Śmietka kapuściana – alert na 21.05.2016 r.

Efekt żerowania śmietki na korzeniu kalafiora
Obecnie na polach z posadzonymi rozsadami warzyw kapustowatych (kalarepa, brokuł, kalafior, kapusta) stwierdzamy liczne populacje śmietki kapuścianej – żerujące larwy różnych stadiów, ale także złoża jaj.

Konieczne jest niezwłoczne zabezpieczenie roślin przed tym szkodnikiem. Zarejestrowanym pyretroidem Karate® (powierzchniowym) możliwe jest zlikwidowanie muchówek, a w przypadku gdy środek dostanie się na powierzchnię gleby, także zniszczenie części jaj.

Żerujące larwy (na powierzchni korzeni i wewnątrz nich) może zwalczyć jedyny zarejestrowany do tego celu układowy (systemiczny, tj. krążący z sokami roślinnymi i docierający także do korzeni), dwuskładnikowy Proteus 110 OD. Insektycyd ten zabezpieczy kapustowate także przed wgryzającymi się do korzeni larwami wylęgającymi się z jaj.


Larwa żerująca na korzeniu kalarepy


Jednocześnie na korzeniach żerują larwy różnych stadiów rozwojowych


Larwy i jaja śmietki kapuścianej (w obwódkach)

Opracowanie: redakcja; fot. 1-4 K. Kupczak (zdjecia wykonano 20.05.2016 r.)

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDoktor Honoris Causa dla prof. Zbigniewa T. Dąbrowskiego
Następny artykułKUL promuje pszczoły w mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.