Śluzak ziemniaka

Ralstonia solanacearum jest patogeniczną bakterią porażającą ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin. Gatunek ten obejmuje formy o bardzo zróżnicowanej biologii i różnym zasięgu roślin żywicielskich. Jest szeroko rozpowszechniony w świecie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, a w wyniku adaptacji do niższych temperatur, spotykany jest także w klimacie umiarkowanym.
W Europie, dotychczas wykrycia miały miejsce na terenie Belgii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji, a ostatnio także Polski (wykrycie w bulwach ziemniaków w 2014 r.). Największym zagrożeniem dla rejonów klimatu umiarkowanego (Polski) jest rasa 3 występująca głównie na ziemniaku, pomidorze i pelargonii. Na terenie Unii Europejskiej bakteria posiada status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania.
 
Pierwsze wykrycie bakterii Ralstonia solanacearum wywołującej w bulwach ziemniaka chorobę zwaną śluzakiem miało w Polsce miejsce na odmianie Lady Claire wyprodukowanych w 2014 r. w woj. opolskim. Sadzeniaki użyte do założenia plantacji, w której stwierdzono porażenie bakterią zostały wyprodukowane w 2013 r. w województwie pomorskim. Materiałem wyjściowym do produkcji tych sadzeniaków w Polsce  były zaś ziemniaki sadzeniaki pochodzące z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
 
W związku z tym wykryciem, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się  bakterii Ralstonia solanacearum (Dz. U. Nr 65, poz. 436, ze zm.) oraz przepisami UE (dyrektywa Rady 98/57/WE i Dyrektywa Komisji 2006/63/WE) Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wszczęła w kraju postępowanie wyjaśniające w celu określenia pochodzenia i zasięgu porażenia. W jego ramach (do końca kwietnia br.) kontrolami wojewódzkich inspektoratów objęto 124 producentów rolnych oraz 56 innych powiązanych podmiotów (dystrybutorzy, zakłady przetwórcze ziemniaka i zagospodarowujące odpady). Łącznie przeprowadzono 329 kontroli u producentów ziemniaka, podczas których pobrano do badań 2 101 prób bulw ziemniaka ze 146 partii ziemniaka o łącznej masie 41,1 tys. ton. Natomiast u innych powiązanych podmiotów przeprowadzono 84 kontrole, u których pobrano 8 prób bulw ziemniaków z 1 partii ziemniaka o łącznej masie 99 ton. Ponadto, pobrano 174 prób ścieków i odpadów płynnych.
 
W wyniku przeprowadzonych badań bulw ziemniaka bakterię stwierdzono w kolejnych 5 próbach pobranych z bulw śledzonych partii ziemniaków odmiany Lady Claire, pochodzących z gospodarstwa zlokalizowanego na terenie województwa mazowieckiego oraz w 2 próbach bulw pobranych z  partii ziemniaka tej samej odmiany, uprawianych w województwie dolnośląskim.
 
Obecnie porażenie bakterią Ralstonia solanacearum wykryte zostało w 3 gospodarstwach zlokalizowanych w 3 różnych województwach (opolskim, mazowieckim i dolnośląskim). Pomiędzy tymi gospodarstwami nie ma żadnych innych powiązań produkcyjnych poza tym, że porażenie dotyczyło partii powiązanych klonalnie.
 
W ocenie zagrożenia uwzględniono wyniki monitoringowych kontroli występowania bakterii prowadzonych w Polsce od kilkunastu lat, w tym także badań w miejscach produkcji, w których wykryto bakterię, które w przeszłości nie wykazały obecności tej bakterii w bulwach ziemniaka. Nie zostało zidentyfikowane ryzyko przemieszczenia bakterii wraz z wodami używanymi do oprysków/nawadniania roślin, a podmioty objęte zasięgiem zagrożenia, to gospodarstwa specjalistyczne stosujące coroczną wymianę materiałów nasadzeniowych. Nie stwierdzono także błędów czy zaniedbań, ani po stronie producenta partii wyjściowych, ani po stronie Inspekcji, a procesy kwalifikacji sadzeniaków w 2013 r. i 2014 r. przebiegały zgodnie z przepisami. Biorąc powyższe pod uwagę, uznaje się, że źródłem porażenia były zaimportowane w 2013 r. sadzeniaki ziemniaka i porażenie rozprzestrzeniało się wraz z bulwami.
 
Określenie źródła porażenia i statusu fitosanitarnego materiałów porażonych i prawdopodobnie porażonych obliguje Inspekcję do podjęcia działań kwarantannowych – zwalczających i ograniczających rozprzestrzenianie się bakterii. Działania administracyjne w tym kierunku są prowadzone, zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia.
 
Z uwagi na szeroki zasięg porażenia oraz biologię bakterii i możliwości jej rozprzestrzeniania, a także dostępne metodyki badawcze i brak możliwości zwalczania choroby, istnieje realne zagrożenie jej rozprzestrzeniania w kraju w kolejnych latach, co mogłoby mieć negatywne skutki dla obrotu polskimi ziemniakami. Tym bardziej, że walka z bakterią jest utrudniona z uwagi na to, że przenosi się ona także z wodami (gruntowymi, powierzchniowymi, ściekami, podczas nawadniania/opryskiwania) i z dziko rosnącymi roślinami z rodzaju Solanaceae

Za:piorin.gov.pl 

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł25-lecie firmy Osadkowski
Następny artykułArgentyński rynek jabłek i gruszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.