Spulchnić glebę

Celem zabiegów agrotechnicznych jest utrzymanie właściwości fizyczno-chemicznych gleby. Utrzymanie w odpowiedniej strukturze wpływa na jej urodzajność i żyzność. Ponadto zapewnia roślinom zdolność do pobierania składników pokarmowych.

Intensywnie i energicznie
Zabiegi uprawowe wpływają na zachowanie odpowiedniej struktury gleby i właściwych stosunków powietrzno-wodnych, m.in. rozluźniają warstwę przerastania korzeni roślin. Odpowiednio wykonane wspomagają również zwalczanie szkodników, niszczenie rozłogów chwastów, mieszanie z nią składników wprowadzanych do gleby nawozów mineralnych i resztek roślinnych (nawozy organiczne, komposty). W zależności od rodzaju systemu prowadzenia plantacji truskawek, uprawa wierzchniej warstwy gleby może być wykonywana narzędziami doprawiającymi biernymi bądź aktywnymi. Tendencją w zakresie techniki rolniczej jest dążenie do zmniejszenia liczby przejazdów maszyn uprawowych, w celu ograniczenia ugniatania gleby oraz kosztu i czasu pracy.

Brona aktywna, zwana potocznie obrotową, bardzo dobrze sprawdza się na glebach ciężkich i zwięzłych. Jej elementy robocze energicznie działają na glebę i umożliwiają intensywne kruszenie zaskorupiałej struktury. Maszyna może być wyposażona w noże robocze o małym lub dużym kącie natarcia. Ich wytrzymała konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Podczas pracy elementy robocze o pionowej osi obrotu, przemieszczają się po cykloidalnym torze, którego kształt jest uzależniony m.in. od zagęszczenia wirników, promienia obrotu, liczby i rozstawu sekcji roboczych. Brona aktywna jest przystosowana do pracy samodzielnej lub w zespoleniu z wałami ugniatająco-kruszącymi. W ofercie krajowych producentów są brony aktywne najczęściej o szerokości roboczej 3 m. W przypadku zagranicznych firm maszyny te mają zróżnicowaną budowę i różne szerokości robocze – np. od 2,5 do 4,5 m.
 
Maszyny aktywne – co na rynku?
Najczęściej wybierane brony aktywne z oferty firmy Akpil to modele Tornado (fot. 1) z serii A(25, 27, 30)R, oraz A(25, 27, 30)P. Maszyny te są oferowane w trzech szerokościach roboczych, które, w zależności od modelu, mogą wynosić 250, 270 lub 300 cm. Konstrukcję nośną stanowi zamknięta wanna, do której zamontowane są zespoły robocze. Głowice nożowe sąsiadujące ze sobą przestawione znajdują się w płaszczyźnie poziomej o kącie 90° i mają przeciwny kierunek obrotu. Skrzynia przekładniowa przekazuje napęd od wałka odbioru mocy (WOM) ciągnika na środkowy zespół roboczy. Przy obrotach WOM 540 obr./min. prędkość obrotowa wirników wynosi 300 obr./min. Intensywność rozdrobnienia gleby reguluje się przez odpowiednie dobranie prędkości obrotowej WOM i jazdy ciągnika oraz przez zmianę położenia belki wyrównującej w stosunku do powierzchni warstwy uprawnej. Z kolei głębokość roboczą można regulować za pomocą wału doprawiającego, zamontowanego w tylnej części maszyny. Równocześnie należy ustawić wysokość dolnych cięgien i długości łącznika centralnego. W zależności od modelu maszyna ma 11, 12 lub 13 wirników, z których każdy jest wyposażony w 2 noże tnące. Do pracy broną aktywną wymagany jest ciągnik o mocy od 80 do 100 KM. Orientacyjne ceny: model Tornado A25R 26 600 zł, Tornado A30R − 29 200 zł, a Tornado A30P − 33 000 zł (netto).

Fot. 1. Tornado A25P
 
W ofercie firmy AgroTimh są brony wirnikowe serii Mek-Farmer (fot. 2) włoskiego producenta Breviglieri. Maszyna charakteryzuje się zwartą i kompaktową budową. W połączeniu z narzędziami wchodzącymi w skład zestawu (wał strunowy, palczasty, Packer- -Campbella) będzie równomiernie spulchniała i rozluźniała glebę na głębokości 20 cm. W zależności od modelu, brona jest wyposażona w 10, 12, 14 wirników i odpowiednio 20, 24, 28 szt. noży. Za wirnikami brony znajduje się zwykle belka wyrównująca, która przygotowuje glebę do ugniecenia. Szerokość robocza brony jest związana z zapotrzebowaniem mocy. I tak do modelu Mek-Farmer 120−300 z zamontowanym wałem strunowym, wymagany jest ciągnik o mocy od 100−120 KM.

