DESEROWE MALINY

  Od kilku lat w Polsce, głównie za sprawą Polany, wzrasta zainteresowanie produkcją malin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Jak stwierdził dr Jan Danek na seminarium zorganizowanym 18 marca w ODR-Mikołów, deserowe owoce najlepiej dostarczać na rynek przed lub po tradycyjnym ''wysypie'' malin.

  Owoce malin można uzyskać przed tradycyjnym terminem dojrzewania uprawiając wczesne odmiany w tunelach foliowych. Dzięki tym osłonom nie tylko przyspiesza się zbiór o kilkanaście dni, ale także otrzymuje owoce bardzo dobrej jakości, charakteryzujące się dłuższą trwałością w obrocie handlowym od tych pozyskiwanych z nieokrywanych plantacji. W celu uzyskania owoców po okresie ”wysypu” dr Danek poleca uprawę późnych odmian malin owocujących na dwuletnich pędach – Nawojkę i Beskida – oraz owocującą na jednorocznych pędach Polanę. Maliny tej ostatniej dojrzewają od około 10 sierpnia do przymrozków. Dla przyspieszenia zbioru owoców warto wiosną przykryć plantację Polany agrowłókniną. W ciągu kilku najbliższych lat producenci otrzymają dwie nowe odmiany hodowli dr Danka. Pierwsza z nich to Polka – bardzo wczesna, o wyjątkowo atrakcyjnych owocach. Natomiast druga – Pokusa – dojrzewająca w tym samym terminie co Polana, ma jednak od tej ostatniej blisko dwukrotnie większe owoce. U odmian owocujących na dwuletnich pędach, szczególnie w przypadku Beskida, dr Danek poleca niszczenie pojawiających się wiosną pierwszych, około 10-centymetrowych odrostów. Bardzo skuteczne jest w tym celu opryskiwanie gleby w rzędach malin preparatem Basta 150 SL w dawce 3 l/ha, przy zużyciu 300 litrów wody na hektar. Jak wykazały doświadczenia w przypadku odmiany Beskid, dzięki takiemu zabiegowi zebrano prawie o 40% więcej owoców. Wzrost plonów tłumaczy się tutaj tym, że w okresie kwitnienia i następnie w fazie wzrostu owoców nie ma jeszcze dużych, nowych odrostów, które konkurowałyby o wodę i substancje pokarmowe z pędami dwuletnimi. Poza tym mniejsze jest porażenie roślin przez pryszczarka namalinka łodygowego. Szkodnik ten bowiem składa jaja w spękaniach kory najstarszych pędów. Jeśli więc jeszcze nie ma tych spękań, jaja nie zostaną złożone.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułPAPRYKA W TUNELACH FOLIOWYCH – OCHRONA PRZED SZKODNIKAMI
  Następny artykułKLIENCI NIE CHCĄ GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANYCH ROŚLIN

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.