Z COMPO w Warce

28 października w Warce odbyło się seminarium sadownicze zorganizowane przez firmę COMPO Expert, które było skierowane do doradców sadowniczych, dystrybutorów, sadowników używających nawozów COMPO Expert oraz dziennikarzy.
 
Piotr Zabuski z COMPO Expert zaprezentował pełną ofertę nawozów COMPO Expert  dedykowanych uprawom sadowniczym, warzywniczym oraz szkółkarskim.
 
Dr Krzysztof Rutkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego z Katedry Sadownictwa  w Poznaniu zaprezentował wyniki doświadczenia prowadzonego w latach 2011-2013 w sadzie pod Poznaniem na 21 letnich drzewach odmiany ‘Šampion’/‘M.9’. W 2013 r. zastosowano nawożenie dolistne w 3 kombinacjach: kombinacja 1 – 20 zabiegów nawozami z oferty COMPO Expert, kombinacja 2 – 13 zabiegów tymi nawozami, kombinacja 3 – program nawożenia oparty o inne nawozy. Analizując wyniki pomiarów w kombinacji 1 uzyskano najwyższe parametry jakościowe jabłek (średnica, średnia masa owoców, wybarwienie, itp.) oraz najwyższe plony 34,8 kg z drzewa i 71,1 t/ha.  

 

 Piotr Zabuski z COMPO Expert prezentował firmowe nawozy,

 

 
Dr Krzysztof Rutkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego z Katedry Sadownictwa  w Poznaniu omawia wyniki doświadczenia z 2013 r. z nawozami COMPO Expert uzyskane w gospodarstwie pod Poznaniem
 
 
 

[NEW_PAGE]

Prof. dr hab. Waldemar Treder z IO w Skierniewicach zaprezentował wyniki badań dotyczące skuteczności ograniczenia strat przymrozkowych za pomocą preparatu COMPO Frost Protect oddziałującego pozytywnie na zwiększenie odporności tkanek na niską temperaturę. COMPO Frost Protect zawiera α-tocopherol, krioprotektanty, bor oraz adiuwanty wspomagające przyswajanie produktu. Badania, z uwagi na brak przymrozków w sezonie 2013, prowadzone były w warunkach chłodniczych – jabłonie odmian ‘Ligol’/‘P 14’ i ‘Evereste’/’M.26’ poddano działaniu niskiej (-4°C) temperatury przez 6 godzin. Jabłonie posadzono w donicach i opryskano je 0,5% roztworem COMPO Frost Protect. Najmniej uszkodzeń przymrozkowych na kwiatach obserwowano w przypadku odmiany ‘Ligol’/’P 14’ gdy schłodzenie nastąpiło w okresie różowego pąka jabłoni. 

 

Prof. dr hab. Waldemar Treder zaprezentował wyniki doświadczeń prowadzonych  w IO nad skuteczności ochrony przeciwprzymrozkowej przy użyciu COMPO Frost Protect
 
Działanie otoczkowanego nawozu o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych do gleby przez 3-12 miesięcy Basacote® Plus zaprezentował dr Georg Ebert z COMPO z Niemiec. Nawóz ten jest polecany do punktowego nawożenia roślin uprawnych w tym sadowniczych, zarówno przed sadzeniem jak i pogłównie. Uwalnianie składników pokarmowych do gleby odbywa się na zasadzie dyfuzji. Gdy gleba jest ciepła, więcej składników pokarmowych jest uwalnianych z granul. 

 

 
Dr Georg Ebert przybliżał zalety używania Basacote® Plus
 
Nowością w ofercie COMPO Expert jest Invelop® zaprezentowany przez Ivana Tapia z COMPO z Hiszpanii. Jest to produkt polecany, który zawiera zmielony hydroksykrzemian magnezu do zapobiegania oparzeniom słonecznym. Dobrze się miesza w opryskiwaczu, ma małe właściwości ścierające, z uwagi na odpychanie wody z powierzchni liści przyspiesza ich wysychanie i zapobiega rozwojowi patogenów wymagających zwilżenia liścia oraz wykazuje powinowactwo do warstwy woskowej na powierzchni liści i owoców, przez co – tworząc film – długo działa (zmywa go dopiero 35-40 mm opadu). We Francji do zapobiegania oparzeniom słonecznym na owocach sadownicy wykorzystywali także glinkę kaolinową, jednak z uwagi na jej złą mieszalność z wodą zaczęto poszukiwać innych rozwiązań i pojawił się Invelop®. Jak informował I. Tapia Invelop® wykazuje korzystne działanie uboczne, sprawia, że rośliny zyskują nieatrakcyjną dla szkodników barwę, a powstały po zabiegu na powierzchni liści i owoców film z produktu uniemożliwia penetrację tkanek przez patogeny chorobotwórcze wymagające do rozwoju zwilżenia liścia. Jabłka po opryskaniu tym preparatem lepiej się wybarwiają. 

 
Ivan Tapia z COMPO w Hiszpanii omówił nowy produkt Invelop
 
Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodsumowanie konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013”
Następny artykułBrytyjski seler naciowy o chronionym oznaczeniu geograficznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.