Obiecujący chitozan w uprawie frezji

Znanych jest wiele wyników doświadczeń wskazujących na korzystne działanie chitozanu na rośliny. Ten naturalny polimer β-1,4-D-glukozaminy, pozyskiwany przez deacetylację chityny (głównego składnika budulcowego pancerzy skorupiaków, owadów oraz ścian komórkowych grzybów i bakterii) stymuluje wiele procesów fizjologicznych i biochemicznych, zachodzących w roślinach.

Związek ten m.in. zwiększa tolerancję roślin na niekorzystne warunki uprawy (suszę, niską temperaturę), wyzwala ich reakcje obronne przeciw bakteriom, grzybom i niektórym wirusom oraz stymuluje aktywność pożytecznych mikroorganizmów w podłożu.

Informacje te skłoniły naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie do zastosowania tego związku w uprawie frezji. O wynikach tych doświadczeń poinformował dr hab. Piotr Żurawik na konferencji Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach, która odbyła się we wrześniu br. (szersza relacja zostanie przedstawiona w kolejnym numerze „Roślin Ozdobnych”).

Do badań wykorzystano chitozan o ciężarze cząsteczkowym 2500, 3500, 6500, 10000, 20000, 50000 i 970000 g/mol (w formie octanowej i chlorkowej), otrzymany w wyniku  degradacji wolnorodnikowej chityny pochodzącej z pancerzyków krewetek w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT w Szczecinie. Przygotowane z niego roztwory użyto zarówno do moczenia bulw frezji przed sadzeniem, jak i do podlewania lub opryskiwania roślin w trakcie wegetacji. Badania przeprowadzono na odmianach z grup standardowej, New Generation i Beach polecanych do uprawy na kwiaty cięte oraz Easy Pot przeznaczonych do uprawy w doniczkach. Rośliny uprawiano w nieogrzewanym tunelu foliowym lub w komorze klimatyzowanej (w stałych warunkach światła, temperatury i wilgotności).

Otrzymane wyniki wskazują, że dzięki zastosowaniu tego związku można uzyskać dobrej jakości kwiaty cięte frezji, rośliny doniczkowe oraz plon bulw potomnych. Chitozan powoduje przyspieszenie kwitnienia frezji, przy czym siła reakcji zależy od odmiany i warunków uprawy – wpływ ten był najbardziej widoczny u kreacji o dłuższym okresie produkcji i w niższej temperaturze. Związek ten, w porównaniu z roślinami kontrolnymi (w których uprawie nie zastosowano chotozanu) wpłynął na uzyskanie wyższych roślin, większej liczby pędów i liści na pędzie głównym oraz wyższego indeksu zazielenienia liści. Także długość pędów kwiatostanowych pierwszego rzędu, kwiatostanów pierwszego rzędu oraz średnica kwiatów były większe u roślin, które były traktowane chitozanem. P. Żurawik poinformował także, że związek ten w znaczący sposób pobudza rozwój systemu korzeniowego frezji (zwłaszcza, gdy jest stosowany w formie opryskiwania roślin) oraz wpływa korzystnie na zdrowotność i wielkość plonu bulw potomnych.

Prelegent podkreślał, że decydując się na zastosowanie chitozanu w uprawie frezji, należy uwzględnić wiele czynników, m.in. odmianę, warunki uprawy, masę cząsteczkową, formę, stężenie i metody aplikacji tego związku.

Tekst i zdjęcie Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSyningia – uprawa nie dla każdego
Następny artykułCydr Lubelski wśród Młodych Marek Sukcesu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.