’BAMBUSY’ ODPORNE NA MRÓZ

  W ostatnich latach na Zachodzie obserwuje się rosnące zainteresowanie bambusowatymi, wykorzystywanymi do ozdoby ogrodów, patiowych pojemników (gatunki tropikalne także do mieszkań), a nawet jako materiał na żywopłoty. Niektóre szkółki holenderskie, niemieckie czy francuskie wyspecjalizowały się już w produkcji tych roślin, oferując kilkadziesiąt gatunków i odmian.
  Fargesia murieliae 'Rufa’


  Także i u nas „bambusy” można już spotkać w centrach ogrodniczych. Pochodzą one w większości z importu i — pomimo wysokiej ceny — z reguły nie są wystarczająco wytrzymałe na niską temperaturę. Dlatego warto zainteresować się odpornymi na mróz odmianami. Takie znajdują się, na przykład, w ofercie belgijskiej szkółki Oprins Plants NV, która produkuje m.in. serię Bamboo Select®. Poza przystosowaniem do niskiej temperatury seria ta nie wytwarza wysokich pędów (za wadę wielu „bambusów” uważa się ich szybki i ekspansywny wzrost) oraz — według hodowców — nie wchodzi w okres kwitnienia (który zwykle kończy się u tego rodzaju roślin zamieraniem) przez kilkadziesiąt lat po posadzeniu. Jedną z nowości jest Fargesia murieliae (syn. Arundinaria murieliae) 'Rufa’ (fot.), odmiana, która znosi bez widocznych uszkodzeń spadki temperatury do –30°C, charakteryzuje się umiarkowaną siłą wzrostu (osiąga 2–3 m wysokości) oraz dobrze się rozwija zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Łukowato wygięte czerwonawe pędy i żywozielone liście decydują o wartości ozdobnej roślin. Ze względu na odporność na mróz Belgowie polecają 'Rufę’ nawet do sadzenia w ogrodowych pojemnikach, pozostawianych w zimie na zewnątrz, pod warunkiem zapewnienia roślinie odpowiedniej ilości wody. Innym zastosowaniem, proponowanym dla nowej odmiany, jest użycie jej jako materiału na żywopłoty. (Na podstawie materiałów Oprins Plants NV)

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułMIĘDZY USTAWĄ A ZDROWYM ROZSĄDKIEM
  Następny artykułMONITOROWANIE RYNKU ROLNEGO

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.