PRZECHOWYWANIE OWOCÓW TRUSKAWEK

  Owoce truskawek, ze względu na dużą zawartość wody, wrażliwość na uszkodzenia i podatność na gnicie są mało przydatne do przechowywania. Trwałość można nieco przedłużyć przez szybkie ich schłodzenie i przetrzymanie w atmosferze o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla.

  W doświadczeniach przeprowadzonych w Instytucie Sadownictwa i Warzywnictwa w Wädenswill w Szwajcarii badano, w jakich warunkach najlepiej przechować truskawki przez jeden tydzień. Dojrzałe owoce schłodzono natychmiast po zbiorze do temperatury 8oC lub loC, a w trzecim wariancie umieszczono je w temp. 18°C. Oprócz zwykłej atmosfery, testowano we wszystkich wariantach wpływ wyższego – 15% i 25% – stężenia dwutlenku węgla w komorze. Zwiększenie zawartości tego gazu w pomieszczeniu zdecydowanie wydłużyło trwałość owoców. Jednak przetrzymanie ich w temperaturze 18oC i przy 15% lub 25% stężeniu CO2 spowodowało, że w truskawkach bardzo szybko następował rozkład witaminy C i już po czterech dniach przechowywania stwierdzono wydzielanie się obcego, nieprzyjemnego zapachu. Najlepsze rezultaty długiego, jednotygodniowego przetrzymywania owoców truskawek uzyskano przy natychmiastowym ich schłodzeniu do temperatury loC i przechowywaniu w atmosferze z 15% zawartością dwutlenku węgla. Na podstawie Obstbau 8/98

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułPAPRYKA W TUNELACH FOLIOWYCH – OCHRONA PRZED SZKODNIKAMI
  Następny artykułKLIENCI NIE CHCĄ GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANYCH ROŚLIN

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.