Zapasy polskich jabłek

polskie jabłka
Według danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA) 1 marca Polska miała największy zapas jabłek w Europie - 940 000 ton. Powołuje się na te dane holenderski portal agroberichtenbuitenland.nl.

Źródłowe dane pochodzą z analiz BGZ BNP Paribas, według których zapasy jabłek w polskich chłodniach były w marcu bieżącego roku o 102% wyższe, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Czytaj także: Sad24.pl: Dodawanie i odejmowanie – ile będzie jabłek w 2019?

Polscy handlowcy (i sadownicy) mają około trzech miesięcy na opróżnienie chłodni przed nowymi zbiorami. Jeśli upłynnianie zapasów będzie przebiegać dotychczasowym tempie, na początku nowego sezonu jabłkowego, w chłodniach nadal będzie zalegać około 54 000 ton jabłek. Dla porównania: w sezonie 2017-2018 ostateczny zapas wyniósł 46 000 ton.

Czytaj także: Sad24.pl: Ceny jabłek muszą pójść w górę, ale to zależy od sadowników!

Prawdopodobne jest, że polscy sadownicy rozpoczną sezon 2019-2020 z około 100 000 do 110 000 tonami ubiegłorocznych jabłek w komorach. Jakość owoców nie jest zbyt dobra i niedługo jabłka te nie będą się już nadawały do sprzedaży jako owoce deserowe.

Piotr Grel
za: agroberichtenbuitenland.nl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJakie choroby zagrażały szkółkom roślin sadowniczych i ozdobnych w tygodniu 19
Następny artykułBieżąca sytuacja w sadzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.