Doktor Honoris Causa dla prof. Zbigniewa T. Dąbrowskiego

Tytuł wręcza rektor UPH w Sielcach prof. Tamara Zacharuk
Wybitny specjalista z zakresu ochrony roślin, promotor szeregu prac magisterskich i doktorskich, a przede wszystkim człowiek o ogromnej wiedzy nie tylko z obszaru swoich zainteresowań naukowych, ale także szeroko pojętego środowiska i współzależności między jego strefami, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w świecie nauki.

Tytuł i godność Doktora Honoris Causa nadał prof. Zbigniewowi T. Dąbrowskiemu Senat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, a ceremonia 18 maja 2016 r. była także okazją do wysłuchania wykładu Profesora „Innowacyjność a przezorność w ochronie roślin przed szkodnikami – doświadczenia ostatnich 65 lat i wyzwania przyszłości”. Pokazał w nim na wielu przykładach z kraju i z zagranicy zależności pomiędzy szkodnikami a roślinami żywicielskimi, rolę środków ochrony rośliny i programów zwalczających szkodniki oraz kilkakrotnie podkreślał bardzo bliski mu i dobre znany problem odporności szkodników.

Uchwałę Senatu odczytała Jej Magnificencja Rektor, prof. dr hab. Tamara Zacharuk, laudację wygłosił promotor, pan prof. dr hab. Bogumił Leszczyński, a preambułę aktu nadania tytułu po łacinie odczytała Dziekan Wydziału Przyrodniczego, prof. dr hab. Janina Skrzyczyńska. Słowa uznania i szacunku w imieniu zgromadzonych przekazał prof. dr hab. Stefan Pruszyński.

Ktoś zapyta jakie zasługi trzeba mieć, aby zostać wyróżnionym tytułem Doktora Honoris Causa. Profesorowi Z. T. Dąbrowskiemu nie brakuje sukcesów zawodowych, nie tylko na rodzimej uczelni – SGGW w Warszawie i innych jednostkach naukowo-badawczych w kraju (w tym UP-H w Siedlcach), lecz także na arenie międzynarodowej.

To tylko fragment z życiorysu prof. Z. T. Dąbrowskiego: (…) W roku 1979 Profesor Dąbrowski wygrał międzynarodowy konkurs na stanowisko lidera międzynarodowego naukowego programu integrowanej ochrony roślin. Od tego momentu w jego życiu rozpoczął się 18-letni epizod na terenie Afryki. Pracował w Nigerii, Kenii i Sudanie, gdzie oprócz wytężonej pracy naukowej zajmował wysokie stanowiska naukowe i administracyjne. Prowadzone projekty badawcze i uzyskane wyniki, a także aktywność w przygotowaniu miejscowych specjalistów oraz tworzenie naukowych i praktycznych podstaw integrowanej ochrony wielu upraw ugruntowały pozycję Profesora Zbigniewa T. Dąbrowskiego jako wiodącego, światowego specjalisty w zakresie szeroko rozumianej integrowanej ochrony roślin. Profesor prowadził także badania dotyczące oddziaływania GMO na środowisko, gdzie był inicjatorem badań i jako przedstawiciel Ministerstwa Środowiska brał udział w pracach ekspertów ds. GMO przy Komisji Europejskiej i Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) (…).


Prof. Doctor Honoris Causa_Zbigniew  T. Dąbrowski

Panie Profesorze! Cieszę się ogromnie i jestem dumna, że był Pan dwukrotnie moim promotorem! Serdeczne gratulacje!

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUnijne oznaczenia produktów będą lepiej chronione
Następny artykułŚmietka kapuściana – alert na 21.05.2016 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.