ROŚLINY RABATOWE ZŁOTE MEDALISTKI '2002

  Fleuroselect, czyli międzynarodowa organizacja oceniająca i promująca nowe odmiany roślin ozdobnych (przede wszystkim rozmnażanych z nasion), wybrała w tym roku trzy kreacje z grupy roślin rabatowych, które "stanowią przełom w hodowli i wyróżniają się wyjątkowymi walorami ozdobnymi". Wszystkie są mieszańcami heterozyjnymi.
  Goździk brodaty (Dianthus barbatus) 'Noverna Purple’


  Odmiana jest wyjątkowa dla tego dwuletniego z natury gatunku, gdyż zawiązuje kwiaty już w pierwszym roku uprawy, po 80–100 dniach od siewu nasion (rośliny nie wymagają przechłodzenia). Kwiaty, które pojawiają się licznie od maja do września, osadzone są na mocnych pędach i nadają się do cięcia. Rośliny mają zwarty pokrój, dorastają do 40 cm wysokości i 30 cm szerokości. Hodowcą tej odmiany jest holenderska firma Kieft Seeds.  Petunia (Petunia sp.) 'Lavender Wave’


  Jest to kolejna odmiana z kaskadowej serii Wave, ale pierwsza rozmnażana generatywnie petunia o tego typu wzroście, która ma kwiaty w kolorze lawendowym. Jest łatwa w uprawie, dobrze znosi chłód i deszcz. Wysiana w lutym kwitnie obficie od maja do października. Początek produkcji — zimą, pod osłonami — wymaga doświetlania asymilacyjnego (w okresie krótkich dni) oraz temperatury 18°C. Hodowcą jest japońskie przedsiębiorstwo Kirin Brewery Co.  Bratek (Viola x wittrockiana) 'Ultima Morpho’


  Odmiana ta, o stosunkowo drobnych kwiatach (średnica 5 cm), wyróżnia się bardzo oryginalnym ich zabarwieniem. Nazwa 'U. Morpho’ nawiązuje do nazwy niebiesko-żółtego motyla żyjącego na Kostaryce, z którym kojarzą się kwiaty nowego bratka. Mają one nie tylko niepospolity wygląd, ale też są bardzo liczne. Pojawiają się od kwietnia do czerwca (wiosenna uprawa) lub od września (cykl jesienny). Rośliny mają zwarty pokrój, dorastają do 15 cm wysokości i szerokości. Nadają się nie tylko na rabaty czy do skrzynek balkonowych, ale także do uprawy doniczkowej. Hodowcą jest japońska firma Sakata Seed Corp.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułZIELONE MIASTO
  Następny artykułW CIS-ie O JAKOŚCI WARZYW I OWOCÓW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.