Podsumowanie konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013”

W związku z dobiegającą końca XX edycją konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013”, 30 października w Gdańsku odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach „Wieś’’ i „Zagroda” i przebiegał w trzech etapach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Zasadniczym celem konkursu była m. in. ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego i  kulturowego wsi, podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej oraz identyfikacja i analiza możliwych do przeniesienia dobrych praktyk w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz przekazanie informacji na ich  temat, zgodnie z założeniami Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2012-2013.

W konkursie udział wzięły zagrody rolnicze, w tym gospodarstwa rolne prowadzące działalność agroturystyczną, z wykluczeniem laureatów
I miejsc zdobytych w finałach wojewódzkich w poprzednich 10 edycjach konkursu oraz wsie z wyłączeniem wsi gminnych i laureatów
I miejsc w poprzednich 10 edycjach konkursu.

Do etapu gminnego przystąpiło łącznie 116 wsi i 383 zagród z 14 powiatów, a do finału wojewódzkiego komisje powiatowe zgłosiły 12 wsi i 13 zagród.

Wojewódzka Komisja Konkursowa w dniach 21-26 sierpnia dokonała wizytacji zgłoszonych do konkursu zagród i wsi, a na posiedzeniu 3 września dokonała wyboru laureatów.

W kategorii „Wieś’’, Komisja Konkursowa oceniała: 

  •  ogólny wygląd wsi, w tym estetykę, ład i porządek,
  •  dbałość o stan środowiska przyrodniczego,
  •  ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego,
  •  formy aktywizacji i zaangażowania mieszkańców na rzecz środowiska lokalnego.

Natomiast w kategorii „Zagroda” Komisja Konkursowa zwracała szczególną uwagę na:

  •  stan techniczny oraz ład i porządek siedliska,
  •  stan sanitarny posesji i jej wpływ na środowisko przyrodnicze,
  •  pielęgnowanie tradycji miejsca, a więc m. in. harmonijne wpisanie zabudowy w otaczający krajobraz czy zastosowanie rodzimych gatunków roślin.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w środę 30 października w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, przy ul. Okopowej 21/27, początek godz. 10.00.

Źródło: materiały organizatora

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonferencja o przyszłości polskiego jabłka
Następny artykułZ COMPO w Warce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.