjalnej konstrukcji dwóch skonsolidowanych osłon kurtyny tego typu błyskawicznie reagują na zmianę warunków atmosferycznych, co daje możliwość utrzymania stałego poziomu natężenia oświetlenia w szklarni. Zasłony Diafragma® działają bowiem bardzo szybko – w ciągu 10 sekund następuje przejście z maksymalnego stopnia zacienienia (98%) na poziom minimalny (50%), co znacznie wyróżnia te kurtyny od tradycyjnych wersji, w wypadku których reakcja ta jest znacznie wolniejsza.

Sposób działania tej kurtyny można porównać do pracy przysłony fotograficznej, regulującej wielkość otworu, przez który wpada strumień światła (od tego wzięła się też nazwa – Diafragma®). Za pomocą dwóch ruchomych, nakładających się na siebie metalowych osłon zbudowanych z pasków aluminium i przezroczystej tkaniny reguluje się średnicę szczeliny, co powoduje zmianę ilości światła przedostającego się do szklarni. Górna, aluminiowa warstwa kurtyny przesuwa się nad dolną, wykonaną z przezroczystej tkaniny, przez co otwory w sposób ciągły rozszerzają się lub zawężają, przez co regulują odpowiedni poziom oświetlenia w szklarni. Kurtyny sterowane są przez zaawansowany program w komputerze klimatycznym.


Kurtyny Diafragma®

Poza pozytywnym wpływem szybkiego uzyskiwania zacieniania w szklarni na jakość uprawianych roślin kurtyny Diafragma® pozwalają na nawet 70-procentową oszczędność energii. Zastosowanie tego rozwiązania w połączeniu z zaawansowanymi czujnikami umożliwia precyzyjną, szybką i płynną regulację klimatu w szklarni. Dzięki skoordynowaniu wszystkich elementów mających wpływ na klimat (natężenia oświetlenia, temperatury, wilgotności powietrza i poziomu CO2) w obiekcie uzyskuje się optymalne warunki, dostosowane do wymagań roślin. Im precyzyjniej kontrolowany jest klimat w szklarni, tym lepiej dla upraw.

Za pomocą tego systemu, zapewniającego najkorzystniejsze warunki, producent ma wpływ nie tylko na wzrost roślin, lecz również na zapobieganie masowemu występowaniu chorób i szkodników. W wypadku upraw doświetlanych kurtyny te umożliwiają elastyczne regulowanie światła asymilacyjnego (w Holandii producenci zobowiązani są do ograniczania stosowania lamp do doświetlania asymilacyjnego) – za ich pomocą możliwe jest zminimalizowanie ryzyka wydostawania się światła na zewnątrz w zakresie 50–98%.
 
Kurtyny Diafragma® wykorzystuje się m.in. w nowoczesnym gospodarstwie Shadowplant B.V. w Honselersdijk Holandii, w którym na powierzchni 35000 m² uprawianych jest 12 odmian kalatei (Calathea sp.). Teun Valstar, jego właściciel, bardzo pozytywnie ocenia tę inwestycję. – Dzięki tej kurtynie mogę bardzo szybko zacieniać rośliny, co jest niezwykle istotne w tej uprawie. Poza tym widoczne są duże oszczędności energii zimą – mówi, przyznaje jednak, że Diafragma® nie jest pozbawiona wad. Jako jedną z nich wymienia wysoką cenę tego rozwiązania. Drugi mankament to szybsze zużywanie się części, związane z intensywniejszą pracą kurtyny. – Choć kurtyna ta była w naszych szklarniach zainstalowana siedem lat temu, to już konieczna okazała się wymiana wielu elementów ściągających urządzenie – stwierdził ogrodnik.

W porównaniu do tradycyjnych zasłon cena tych kurtyn jest wysoka. Warto jednak zauważyć, że jedna Diafragma® zastępuje dwie tradycyjne kurtyny.


Kurtyny Diafragma® są szczególnie przydatne w uprawie gatunków cieniolubnych

Jolanta van Holstein
Naaldwijk, Holandia
Fot. J. van Holstein

Artykuł pochodzi z numeru 10/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMaspex zainwestuje w Łowiczu
Następny artykułRuszyła „Modernizacja gospodarstw rolnych ”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.