KAPUSTA PEKIŃSKA Z SIEWU WPROST DO GRUNTU

    W Polsce do niedawna kapusta pekińska była prawie nieznana, uprawiana sporadycznie, raczej amatorsko. Dopiero od 7, 8 lat gwałtownie zwiększyło się zainteresowanie tą rośliną. Szybko rośnie jej znaczenie gospodarcze i zyskuje uznanie konsumentów, głównie dzięki walorom smakowym. Powierzchnia jej uprawy rośnie i, według autora, szacowana jest obecnie na około 4, 5 tysięcy hektarów.








































    Uprawa nie należy do łatwych








    GŁÓWKA KAPUSTY PEKIŃSKIEJ BEZPOŚREDNIO PO ZBIORZE


    Głównym problemem w uprawie polowej kapusty pekińskiej jest skłonność do wybijania w pędy kwiatostanowe, wrażliwość na choroby — a zwłaszcza na zamieranie brzegów liści (tzw. tipburn), kiłę kapusty, czerń krzyżowych i mokrą zgniliznę, a także podatność na uszkodzenia powodowane przez szkodniki, szczególnie śmietkę kapuścianą, chowacze, pchełki i mszyce. Chemiczne zwalczanie chwastów w uprawie kapusty pekińskiej jest niemożliwe, z uwagi na brak zarejestrowanych dla tego warzywa środków chwastobójczych.
    Roślina ta wymaga gleb żyznych, próchnicznych, dobrze zatrzymujących wilgoć, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, dokładnie nawiezionych. Potrzebuje dużo wody, a nawadnianie często jest czynnikiem decydującym o sukce-sie uprawy. Pomimo tych wymagań jest warzywem chętnie uprawianym z uwagi na atrakcyjną cenę i dużą plenność — w 2, 3 miesiące daje plon handlowy około 40–60 ton z hektara, a w dobrych warunkach i przy umiejętnej uprawie nierzadko przekracza-jący nawet 100 t/ha.
    W polu można ją uprawiać niemal przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do jesieni, jednak w naszym klimacie najlepsze warunki termiczne znajduje produkowana na zbiór jesienny (wysiew w drugiej połowie lipca, a zbiór główek w październiku). Na początku wzrostu potrzebuje średniej temperatury dobowej 18–20°C, w czasie zawiązywania główek — 15–16°C, a pod koniec ich dorastania — 10–13°C. W początkowym okresie wzrostu roślin w uprawie wiosennej, przy temperaturze poniżej 16°C łatwo ulega niepożądanej jarowizacji, wskutek czego wybija w pędy kwiatostanowe. Natomiast w uprawie letniej długi dzień, okresowe susze i nadmiernie wysoka temperatura nie sprzyjają uzyskaniu wysokich plonów.



    Nawożenie
    Kapusta pekińska (zwłaszcza z siewu) bardzo korzystnie reaguje na nawozy organiczne, pod warunkiem, że zostaną przyorane jesienią poprzedniego roku. Nawozy mineralne powinno się rozsiać 2, 3 tygodnie przed siewem i wymieszać z glebą na głębokość co najmniej 10 centymetrów.
    W przeciętnych warunkach wprowadza się na hektar 130–170 kg N, 80–100 kg P2O5 i 180–220 kg K2O. Przy uprawie w pierwszym roku po oborniku można podawać mniejsze z zalecanych dawek. Nawożenie azotem należy podzielić i połowę rozsiać razem z nawozami fosforowymi i potasowymi, a drugą — pogłównie, w dwóch dawkach — gdy rośliny wytworzą 3, 4 liście (np. bezpośrednio po przerywce) i w dwa tygodnie później.



    Siew czy rozsada?
    Kapusta pekińska źle znosi przesadzanie, zatem jej uprawa z rozsady „rwanej” nie jest polecana. Najlepiej wysiewać nasiona wprost do gruntu lub korzystać z rozsady doniczkowanej. Rozsada polecana jest przede wszystkim wiosną, ale sprawdza się również w innych terminach — zwłaszcza gdy kapusta pekińska uprawiana jest jako poplon i nie ma możliwości wcześniejszego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion.
    Uprawa z siewu jest tańsza, a także mniej pracochłonna niż z rozsady i może być z powodzeniem prowadzona na zbiór letni oraz jesienny. Wysiew nasion wprost do gruntu zalecany jest od trzeciej dekady maja do końca lipca. Siew przed 20 maja jest ryzykowny, gdyż przy dłużej utrzymujących się chłodach kapusta pekińska może wybijać w pędy kwiatostanowe. Natomiast przy spóźnionych wysiewach, po pierwszych dniach sierpnia, może przed nastaniem mrozów nie wytworzyć odpowiednio zwartych główek. Kapusta pekińska z siewu ma silniejszy i głębiej sięgający system korzeniowy niż uprawiana z rozsady, jest mniej wrażliwa na brak wilgoci w glebie i przy właściwym zagęszczeniu roślin daje większy plon. Jest również odporniejsza na gnicie powodowane przez bakterie.



