W Warce o zmęczeniu gleby

Sala wykładowa 6. Międzynarodowej Konferencji Nawożeniowej w Warce
Dr Krzysztof Rutkowski (UP Poznań) zajął się problemem zmęczenia gleby i jego wpływu na współcześnie zakładane i prowadzone uprawy sadownicze.
Zjawisko zmęczenia gleb i jako skutek – choroba replantacji – było znane już w starożytności – zapisy biblijne przekazują boskie zalecenie, by gleba rodziła sześć lat a siódmego odpoczywała. Dopiero w latach 30. Ubiegłego wieku w USA, a w 60. – w Europie zjawisko nabrało znaczenia. Uprawy są intensyfikowane i kiedy w grę wchodzą pieniądze (zwłaszcza, gdy są to kredyty) liczy się czas. Odłogowanie jako metoda ograniczania zmęczenia gleby nie satysfakcjonuje producentów. Tymczasem w okolicach Skierniewic to uciążliwe zjawisko odnotowano na ponad 80% gleb zajętych przez sady. 

Dr Krzysztof Rutkowski (UP Poznań)

Przyczyny choroby replantacji są różne – specyficzne lub niespecyficzny. Bardzo często powodem wystąpienia choroby jest obecność w glebie nicieni – te z kolei żerując na korzeniach „otwierają bramy” przed różnymi patogenami glebowymi. Najbardziej szkodliwe jest wystąpienie choroby replantacji w pierwszym i drugim roku po posadzeniu nowych drzew na stanowisku po wykarczowanym sadzie. Skala szkód jest związana z ilością związków fenolowych powstających w resztkach po wykarczowanych drzewach.

Całość tego, oraz pozostałych wystąpień z 6. Miedzynarodowej Konferencji Nawożeniowej w Warce, będzie dostępna w marcowym numerze miesięcznika MPS Sad wydawanego przez Plantpress Sp. z o.o.
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHolenderskie analizy polskich gleb. 6. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa
Następny artykułDopłaty na lata 2015-2020 uchwalone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.