Warecka Nawożeniowa trafia w punkt

Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa, która w środę 6 lutego odbyła się w Warce, dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń. Wykładów wysłuchało i stoiska targowe obejrzało blisko 1000 sadowników, zaś jeden z nich wyjechał z Warki nowym samochodem.

Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa jest imprezą stosunkowo młodą na rynku, odbyła sie w tym roku po raz IV. Jej organizatorzy, Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka i FruitAkademia jak co roku przygotowali bogaty program wykładów, obejmujący zagadnienia standartowego nawożenia oraz problematykę nowoczesnych sposobów odżywiania roślin sadowniczych. W sesji wykładowej wzięło udział, jak szacują organizatorzy, prawie 1000 producentów owoców, nie tylko z regionu Mazowsza.

Konferencję otworzyła Anna Marczak, prezes zarządu ZZO Warka; w imieniu władz regionu wykładowców i sadowników powitali również starosta grójecki Janusz Różycki oraz wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio.

Sesję wykładową rozpoczął dr Giovanni Miglio, który przedstawił doświadczenia ze stosowaniem giberlin we włoskich sadach jabłoniowych i gruszowych. Omówił on wyniki uzyskane z wprowadzenia tych regulatorów wzrostu w warunkach górskich w Trento nieopodal granicy austriackiej. Wykład dr hab. Pawła Wójcika z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach poświęcony był nawożeniu pozakorzeniowemu sadów azotem, wapniem i borem. Kolejny włoski gość, dr Mario Mastrangelo wspólnie z dr Stanisławem Marczakiem z Amagro mówili o tym, czym kierować się przy wyborze preparatów zawierających aminokwasy. Wykład uzupełniła prezentacja wyników stosowania preparatu Kendal, aktywatora na bazie ekstraktów roślinnych, w sadzie jabłoniowym. Dr Dariusz Wrona z SGGW mówił o wykorzystaniu biostymulatorów w uprawach sadowniczych. Wykład dr Marii Buczek z Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej był odpowiedzią na pytanie, czy dolistne odżywianie owoców nano-nawozami zdaje egzamin. Prelegentka przedstawiła wyniki doświadczeń polskich i rumuńskich dla odmian jabłoni, wiśni, czereśni, truskawki, moreli i brzoskwini. Dr Wiesław Ciecierski zaprezentował ofertę innowacyjnych produktów nawozowych firmy Intermag.

Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyło się obszerne wystąpienie Erica van der Hoeff, doradcy z firmy Fruit Consult, od lat współpracującego z projektem Fruit Akademia. Holenderski prelegent opowiadał o fertygacji w holederskich sadach. Z kolei Marek Chorzępa  z firmy DuPont informował o możliwościach zwalczania owocówki jabłkóweczki i zwójkówek liściowych na jabłoniach przy użyciu preparatów Coragen 200 SC i Steward 30 WG. Sesję wykładową zakończyło wystąpienie Piotra Szymczaka z ZZO Warka, który mówił o tym, jak wygląda nowczesne doradztwo sadownicze, jakim jest bez wątpienia projekt Fruit Akademia. 

Eric van der Hoeff (po prawej) oraz Piotr Szymczak

Galeria: Wykłady w Warce

Wykładom towarzyszyły targi sadownicze, na którym ofertę produktów i usług dla producentów owoców prezentowało kilkudziesięciu wystawców. Do hali wystawowej wjechały również maszyny sadownicze oraz… samochód osobowy Toyota Aygo. Czerwone auto było nagrodą w konkursie zorganizowanym przez ZZO Warka i wydawnictwo Plantpress. Kupony konkursowe ukazały się w lutowym numerze miesięcznika MPS Sad; dostali je również zarejestrowani klienci Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego w Warce oraz uczestnicy programu Fruit Akademia. Każdy posiadacz kuponu mógł spróbować swoich sił w konkursie, w którym liczyła się przede wszystkim spostrzegawczość oraz znajomowść topografii – tym razem na mapie rejonu Warki, poprzez dotkniecie monitora, należało możliwie najdokładniej wskazać siedzibę ZZO Warka (a dokładniej wejście do budynku firmy). Chętnych nie brakowało przez cały czas trwania imprezy.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyły duże emocje. Nagrody oznaczające bardzo bliskie celu trafienia otrzymali najpierw Łukasz Szczepaniak z Chynowa, Witold Dobosz z Warki oraz Zygmunt Witkowski, również z Warki – panowie nagrodzeni zostali niedodpłatnym dostepem do programu doradczego Fruit Akademia oraz pakietem nawozów Fruit Akademia. Szczęśliwym posiadaczem czerwonej Toyoty został zaś Włodzimierz Socha ze Świątnik, gmina Obrazów. Pan Socha, który nie trafił wprawdzie w poszukiwany punkt, ale był najbliżej celu, jest posiadaczem małego gospodarstwa sadowniczego – na pięciu hektarach uprawia jabłonie, na 0,5 ha dodatkowo morele. W wareckiej Konferencji Nawożeniowej wziął udział po raz pierwszy, przyjechał do Warki wraz z grupą sandomierskich sadowników.

Zdobywaca głównej nagrody Włodzimierz Socha z prezes ZZO Warka Anną Marczak i prezesem Plantpressu Markiem Kawalcem

Galeria: konkurs

Zadowolony Warkę opuszczał nie tylko nowy właściciel auta – w opinii organizatorów, wystawców i uczestników tegoroczna warecka „Nawożeniowa” była imprezą udaną, z programem wykładów trafiających wprost w oczekiwania dzisiejszych sadowników, chcących produkować nowocześnie, a przy tym efektywnie i opłacalnie.

Patronem medialnym konferencji było wydawnictwo Plantpress, sponsorami firmy: ADOB, BASF, DuPont i Intermag.

Więcej o IV Międzynarodowej Konferencji Nawożeniowej wkrótce w naszych pismach adresowanych do sadowników oraz w portalu.

mp

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułResort rolnictwa chce przyspieszyć wykup ziemi
Następny artykułNowe substancje konserwujące owoce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.