II CZERWIŃSKIE WARSZTATY TRUSKAWKOWE

    Spotkanie odbywające się w Czerwińsku nad Wisłą 22 sierpnia, zgromadziło ponad 200 okolicznych plantatorów truskawek. Głównym organizatorem i patronem tej imprezy była firma Felmix ze Ździarki koło Czerwińska, która zaopatruje tamtejszych producentów, między innymi, w materiały i środki do produkcji owoców tego gatunku. Celem spotkania było popularyzowanie nowych technologii uprawy truskawek w gruncie. Ażeby uzyskać wysokie plony dobrej jakości owoców, zważając jednocześnie na koszty, należy zainwestować nie tylko w wysokiej jakości materiał nasadzeniowy, ale również odpowiednio przygotować stanowisko pod truskawki. Kilka rodzajów glebogryzarek prezentowała na spotkaniu firma Agrotop-Kaczmarek. W uprawie truskawek szczególnie przydatne okazują się glebogryzarki z kilkoma sekcjami noży, umożliwiające zwalczanie chwastów w międzyrzędziach, likwidowanie tam rozłogów (fot. 1).


    Fot. 1. Glebogryzarka z kilkoma sekcjami noży umożliwia zwalczanie chwastów i rozłogów w międzyrzędziach, a specjalna przystawka pozwala na wprowadzenie do gleby nawozów



    W rejonie Czerwińska niektórzy plantatorzy decydują się na wyścielanie rzędów i okrywanie roślin włókniną lub folią. Z myślą o nich zaprezentowano maszynę do rozkładania przewodów nawodnieniowych, włókniny lub folii, z przystawką wycinającą otwory, do których sadzi się truskawki (fot. 2). Firmy Agrimpex i Felmix przedstawiły także zestawienie kosztów — dane pochodzą od producentów z okolic Czerwińska — w tradycyjnej uprawie lub po posadzeniu truskawek w rzędach okrytych czarną agrowłókniną. Z kalkulacji kosztów produkcji truskawek w uprawie tradycyjnej i na plantacji wyściółkowanej agrowłókniną wynika, że dzięki czarnej agrowłókninie można dwukrotnie zwiększyć zagęszczenie roślin w porównaniuz metodą tradycyjną. Okazuje się, że w uprawie tradycyjnej później­sze koszty ochrony chemicznej, odchwaszczania (chemicznego i mechanicznego), ściółkowania słomą znacznie przewyższają koszty poniesione na założenie plantacji — na sadzenie i ściółkowanie agrowłókniną. Równocześnie zwiększona wydajność z jednostki powierzchni powoduje, że plon z hektara uprawy tradycyjnej odpowiada zebranemu z 0,5 ha uprawy na agrowłókninie w systemie pasowo-rzędowym. Dodatkowymi atutami uprawy na agrowłókninie są wcześniejsze zbiory owoców i mniejsze uszkodzenia roślin zimą.



    Fot. 2. Urządzenia do rozkładania linii nawodnieniowych, włókniny lub folii, z przystawką robiącą w nich otwory



    Firma Rolsad z Rawy Mazowieckiej, oprócz bogatej oferty ciągników, prezentowała włoski opryskiwacz NOBILI. Wyposażony jest on w belkę roboczą o szerokoś­ci 10 metrów (fot. 3), z 10 dyszami roboczymi. Zamontowany mechanizm stabilizujący pozwala na utrzymanie stałej odległości belki roboczej od opryskiwanych roślin. Pomocniczy strumień powietrza umożliwia dokładne opryskiwanie truskawek, nie powodując jednocześnie strat, wywołanych znoszeniem roztworu, a dzięki zamontowaniu za przewodami powietrznymi dysz roboczych wypryskiwana z nich ciecz robocza kierowana jest bezpośrednio do wnętrza rośliny.



    Fot. 3. Opryskiwacz z pomocniczym strumieniem powietrza

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułPERLIT W HYDROPONICZNEJ UPRAWIE GERBERY, ANTURIUM, RÓŻY I GOŹDZIKA
    Następny artykułJAK ZAISTNIEĆ NA RYNKU EUROPEJSKIM?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.