Fot. 2. Mek-Farmer 120−300

[NEW_PAGE]
W ofercie firmy Bomet są cztery modele bron wirnikowych U227 (fot. 3), U227/1, U227/2, U227/3. Do ciągników o mocy od 100 do 125 KM dostępne są brony o szerokości 2,5–3,0 m. W przypadku ciągników o większej mocy od 140 do 165 KM w ofercie firmy są maszyny o większej szerokości roboczej: 3,5 m i 4 m. W zależności od modelu, brona wirnikowa może być wyposażona w parzystą liczbę wirników – od 10 do 16. Do każdego z nich zamontowane są dwa noże, które mogą spulchniać glebę na głębokość 20 cm. Poprzez centralną skrzynię biegów można zmienić stopień spulchnienia gleby (za pomocą przestawienia pary kół zębatych zamontowanych w przekładni).

Dla skuteczniejszej pracy, maszynę można wyposażyć w wał rurowy lub wał typu Packera. Przykładowo model U227 z wałem rurowym kosztuje 22 150 zł, a za U227/3 zagregatowany z wałem typu Packer trzeba zapłacić ok. 32 500 zł (netto).

Fot. 3. Brona wirnikowa Bomet – model U227

Z serii najmniejszych bron aktywnych, które dystrybuuje firma Maschio-Gaspardo, dużym zainteresowaniem cieszy się model Pony (fot. 4). Minimalna szerokość robocza wynosi 90 cm, a maksymalna 200 cm. Maszyna jest połączona z ciągnikiem za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ). Elementami roboczymi są noże, które obracają się w pionie (pionowa oś obrotu). Najmniejszy model Pony 900 wyposażony jest w pięć wirników oraz 10 ostrzy i ma masę około 230 kg. Aby zestaw poprawnie pracował w polu, wymaga mocy od 14 do 50 KM. Model Pony, w zależności od szerokości roboczej, kosztuje od ok. 13 500−24 500 zł (netto).

Fot. 4. Model Pony od Maschio-Gaspardo

W ofercie firmy Pak-Rol jest m.in. brona aktywna włoskiego producenta – firmy Ortolan model Beta 205 (fot. 5). Maszyna, o dość mocnej konstrukcji, jest wyposażona w 8 wirników. Stożkowe ich łożyskowanie wpływa na wysoką trwałość podzespołów. Do każdego z rotorów zamontowane są dwa noże i tak łącznie na szerokości roboczej wynoszącej 197 cm pracuje 16 noży o grubości 12 mm. Maszyna intensywnie spulchnia i kruszy glebę na głębokości 28 cm. Przy obrotach WOM 540 obr./min. prędkość obrotowa wirników wynosi 260 obr./min. Za broną może pracować jeden z szerokiej oferty wałów: rurowy o średnicy 43 cm, spiralny (47 cm), kolczasty (48 cm) lub kruszący typu Packera (48 cm). Do sprawnej pracy tej maszyny zagregatowanej z wałem Packera (łączna masa 780 kg) wymagany jest ciągnik o mocy 60−80 KM. Koszt zakupu brony to ok. 22 000 zł (netto).

Fot. 5. Ortolan – model Beta 205

Firma Premium Trade jest generalnym importerem maszyn tureckiej firmy Minos Agri w zakresie sprzedaży, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. W swoje ofercie ma brony aktywne serii RA. Najmniejsza z maszyn to brona RA1501 (fot. 6) o szerokości roboczej 150 cm. Wyposażona jest w 6 wirników, a każdy z nich ma zamontowane dwa noże (łącznie 12 szt.). Noże, wykonane ze stali borowej drobnoziarnistej, o długości 320 mm i szerokości 15 mm, są ustawione pod odpowiednim kątem, umożliwiając dobre rozkruszenie gleby nawet w trudnych warunkach uprawy na głębokości 20 cm. W konstrukcji wirnika zamocowane są łożyska wałeczkowo-stożkowe. Przy obrotach WOM 540 obr./min. prędkość obrotowa wirników wynosi 305 obr./min. Z kolei noże można łatwo i szybko wymienić, ponieważ są zamontowane do specjalnej wanny za pomocą śrub. Płynna regulacja głębokości jest realizowana za pomocą śruby centralnej łączącej bronę z wałem uprawowym. Do prawidłowej pracy maszyną RA1501 (masa 750 kg) wymagany jest ciągnik o mocy 55 KM. W przypadku modeli RA1751 o szerokości roboczej 175 cm – 65 KM, z kolei RA3001 ze względu na większą masę własną (1500 kg) i szerokość roboczą 300 cm, ciągnik o mocy 115 KM. Koszt zakupu modelu RA1501 to ok. 17 800 zł (netto).

Fot. 6. Model RA1501 od Minos Agri

Anna Wilczyńska
Tot. 1, 2, 6 A. Wilczyńska, fot. 3−5 firmowe

Artykuł pochodzi z numeru 6/2014 miesięcznika „Truskawka, malina, jagody”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPokazy polowe pracy opryskiwaczy
Następny artykułRosja zarzuca Polsce łamanie rosyjskich przepisów fitosanitarnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.