Nowości z Wielkiej Brytanii
Szkółka Notcutts (czyt. też „Szkółkarstwo” 6/2004) pokazała, na przykład, wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) 'Hinlon Honeydew’ o liściach zielonych z oliwkowymi brzegami. Przy tej okazji zaprezentowano także nowy sposób produkcji pnączy wprowadzony niedawno w tej firmie. Zamiast bambusowych podpór, do których pędy roślin mocowano za pomocą taśmy i „zszywacza”, wykorzystuje się obecnie plastikowe wsporniki z przymocowanymi krążkami (fot. 1). Podwiązywanie pędów często powodowało bowiem ich uszkadzanie, wydłużało produkcję i zwiększało jej koszty. Nowe rozwiązanie pozwala natomiast pnączom wspinać się po podporze i nie ma konieczności ich podwiązywania.
Fot. 1. Wiciokrzew japoński 'Hinlon Honeydew’ wyprodukowany w nowy — dla pnączy — sposób (zamiast bambusowej podpory — plastikowe „rusztowanie”)
Zdaniem Jo Daveya ze szkółki Notcutts, ogrody w Wielkiej Brytanii stają się coraz mniejsze, ale klienci są skłonni płacić więcej za duże okazy roślin, które szybciej dają dekoracyjny efekt. Najbardziej poszukiwane są obecnie krzewy o ciemnych liściach i niebieskich kwiatach, najlepiej niewymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych i ozdobne przez cały rok. Wraca także moda na ogrodowe róże. Notcutts produkuje głównie odmiany tych krzewów z niemieckiej firmy Kordes, hodowane nie tylko z myślą o walorach dekoracyjnych, ale także o odporności na choroby, szkodniki oraz warunki klimatyczne. W Wielkiej Brytanii zmniejsza się natomiast popyt na strzyżone formy drzew i krzewów, importowane głównie z Włoch. Na gusty klientów wpływ ma także ocieplanie się klimatu na Wyspach. I tak, popularne stają się ogrody śródziemnomorskie z palmami oraz roślinami cytrusowymi.
Inna obecna na targach firma — angielska szkółka Johnsonn of Wixley — zatrudniająca około 100 pracowników i generująca 11 mln funtów rocznych obrotów 60% wartości produktów przeznacza na potrzeby firm urządzających tereny zieleni. Podstawę jej asortymentu stanowią m.in. suchodrzew lśniący (Lonicera nitida) 'Maigrn’, bluszcz pospolity (Hedera helix) 'Hibernica’ czy odmiany ostrokrzewu kolczastego (Ilex aquifolium). Reszta roślin kierowana jest do sprzedaży w brytyjskich centrach ogrodniczych, a niewiele — na eksport do Holandii i Belgii. W produkcji kontenerowej dominują krzewy w pojemnikach 12 i 15-litrowych (najpopularniejsze są — u nas nieodporne na mróz — rośliny z rodzajów Phormium, Choisya czy Hebe) oraz 3- litrowych.
Wystawcy z kontynentu
Największa włoska szkółka Vanucci przywiozła na targi wiele dużych drzew i krzewów ozdobnych — liściastych, iglastych — oraz bambusów. Zdaniem brytyjskich przedstawicieli handlowych tej szkółki, na Wyspach rośnie zainteresowanie dużymi okazami krzewów i drzew, ale także bylinami. Firmom zajmującym się urządzaniem terenów zieleni w Wielkiej Brytanii szkółka Vanucci oferowała, między innymi, krzewy żywopłotowe, duże drzewa przeznaczone na formy „soliterowe” (np. dęby i graby) oraz formowane krzewy iglaste, w tym żywotniki zachodnie 'Smaragd’ (fot. 2).
Fot. 2. Formowane krzewy iglaste — tu z oferty włoskiej szkółki Vanucci
Niemiecka szkółka Diederka Heinje prezentowała, jako nowość, miłorząb japoński (Gingko biloba) 'Troll’ (notabene pokazała go po raz pierwszy już 3 lata temu podczas Rhodo 2002 — patrz „Szkółkarstwo” 5/2002), wolno rosnący krzew z poskręcanymi liśćmi, którego roczne przyrosty mają długość 2–3 cm (fot. 3), przydatny do małych ogrodów oraz do uprawy w pojemnikach. W szkółce Heinje dwa razy w roku — w sierpniu oraz w grudniu — organizowane są robocze Dni Otwarte przeznaczone dla hurtowych odbiorców (tzw. Hausmesse). Prezentacja letnia obejmuje rośliny wrzosowate, krzewy iglaste oraz liściaste. W zimie pokazywany jest asortyment wiosenny. Dzięki chłodni, mieszczącej około 500 wózków „duńskich”, możliwe jest wcześniejsze przejście przez rośliny okresu spoczynku i zaprezentowanie ich w grudniu — w fazie, w której są najbardziej dekoracyjne. Firma Heinje od czterech lat sprzedaje swój materiał szkółkarski także na rynku brytyjskim, który ocenia jako bardzo dobry. Eksportowane są głównie krzewy iglaste, różaneczniki oraz inne rośliny wrzosowate.
Fot. 3. Miłorząb japoński 'Troll’ z niemieckiej szkółki Heinje
Inna niemiecka szkółka — Vorwerk (czyt. „Szkółkarstwo” 3/2001) na targach Glee 2005 pokazała przede wszystkim dużą kolekcję różaneczników i azalii. Zdaniem przedstawicieli tej firmy, na rynku najpopularniejsze są obecnie różaneczniki z grupy yakushimanum, wielkokwiatowe mieszańcowe odmiany azalii oraz karłowe odmiany różaneczników. Brytyjskie centra ogrodnicze preferują różaneczniki o wysokości 30–60 cm, produkowane w pojemnikach 7,5litrowych. Klienci z Wysp najchętniej kupują odmiany o kwiatach różowych — te kwitnące w kolorze lila i fioletowym nie są tam popularne, gdyż wydają się zbyt podobne do krzewów rosnących w naturze.