DIASCJE I INNE NOWOŚCI BALKONOWO-RABATOWE

  Tradycyjnie już, między końcem kwietnia a początkiem czerwca, firma Syngenta Seeds (S&G) urządziła serię Dni Otwartych poświęconych roślinom balkonowo-rabatowym. Spotkania te odbyły się w dziewięciu gospodarstwach ogrodniczych z różnych regionów kraju i były okazją do zaprezentowania nowości oferowanych przez S&G.

  Jednym z pierwszych pokazów był ten zorganizowany 29 kwietnia u Marty i Czesława Kowzuniów w miejscowości Zofipole pod Krakowem. Przybysze mogli obejrzeć nie tylko ekspozycję nowych odmian, ale także szeroki asortyment wyprodukowanych w tunelach roślin balkonowo-rabatowych, z których szczególną uwagę zwracało zwarte i obficie kwitnące Osteospermum ecklonis 'Denebola’ (niewielu ogrodników nauczyło się właściwej uprawy tego, wciąż u nas niepospolitego, gatunku).
  Spośród nowych kreacji na wyróżnienie zasłużyła przede wszystkim rozmnażana wegetatywnie d i a s c j a (Diascia sp.), gdyż nową generację jej odmian włączyło ostatnio do oferty kilka zagranicznych przedsiębiorstw hodowlanych jednocześnie. Seria proponowana przez S&G nosi nazwę F l y i n g C o l o r s i składa się z 3 odmian, z których najbardziej obiecująca wydaje się 'F. C. Coral Diastis’, o koralowych kwiatach. Ma odznaczać się szybkim wzrostem i wczesnością (potwierdzają to rezultaty uzyskane przez M. i Cz. Kowzuniów), obfitym i długim kwitnieniem oraz tolerancją wobec niekorzystnych warunków atmosferycznych. Polecana jest przede wszystkim do wiszących pojemników, choć wymieniona odmiana ma pokrój wzniesiony. Kaskadowym wzrostem pędów charakteryzuje się natomiast 'F. C. Antique Rose Diastu’, o ciemnoróżowych kwiatach.
  Tukana — seria w e r b e n zapoczątkowana czerwono kwitnącą odmianą 'T. Scarlet Scarlena’ — została niedawno wzbogacona o 3 kreacje, z których najnowsza, 'T. White Blancena’, ma białe, duże kwiatostany i zwarty pokrój (fot. 1).  FOT. 1. WERBENA 'TUKANA WHITE BLANCENA’


  Zaskoczeniem dla obserwatorów międzynarodowego rynku roślin rabatowych mogły być b e g o n i e b u l w i a s t e (Begonia x tuberhybrida) wyhodowane przez firmę Syngenta Seeds, która dotychczas nie zajmowała się tym gatunkiem. Od przyszłego roku oferować będzie natomiast własną, 5-odmianową, pełnokwiatową serię Fortune F1, która polską premierę miała właśnie podczas wiosennych Dni Otwartych.
  Z asortymentu uzupełniającego, pochodzącego z innych „stajni” hodowlanych, szczególną uwagę zwracała odmiana 'A t o n F i r e ’ a k s a m i t k i r o z p i e r z c h ł e j (Tagetes patula), o dużych, ciekawie zabarwionych kwiatostanach (fot. 2). Krzysztof Szymański, przedstawiciel S&G na południową Polskę, podkreślał również zalety dalii z serii Micronetta, zwłaszcza odmiany 'M. Orange’, o pomarańczowych koszyczkach — doniczkowa produkcja tych roślin na kwitnienie od początku kwietnia do końca maja (nadają się m.in.na Dzień Matki) może przynosić dobre rezultaty ekonomiczne.  FOT. 2. AKSAMITKA ROZPIERZCHŁA 'ATON FIRE’


  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułZIELONE MIASTO
  Następny artykułW CIS-ie O JAKOŚCI WARZYW I OWOCÓW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.