KWIATOWE ROZMAITOŚCI

    Dni Otwarte w gospodarstwie Anny i Włodzimierza Perków w Rogóźnie (woj. łódzkie) odbyły się w dniach 25–30 lis­topada 2005 roku. Właściciele zaprosili wszystkich chętnych do zwiedzenia swojego gospodarstwa i zapoznania się z odmianowymi nowościami gerbery, anturium, goździków i alstremerii — roślin, których materiały wyjściowe oferują. Zwracał uwagę sposób przedstawienia kwiatów tych odmian. Otóż były zaaranżowane w ciekawy i artystyczny sposób, dzięki pomocy florystki — Elżbiety Kosydar z Rzeszowa (fot. 1).


    Fot. 1. Anna Perek (po prawej) z Elżbietą Kosydar, która przygotowała kompozycje kwiatowe prezentowane podczas Dni Otwartych

    Najliczniej reprezentowane były gerbery: spośród 120 odmian znajdujących się w ofercie (wszystkie z firmy Florist) obejrzeć można było 80. Anna Perek stwierdziła, że — wymagania ogrodników w stosunku do odmiany gerbery są następujące: ma być plenna, równomiernie plonująca w ciągu roku, o kwiatostanach niekoniecznie bardzo dużych, ale wyróżniających się intensywną i ciekawą barwą, trwałych po ścięciu. Wchodzących na teren Dni Otwartych witała popularna już na rynku kreacja wielkokwiatowa 'Sazou', a także nowe jej sporty 'Sazou Gold' i 'Sazou Salmon'. Zaletą bardzo wczesnej odmiany 'Zingaro' o krwistoczerwonych kwiatostanach średnicy 10–12 cm jest m.in. wysoki pierwszy plon kwiatów (w tradycyjnej uprawie ma wynosić ok. 200 kwiatów/m2/rok). Odmianę tę charakteryzują jednak bardzo duże wymagania pokarmowe. Wyraźnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się nowa odmiana 'Entourage', która tworzy duże (średnicy do 14 cm) kwiatostany o dwubarwnych kwiatach języczkowatych ("płatkach" — fot. 2). Obiecującą nowością tego hodowcy jest też inna odmiana o intensywnie ciemnoczerwonych dużych ( 11–12 cm) kwiatach — 'Ecco'. Jako jej zalety wymienia się równomierne plonowanie w ciągu roku, dużą produktywność i trwałość kwiatów. Oryginalnym zabarwieniem (kwiaty języczkowate różowo-białe, jakby malowane — patrz HO 3/2005) wyróżniała się odmiana 'Fiction'. Z odmian o igiełkowych kwiatach języczkowatych dużą popularnością na naszym rynku cieszy się 'Tomahawk' o pomarańczowych "płatkach" i czekoladowym oczku. Nową odmianą z grupy mini jest 'Puppy', o ciemnoróżowych płatkach z jaśniejszymi brzegami, której zaletą ma być bardzo duża plenność (do 600 kwiatów/m2/rok). Z kolei 'Macy', z tej samej grupy, to bardzo "polska" odmiana — o biało-czerwonym zabarwieniu kwiatów języczkowatych. Kwiatostany odmiany 'Hocus Pocus' (fot. 3) zwracały powszechną uwagę ze względu na dziwaczny wygląd — przypominają raczej koszyczki jeżówki niż gerbery.


    Fot. 2. Uznanie zwiedzających zdobyła odmiana 'Entourage'


    Fot. 3. Nietypowe kwiatostany gerbery 'Hocus Pocus'

    Wśród nowych odmian anturium z firmy Florist wyróżniała się 'Romance', u której czerwona kolba kwiatostanowa kontras­tuje z białą pochwą. Kreacja ta budziła wcześniej zainteresowanie zwiedzających Krajową Wystawę Ogrodniczą podczas Polagry-Farm 2005. Według informacji hodowcy, w ciągu roku daje około 85 kwiatów z 1 m2. 'Kiss' to odmiana o zwartym pokroju, polecana do uprawy w zagęszczeniu 22 rośliny na 1 m2 (przy tradycyjnej produkcji sadzi się 14 roślin/m2), co ma pozwolić na uzyskanie rocznie do 140 kwiatów/m2. Pięcioletnie rośliny tej odmiany dorastają do wysokości 1,5 m. Tworzy różowe pochwy z zielonymi "uszami".

    Zaprezentowane odmiany alstremerii i goździków pochodzą z firmy Hilverda. Jak podkreślali gospodarze, w ostatnim czasie rośnie popularność uprawy alstremerii w kraju, ponieważ może być uprawiana w nieogrzewanych obiektach jako roślina sezonowa. Wzrasta również zainteresowanie uprawą goździków. Wśród pokazywanych podczas Dni Otwartych odmian standardowych znalazły się m.in.: 'Noblesse' o kwiatach biało-czerwonych, 'Yellow Firato' (ciepły, żółty kolor kwiatów), 'Viking' (czysto biały), 'Java' (ciekawa zielonkawa barwa).


