KWIATOWY POKAZ W ŚRODKU LATA

    W Pszczynie 12 i 13 sierpnia, podczas długiego weekendu, w gospodarstwie Leszka Jańczaka można było obejrzeć Letni Pokaz Kwiatów, czyli ekspozycję roślin rabatowych i balkonowych z oferty firmy Novartis Seeds. Zaprezentowano tam duży wybór, dobrze już zadomowionych na naszym rynku, rodzajów (np. aksamitka, petunia, niecierpek, begonia, pelargonia, a także - od niedawna zdobywających popularność w tej grupie użytkowej - bylin oraz ziół).

    Z roślin przeznaczonych do wiszących pojemników uwagę zwracały, między innymi, werbena 'Ipanema Blue Vilena’, silnie rosnąca, o fioletowej barwie kwiatów, czy uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) o skróconych międzywęźlach, a więc bardziej zwartym pokroju, niż u dotychczas proponowanych. Dobrze prezentowały się również begonie bulwiaste o zwisających pędach, ostatnio ponownie doceniane przez ogrodników, nie tylko ze względu na efektowny wygląd, ale także większą odporność na niekorzystne warunki uprawowe — w porównaniu z tą, jaką charakteryzują się, na przykład, kaskadowe petunie. Wśród gatunków rabatowych ciekawie prezentowała się gazania lśniąca z serii Talent, o intensywnej barwie kwiatostanów (fot. 1).







    FOT. 1. GAZANIA Z SERII TALENT – DEKORACYJNA ZE WZGLĘDU NA KWIATY I SREBRZYSTOZIELONE LIŚCIE


    Na rabatach gospodarz pokazu posadził również osteospermum — zalecane zwykle do uprawy pojemnikowej. Oceniał on, że w uprawie gruntowej wygląda ono lepiej niż w donicz-kach — co naj-prawdopodobniej wynika z niższej w pierwszym przypadku temperatury podłoża stymulującej kwitnienie.
    Duże zainteresowanie wzbudzały byliny, które zaczynają być powoli doceniane na naszym rynku. Można się spodziewać, że popularność zyskają te dekoracyjne nie tylko w ogrodzie, ale nadające się również do towarowej uprawy na kwiaty cięte — jak ostróżki czy lobelie (okazałymi kwiatostanami, o intensywnej barwie wyróżniała się Lobelia speciosa z serii Fan — fot. 2.).







    FOT. 2. LOBELIĘ Z SERII FAN MOŻNA UPRAWIAĆ NA KWIATY CIĘTE


    Niestety, zioła aromatyczne i przyprawowe jak dotąd dosyć opornie przyjmują się w Polsce — nawet pomimo tego, że oprócz „podstawowych” wersji występują ich dekoracyjne odmiany, na przykład macierzanka — Thymus citriodorus czy szałwia o trójkolorowych liściach. Imprezy, takie jak w Pszczynie, mogą się jednak przyczynić do stopniowej popularyzacji tych roślin.
    W tym roku długi weekend (pierwszy słoneczny od dłuższego czasu) nie sprzyjał dużej frekwencji. Pomimo, że przybyli producenci z dosyć odległych okolic — Opola, Częstochowy czy Krakowa, a także goście z Białorusi — w sumie nie było ich wielu. Szkoda, bo pokazy polowe w środku lata to najlepsza okazja do oceny roślin rabatowych, zwłaszcza tych mniej znanych.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMĄCZNIAK RZEKOMY ZAGRAŻA CHRYZANTEMOM
    Następny artykułEUROPEJSCY ROLNICY POD WAWELEM

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.