Nowoczesne sortowanie i pakowanie jabłek

28 września 2012 r. w siedzibie grupy producenckiej Fruit Family w Sadkowie Szlacheckim odbył się pokaz nowoczesnej, całkowicie zautomatyzowanej linii do sortowania owoców GeoSort III oraz linii pakujących Longobardi. Maszyny zainstalowała w obiekcie firma Szugajew-Agri, która w roku 2012 odchodziła swoje 20-lecie. Budowę i zasadę pracy linii omówił Piotr Szugajew, właściciel firmy Szugajew-Agri.

Linia GeoSort III do sortowania jabłek wyposażona jest w automatycznego robota rozładunkowego firmy Longobardi podającego skrzynie pojedynczo do rozładunkowego kanału wodnego, stół inspekcyjny, osuszacze i singulator, skrzynkę kamerową GREEFA, 50 kanałów wodnych oraz 4 hydroprożniowe wodne napełniarki, od których zapełnione skrzynie odbiera po zaetykietowaniu (nadaniu i naklejeniu kodu kreskowego przez mobilną drukarkę) robot BINMATIC (firmy GREEFA). Ważnym elementem wyposażenia linii są kamery iQS (w skrzynce kamerowej), ktore wykonują ok. 70 zdjęć każdego jabłka. Kamery iQS rozpoznają całą gamę barw oraz wielkość rumieńca, a także rozpoznają plamy na skorce (np. parcha jabłoni). Zdjęcia te przechowywane są w pamięci komputera głównego i służą do analizy.

GeoSort III pracujący w firmie Fruit Family wyposażony jest także w moduł zawierający spektrometr (ang. intelligent Flavour Analyser – iFA), z którego światło podczerwone po przeniknięciu jabłka określa zawartość cukrów i kwasów oraz występowanie chorób fizjologicznych (np. szklistość miąższu, gorzka plamistość), a odpowiednie czujniki rejestrują uzyskane dane. Za pomocą urządzenia „hand over unit” owoce są bardzo delikatnie przenoszone z singulatora na miseczki i jednocześnie ważone. Każde jabłko po dokładnej ocenie i zważeniu kierowane jest do odpowiedniego kanału wodnego, zgodnie z określonymi parametrami. Wybór kanału jest dynamiczny, co oznacza, że owoce o określonych parametrach trafiają do pierwszego wolnego kanału na linii. Procesem tym steruje specjalny komputer „over flow”. Po zebraniu się owoców w kanale na długości 11–12 m (taka długość odpowiada 1 skrzyniopalecie) śluza na ujściu kanału otwiera się i owoce kierowane są do (jednej z 4) hydropróżniowej wodnej napełniarki o wydajności 8–9 t/godz. Od napełniarek skrzynie odbiera robot BINMATIC, który porusza się wzdłuż nich po szynach. Robot ustawia skrzynie po 3 lub 4 w słupku na wyznaczonym miejscu. Jego wydajność  wynosi 110 skrzyń/godz.
 
Owoce po wstępnym przesortowaniu mogą być skierowane do chłodni buforowej lub bezpośrednio na jedną z 5 linii do pakowania owoców firmy Longobardi, z których każda wyposażona jest w autoautomatyczny wodny rozładunek skrzyniopalet. Na liniach owoce mogą być pakowane zgodnie z każdym zapotrzebowaniem odbiorców: od kartonów jedno- i dwuwarstwowych oraz owoców luzem, kartonów z wytłoczką, przez woreczki foliowe po tacki. Linie pakujące, w zależności od opakowania, mają wydajność do 7–8 t/godz. Każda linia wyposażona jest w wagę sprawdzającą, etykieciarkę kartonów i automatyczny paletyzator. Spaletyzowane opakowania odbiera tramwaj indukcyjny i odwozi je do bindownicy. Następnie gotowa paleta trafia do komory spedycyjnej.

Pierwsza z linii to linia do dynamicznego pakowania owoców, tzw. Pojedyncze Turbo, na której możliwe jest zapakowanie owoców do kartonów jedno- i dwuwarstwowych oraz luzem. Wydajność tej linii to ok. 600 kg zapakowanych owoców/ godz./osobę, co przy pracujących 4 lub 5 osobach umożliwia zapakowanie 2,4–3 ton owoców/godz.

Druga linia to także linia do szybkiego i dynamicznego pakowania, tzw. Podwójne Turbo Plus. Na niej możliwe jest zapakowanie jabłek w każdy rodzaj opakowania, przez co jest ona najbardziej uniwersalna. Istnieje możliwość zapakowania jabłek luzem w kartonowe opakowania, przy czym odbywa się to poprzez wysunięcie spod spodu linii dodatkowego pasa, na którym ustawiane są dodatkowe, puste kartony. Wydajność tej linii przy jednostronnej pracy wynosi 3–4 t/godz. (przy obu stronach pracujących – 7–8 t/godz.). Trzecia linia jest bardzo podobna do wcześniej opisanej, a kolejna przystosowana jest do pakowania owoców w torebki foliowe. Wyposażona jest ona w 14-głowicową z dwoma końcowkami pakującymi maszynę pakującą firmy AFFELD. Każda z jej końcówek pakujących ma wydajność 24–28 woreczków/min. Przy obu pracujących końcówkach wydajność wynosi 40 woreczków/min. Do ostatniej linii dostawiona jest maszyna pakująca Waldyssa 55 (fot.), która pakuje owoce na tacki po 4 lub 6 sztuk.

Woda na linii sortującej i liniach pakujących musi podlegać okresowej filtracji. W tym celu podłączone są trzy niezależne obiegi do jej oczyszczania. Pierwszy z nich filtruje wodę z presortingu, drugi z rozładunku jabłek, a trzeci to system filtracji wody na liniach pakujących. Filtry zamontowane w obiekcie są produkcji firmy Longobardi. Pierwsze na presortingu to filtry piaskowe, wielowarstwowe (2 zbiorniki) służące do odfiltrowywania wody z części organicznych oraz z drobnych zanieczyszczeń. Podczas filtracji wody dopuszczalne jest użycie preparatów chemicznych ograniczających rozwój glonów i grzybów. Jednym z elementów systemu filtracji wody jest zbiornik osadowy, dzięki któremu możliwa jest oszczędność wody. Woda, która trafia do zbiornika, poddawana jest działaniu preparatu służącego do koagulacji cząstek stałych, które opadają na dno zbiornika. W zbiorniku filtrowanie polega na przelewaniu się wody oczyszczonej z cząstek stałych. Stąd woda trafia do kolejnego filtra i dalej do określonego, pracującego w danym momencie obiegu. Zbiornik osadowy działa na wszystkich obiegach, przy czym każdy z obiegów pracuje w innym czasie, jest autonomiczny i działa w systemie automatycznym tak podczas filtracji, jak i samooczyszczania.

Anita Łukawska
Fot. A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiologiczne metody w integrowanej ochronie roślin…
Następny artykułRolnicy w UE chcą silnego budżetu rolnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.