    Dni Otwarte w gospodarstwie Anny i Włodzimierza Perków w Rogóźnie (woj. łódzkie) odbyły się w dniach 25–30 lis­topada 2005 roku. Właściciele zaprosili wszystkich chętnych do zwiedzenia swojego gospodarstwa i zapoznania się z odmianowymi nowościami gerbery, anturium, goździków i alstremerii — roślin, których materiały wyjściowe oferują. Zwracał uwagę sposób przedstawienia kwiatów tych odmian. Otóż były zaaranżowane w ciekawy i artystyczny sposób, dzięki pomocy florystki — Elżbiety Kosydar z Rzeszowa (fot. 1).



    Fot. 1. Anna Perek (po prawej) z Elżbietą Kosydar, która przygotowała kompozycje kwiatowe prezentowane podczas Dni Otwartych



    Najliczniej reprezentowane były gerbery: spośród 120 odmian znajdujących się w ofercie (wszystkie z firmy Florist) obejrzeć można było 80. Anna Perek stwierdziła, że — wymagania ogrodników w stosunku do odmiany gerbery są następujące: ma być plenna, równomiernie plonująca w ciągu roku, o kwiatostanach niekoniecznie bardzo dużych, ale wyróżniających się intensywną i ciekawą barwą, trwałych po ścięciu. Wchodzących na teren Dni Otwartych witała popularna już na rynku kreacja wielkokwiatowa 'Sazou’, a także nowe jej sporty 'Sazou Gold’ i 'Sazou Salmon’. Zaletą bardzo wczesnej odmiany 'Zingaro’ o krwistoczerwonych kwiatostanach średnicy 10–12 cm jest m.in. wysoki pierwszy plon kwiatów (w tradycyjnej uprawie ma wynosić ok. 200 kwiatów/m2/rok). Odmianę tę charakteryzują jednak bardzo duże wymagania pokarmowe. Wyraźnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się nowa odmiana 'Entourage’, która tworzy duże (średnicy do 14 cm) kwiatostany o dwubarwnych kwiatach języczkowatych („płatkach” — fot. 2). Obiecującą nowością tego hodowcy jest też inna odmiana o intensywnie ciemnoczerwonych dużych ( 11–12 cm) kwiatach — 'Ecco’. Jako jej zalety wymienia się równomierne plonowanie w ciągu roku, dużą produktywność i trwałość kwiatów. Oryginalnym zabarwieniem (kwiaty języczkowate różowo-białe, jakby malowane — patrz HO 3/2005) wyróżniała się odmiana 'Fiction’. Z odmian o igiełkowych kwiatach języczkowatych dużą popularnością na naszym rynku cieszy się 'Tomahawk’ o pomarańczowych „płatkach” i czekoladowym oczku. Nową odmianą z grupy mini jest 'Puppy’, o ciemnoróżowych płatkach z jaśniejszymi brzegami, której zaletą ma być bardzo duża plenność (do 600 kwiatów/m2/rok). Z kolei 'Macy’, z tej samej grupy, to bardzo „polska” odmiana — o biało-czerwonym zabarwieniu kwiatów języczkowatych. Kwiatostany odmiany 'Hocus Pocus’ (fot. 3) zwracały powszechną uwagę ze względu na dziwaczny wygląd — przypominają raczej koszyczki jeżówki niż gerbery.



    Fot. 2. Uznanie zwiedzających zdobyła odmiana 'Entourage’




    Fot. 3. Nietypowe kwiatostany gerbery 'Hocus Pocus’


    Wśród nowych odmian anturium z firmy Florist wyróżniała się 'Romance’, u której czerwona kolba kwiatostanowa kontras­tuje z białą pochwą. Kreacja ta budziła wcześniej zainteresowanie zwiedzających Krajową Wystawę Ogrodniczą podczas Polagry-Farm 2005. Według informacji hodowcy, w ciągu roku daje około 85 kwiatów z 1 m2. 'Kiss’ to odmiana o zwartym pokroju, polecana do uprawy w zagęszczeniu 22 rośliny na 1 m2 (przy tradycyjnej produkcji sadzi się 14 roślin/m2), co ma pozwolić na uzyskanie rocznie do 140 kwiatów/m2. Pięcioletnie rośliny tej odmiany dorastają do wysokości 1,5 m. Tworzy różowe pochwy z zielonymi „uszami”.


    Zaprezentowane odmiany alstremerii i goździków pochodzą z firmy Hilverda. Jak podkreślali gospodarze, w ostatnim czasie rośnie popularność uprawy alstremerii w kraju, ponieważ może być uprawiana w nieogrzewanych obiektach jako roślina sezonowa. Wzrasta również zainteresowanie uprawą goździków. Wśród pokazywanych podczas Dni Otwartych odmian standardowych znalazły się m.in.: 'Noblesse’ o kwiatach biało-czerwonych, 'Yellow Firato’ (ciepły, żółty kolor kwiatów), 'Viking’ (czysto biały), 'Java’ (ciekawa zielonkawa barwa).

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMASZYNY DLA SZKÓŁKARSTWA
    Następny artykułRENESANS SPICHLERZA EUROPY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.