UWAGA NA ANTRAKNOZĘ TRUSKAWKI

    W większości krajów europejskich choroba ta stanowi obecnie poważne zagrożenie, może bowiem doprowadzić do zniszczenia nawet całej uprawy. W ubiegłym roku stwierdzono ją także w Polsce, na plantacji matecznej założonej z hiszpańskich sadzonek odmian 'Tudla' i 'Camarosa'. Grzyb wywołujący chorobę — Colletotrichum acutatum — atakuje nadziemne części roślin — ogonki liściowe, liście, rozłogi (fot). Pojawiają się na nich brązowe, gnijące plamy. Patogen poraża także koronę, która w wyniku infekcji gnije. Zaatakowane rośliny zamierają.









    Objawy antraknozy na matecznych roślinach truskawek


    C. acutatum jest organizmem ciepłolubnym. Być może właśnie wysoka temperatura i bardzo duża wilgotność powietrza, notowane w poprzednim sezonie, były przyczyną ujawnienia się tego grzyba także na owocującej plantacji odmiany 'Elkat’. Prawdopodobnie patogen ten już w poprzednich sezonach bytował na roślinach matecznych tej odmiany i ujawnił się, gdy tylko warunki klimatyczne pozwoliły na jego rozwój. Przeniesiony został następnie z sadzonkami, bowiem w odróżnieniu od wymienionych hiszpańskich odmian, u 'Elkata’ wykształcają się one, i co gorsza — wyglądają na zdrowe. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ właśnie z takimi, pozornie zdrowymi, roślinami patogen jest przenoszony na znaczne odległości. Raz wprowadzony do podłoża zalega w nim kilka lat. Podczas sezonu wegetacyjnego rozprzestrzeniany jest dodatkowo z wodą, np. podczas podlewania, na odległość do 300 m.
    Antraknoza truskawki jest groźną chorobą, ze względu na trudności związane z jej zwalczaniem. Na plantacjach matecznych, w sprzyjających rozwojowi grzyba warunkach, należy wykonywać nawet dwa zabiegi w tygodniu i powtarzać w zależności od potrzeb. Ze względu na brak polskich badań, do zapobiegania antraknozie i jej zwalczania można polecać preparaty sprawdzone w innych krajach europejskich, w których choroba występowała wcześniej. Należą do nich: Pomarsol Forte 80 WG, Thiram Granuflo 80 WG, Benlate 50 WP czy Euparen 50 WP i Euparen Multi 50 WP. W razie stwierdzenia podobnych do opisywanych objawów, fakt ten należy zgłosić w Inspekcji Ochrony Roślin lub w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMIĘDZY USTAWĄ A ZDROWYM ROZSĄDKIEM
    Następny artykułMONITOROWANIE RYNKU ROLNEGO

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.