ILE BĘDZIE WARZYW POLOWYCH?

  31 lipca GUS opublikował wstępne prognozy zbiorów warzyw polowych w tym sezonie. Z raportu wynika, że powierzchnia uprawy tych gatunków jest w bieżącym roku o 1,1% mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi 245 tys. ha. Mniej posadzono cebuli, pomidorów polowych, buraków ćwikłowych oraz marchwi, więcej — kapusty i, nieznacznie, także kalafiorów, ogórków i warzyw określanych jako "pozostałe"1.

  Tegoroczna wiosna była w większości korzystna dla producentów, gdyż pogoda (częste opady, niezbyt duże nasłonecznienie) sprzyjała wschodom i wzrostowi warzyw polowych, szczególnie kapustnych, korzeniowych i ogórków. Szacuje się, że łączna produkcja warzyw polowych będzie w tym sezonie zbliżona do ubiegłorocznej i wyniesie 5,5 mln ton (tabela). Niższe mogą być jedynie zbiory cebuli i pomidorów, a buraków ćwikłowych powinno być tyle, ile przed rokiem. We wstępnych szacunkach ocenia się, że zbiory kapusty, kalafiorów, ogórków i warzyw z grupy „pozostałe” będą wyższe niż w 2000 roku, a marchwi — tylko nieznacznie wyższe.  ZBIORY WARZYW POLOWYCH: 1 – pietruszka, pory, selery, rzodkiewka, sałata, rabarbar, szparagi, koper i inne, * (+) wzrost, (-) spadek


  Źródło: GUS — „Wstępny szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych”, raport z 31 lipca 2001 r.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułGARDŁOWA SPRAWA GAZU
  Następny artykułO PODZIALE ZADECYDOWALI ZWIEDZAJĄCY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.