    Uprawa
    Przed siewem należy dobrze przygotować pole. Gleba powinna być starannie uprawiona, o wyrównanej powierzchni, bez brył i kamieni oraz dostatecznie wilgotna. Kapustę pekińską sieje się na głębokość 8–12 mm. Przy ciepłej pogodzie i w wilgotnej glebie kiełkuje ona po 3, 4 dniach i wschodzi równomiernie. Takie warunki pozwalają uzyskać wyrównane główki. Rośliny, które skiełkowały z opóźnieniem, często wytwarzają główki małe bądź ich nie zawiązują.
    Do siewu najlepiej wykorzystać siewnik precyzyjny, umożliwiający dokładne rozmieszczenie nasion w rzędach, oddalonych od siebie o 40–45 cm. Dobry jest też system pasowo-rzędowy (40 x 40 x 55 cm) — na zagonach szerokości 135 cm wysiewa się 3 rzędy kapusty oddalone od siebie o 40 cm, a odległość pomiędzy skrajnymi rzędami zagonów wynosi 55 cm. Umożliwia on, bez obawy uszkodzenia roślin, swobodny wjazd ciągnikiem w celu odchwaszczenia uprawy lub wykonania innych zabiegów ochronnych.
    Na krajowym rynku najbardziej poszukiwane są główki o masie 0,7–1,2 kg. Jak wykazały ostatnie badania przeprowadzone w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach, aby uzyskać taką ich wielkość, kapustę pekińską należy wysiewać co 10–13 cm w rzędzie. Norma wysiewu wynosi wtedy około 200–250 tysięcy sztuk na hektar (około 0,6–1,0 kg/ha). W fazie 3, 4 liści uprawę należy przerzedzić, pozostawiając rośliny co 20–26 cm (fot. 1, 2).







    FOT. 1. KAPUSTA PEKIŃSKA Z SIEWU PRZED PRZERYWKĄ










    FOT. 2. KAPUSTA OKOŁO 6 TYGODNI OD SIEWU – PO PRZERYWCE


    Mając materiał siewny dobrej jakości i zapewnione optymalne warunki uprawowe możemy nasiona wysiać pozostawiając docelową odległość pomiędzy roślinami w rzędzie (tj. co 20–26 cm). Wówczas norma wysiewu jest o połowę niższa i wynosi około 100–120 tysięcy sztuk na hektar (około 0,3–0,5 kg/ha). Należy pamiętać, że przy gorszych wschodach wiele roślin wypadnie, a te w pobliżu ubytków mogą wytworzyć główki zbyt duże, niepożądane na naszym rynku. Braki można uzupełnić dosadzając ręcznie rozsadę z doniczek lub wielodoniczek tacowych. Rezerwę przygotowuje się wysiewając nasiona do doniczek, w tym samym czasie, co w polu. Po wytworzeniu przez rozsadę 4, 5 liści, wysadza się ją w pole. Zabieg ten jest opłacalny, gdyż zwiększa plon główek i poprawia ich wyrównanie.



    Ochrona
    Przed wysiewem nasiona należy zaprawić zgodnie z Programem ochrony warzyw, na przykład (dawki na 1 kilogram nasion) zaprawą Funaben T (4 g) + Apron 35 DS (2 g) + Marshal 250 DS (50 g). W czasie wschodów i bezpośrednio po nich plantację należy obserwować i w razie pojawienia się pchełek natychmiast przystąpić do ich zwalczania. W tej fazie wzrostu kapusty pekińskiej nawet niewielka populacja szkodnika może przynieść duże straty.

    Dr K. Felczyński jest pracownikiem Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułWYSTAWA Z ZAMKIEM W TLE
    Następny artykułMAŁY JUBILEUSZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.