BORÓWKA WYSOKA POD KRAKOWEM

  W Polsce wrasta popularność tego gatunku ze względu na jego wytrzymałość na mróz, plenność i długowieczność krzewów oraz dużą atrakcyjność owoców. Najwyższe plony uzyskuje się z plantacji nawadnianych lub zakładanych w warunkach dostatecznej ilości opadów. Nasze jedenastoletnie obserwacje prowadzone w okolicach Krakowa wskazują, że można tutaj liczyć na zadowalające plony borówki.

  ’BLUECROP’


  W Garlicy Murowanej koło Krakowa, gdzie w 1986 r. posadziliśmy jednoroczne krzewy odmiany 'Bluecrop’, 'Croatan’, 'Heerma’ i 'Darrow’, wieloletnia suma opadów wynosi 538 mm, a gleba ma pH 5,8. Obniżyliśmy je rozsypując siarkę — dwukrotnie po 25 t/ha przed sadzeniem krzewów. Trzeci raz, w tej samej dawce, użyliśmy jej po sześciu latach, w 1992 roku. Co roku nawożona siarczanem amonu (200 kg/ha) plantacja była jeszcze czterokrotnie ściółkowana trocinami (w latach 1987, 1992, 1995 i 1998 — w sumie około 1000 m3/ha), a podczas suszy w sezonach 1992 i 1993 nawadniano ją podając w każdym roku po dwie dawki 40 mm wody. Posadzone w rozstawie 2 x 1,5 m krzewy po wejściu w okres owocowania osłoniliśmy siatką w celu ochrony przed ptakami. Pierwsze silne cięcie odmładzające krzewów przeprowadziliśmy po dziesięciu latach od posadzenia, w 1996 roku. Ochrona plantacji polegała na corocznym, wiosennym opryskiwaniu jej Euparenem 50 WP w dawce 2 kg/ha.
  Owocowanie rozpoczęło się w trzecim roku po posadzeniu krzewów i w pierwszych trzech latach u wszystkich czterech odmian kształtowało się na podobnym poziomie. Od roku 1992 najlepiej owocował 'Bluecrop’. W latach 1995–99 na zbliżonym poziomie plonowała 'Heerma’. Owocowanie dwóch pozostałych było mniejsze, ale od 1989 r. do 1994 r. u wszystkich odmian systematycznie wzrastało. W 1996 r. znacznie się obniżyło, wskutek wspomnianego cięcia odnawiającego i ponownie wzrosło po upływie dwóch lat.
  W 1999 roku owocowanie 13-letnich roślin było najwyższe, co wskazuje na możliwość uzyskiwania dużych plonów także na wieloletniej plantacji borówki wysokiej. W ciągu jedenastu lat odnotowaliśmy bardzo zmienne warunki atmosferyczne, odbiegające od średniej wieloletniej. Sumy opadów znacznie wyższe od średniej wieloletniej wystąpiły w latach 1994 i 1998. Ponieważ w tych samych latach średnia temperatura okresu wegetacyjnego była niższa od średniej wieloletniej, a owocowanie wysokie, należy stwierdzić, że ilość opadów w większym stopniu wpływa na plonowanie borówki niż wysoka temperatura. Plon kompensacyjny, jaki otrzymano po upływie 11 lat, przy 3333 krzewach na hektar wynosił dla odmiany 'Bluecrop’ 135 ton/ha, 'Heerma’ 100,6 t/ha, 'Croatan’ 82,2 t/ha oraz 'Darrow’ 70,9 t/ha.
  Także i w naszym regionie 'Bluecrop’ potwierdził swoją wartość. Korzystną cechą 'Darrow’ była duża masa owoców, jednak plon z krzewu był mały. Odmiana 'Croatan’ miała niezbyt duży plon, lecz jej owoce dojrzewały najwcześniej, co pozwala wydłużyć zbiory i zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą. Plon uzyskany z 'Heermy’ był dość wysoki, ale owoce tej odmiany były małe i miały tendencję do osypywania się.

  Autorzy są pracownikami Akademii Rolniczej w Krakowie

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułZIELONE MIASTO
  Następny artykułW CIS-ie O JAKOŚCI WARZYW I OWOCÓW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.