BIOLOGICZNE I AGROTECHNICZNE KIERUNKI ROZWOJU WARZYWNICTWA…

    ...to tytuł Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się 21 i 22 czerwca w Skierniewicach. Prof. A. Dobrzański przedstawił lansowaną w ostatnich latach koncepcję świadomego kierowania poziomem zachwaszczenia.

    Na plantacjach pozostawia się taką ilość chwastów, która nie zagraża roślinom uprawnym. Pozwala to zachować bioróżnorodność w uprawach, co jest jednym z założeń rolnictwa proekologicznego i zrównoważonego. Gdy jednak chwasty są żywicielami szkodników i patogenów występujących również na roślinach uprawnych, konieczne jest utrzymywanie plantacji w stanie wolnym od chwastów.
    Wkrótce można się spodziewać, że do niszczenia zbędnej roślinności będą służyły maszyny wyposażone w optyczno-elektroniczne czujniki odróżniające rośliny uprawne od chwastów. W ostatnich latach pojawiły się opielacze szczotkowe, „wymiatające” chwasty z międzyrzędzi, oraz palcowe (z wirującymi gumowymi palcami — czyt. też HO 4/2000). Nowością są również opielacze z tarczami osłaniającymi rzędy roślin, dodatkowo wyposażone w czujnik pozwalający na precyzyjne prowadzenie tego urządzenia między rzędami uprawy.
    Prof. F. Adamicki omówił nowoczesne sposoby przechowywania i pakowania warzyw. Jednym z nich jest tak zwany dynamiczny system kontroli składu atmosfery w komorze przechowalniczej. Zawartość gazów zmieniana jest w zależności od stanu przetrzymywanych warzyw. Możliwe jest w tym systemie obniżanie zawartości tlenu nawet poniżej 1%, bez zainicjowania oddychania beztlenowego warzyw, gdyż poziom wydzielanego etanolu lub aldehydu octowego kontrolowany jest przy pomocy czujników.
    Coraz częściej do zwalczania patogenów podczas przechowywania wykorzystuje się ozon. Używa się tego gazu w koncentracji od 0,1 do 1 ppm.
    Do krótkotrwałego przechowywania warzyw służą różne rodzaje jednostkowych opakowań foliowych: EMA (o zrównoważonej atmosferze) oraz MAP (o zmodyfikowanej atmosferze — czyt. też HO 5/97, dodatek „Opakowania”). Ograniczone ilości tlenu przedostają się do opakowań z tych tworzyw przez wykonane laserowo mikroperforacje. Zrównoważony skład gazowy atmosfery jest utrzymywany przez oddychanie warzyw, które pobierając tlen — zmniejszają jego zawartość w opakowaniu, a zwiększają ilość dwutlenku węgla. Trzeba pamiętać, że w tych opakowaniach zawartość tlenu może spaść poniżej 1% i rozpocznie się oddychanie beztlenowe, a wtedy produkty w nich przechowywane nie będą nadawać się do spożycia. Często również para wodna kondensująca wewnątrz tych opakowań przyspiesza psucie się tak przetrzymywanych warzyw. Folia typu MIP (zmodyfikowane interaktywne opakowanie) nadaje się do przechowywania większych ilości warzyw — do 20 kg. Ma ona zróżnicowaną przepuszczalność dla różnych gazów. Przenikanie gazów przez tę folię zależy od ich stężenia wewnątrz opakowania — gdy stężenie tlenu jest zbyt małe, to pobierany jest z zewnątrz, gdy w opakowaniu jest natomiast za dużo dwutlenku węgla — jest on wydzielany na zewnątrz. Dzięki mikroszczelinom w tych opakowaniach nie występuje kondensacja pary wodnej. Folie APS (aktywny system pakowania) służą do osłaniania pojemników, wewnątrz których są umieszczane absorbenty tlenu, dwutlenku węgla lub wody. Tworzywa EMP — to nowej generacji opakowania jadalne, nad którymi nadal prowadzone są badania. Przewiduje się, że będą miały one szerokie zastosowanie już w niedalekiej przyszłości.
    Wśród zagadnień agrotechnicznych plantatotów pora mogły zainteresować wieści o możliwości uzyskania pod osłonami plonów wyższych nawet do 30% i wcześniejszych dzięki wprowadzeniu odmian heterozyjnych — Carlton F1, Upton F1 i Norton F1. Dla zainteresowanych marchwią: zasilana nawozami jednoskładnikowymi gromadzi więcej kadmu i azotanów, w porównaniu z nawożoną nawozami wieloskładnikowymi. Pod osłonami opłaca się prowadzenie papryki na jeden pęd oraz większe niż dotychczas zalecane jej zagęszczanie. Jednopędowe rośliny najwyższy wczesny plon handlowy wydają przy cięciu ich pędów bocznych za drugim zawiązkiem i czwartym liściem.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułPĘDZENIE TULIPANÓW W WODZIE
    Następny artykułMINISTERIALNY PIKNIK

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.