IUNG: susza na obszarze Polski pogłębia się

Fot. A. Andrzejewska
W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach  stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -190,5 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa obniżeniu o 11,5 mm.

Najniższe wartości KBW w tym sześciodekadowym okresie wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta, osiągając od -260 do –269 mm. Bardzo duży deficyt wody wynoszący od –220 do -229 mm odnotowano na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Podlaskiej, Pojezierza Wielkopolskiego, Wysoczyzny Żarnowieckiej, Równinie Kodeńskiej oraz na Kujawach. Duże niedobory wody wynoszące ponad 160 mm notowano na bardzo dużym obszarze kraju rozciągającym się na północ od Pasa Wyżyn Polskich. Natomiast w południowych rejonach Polski deficyt wody był mniejszy od -90 do -160 mm.

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, chmielu, ziemniaka, krzewów owocowych, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

Duże zagrożenie suszą rolniczą notowano w uprawach krzewów owocowych, którą notowano we wszystkich województwach, w 6 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę w tych uprawach notowano w 1838 gminach tj. 74,17% gmin kraju na powierzchni 48,75% gruntów ornych.

Szczególnie dużą powierzchnię susza wśród tych upraw objęła w woj.: wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim (od 68,2 do 84,0% gruntów ornych tych województw).

W tym okresie raportowania bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw truskawek, którą notowano w 15 województwach, w 6 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę notowano w 1771 gminach tj. 71,47% gmin kraju na powierzchni 45,67% gruntów ornych.

Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, podlaskim, mazowieckim oraz zachodniopomorskim (od 62,4 do 81,5% gruntów ornych tych województw).

W tym okresie raportowania bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw warzyw gruntowych, notowano ją w 13 województwach, w woj. podlaskim w 100% gmin. Na terenie Polski suszę w tych uprawach notowano w 1590 gminach tj. 64,16% gmin kraju na powierzchni 32,77% gruntów ornych.

Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w uprawach warzyw gruntowych w woj.: pomorskim, wielkopolskim, podlaskim oraz kujawsko-pomorskim (od 50,5 do 65,2% gruntów ornych tych województw).

W tym okresie raportowania ponownie wzrosło zagrożenie suszą rolniczą wśród upraw drzew owocowych. Na terytorium Polski suszę w tych uprawach notowano w 13 województwach na terenie 1288 gmin tj. 51,98% gmin kraju obejmując powierzchnię 21,33% gruntów ornych (wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego raportu).

W województwie podlaskim odnotowano ją we wszystkich gminach, obejmując 50,54% gruntów ornych tego województwa.

W tym okresie raportowania odnotowano wystąpienie suszy w uprawach ziemniaka. Suszę w tych uprawach notowano w 3 województwach. Na terenie kraju suszę wśród tych upraw notowano w 42 gminach tj. 1,69 gmin Polski, na powierzchni 0,28% gruntów ornych.

Największy udział gmin z suszą w uprawach ziemniaka odnotowano w województwie wielkopolskim. Szczegółowe dane dotyczące suszy w poszczególnych województwach przedstawia tabela 17.

Źródło: IUNG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwszy większy deszcz od miesiąca; przed nami jeszcze większe ulewy
Następny artykułPorowa kolekcja nad Zatoką Pucką

1 KOMENTARZ

  1. Susza w Polsce to bezmyślna działalność wielu lat odwodniania terenów. Teraz woda jest po jednym dniu w Atlantyku i siłami natury nie może wrócić w deszczu nad całą Polskę Pozostawmy wodę w terenie a będziemy mieć deszcze i normalne życie roślin. Teraz płacimy tym którzy tak dzielnie zabierali wodę i życie roślinom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.