MOKRY TEST

    Tegoroczne Dni Otwarte Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego POLAN, które odbyły się w Igołomi 30 i 31 lipca, wypadły w okresie katastrofalnych opadów. Deszcz nie tylko przeszkadzał przybyłym na polową kolekcję warzyw i kwiatów, ale przede wszystkim zniszczył wiele roślin, zwłaszcza ozdobnych.

    Tym bardziej interesujące było to, jak wyhodowane w POLANIE odmiany przetrwały niesprzyjającą aurę (w ciągu wymienionych dwóch dni w Igołomi spadło 100 mm deszczu, wcześniej okolicę tę także trapiły częste ulewy).
    W kolekcji roślin ozdobnych najlepiej prezentowały się szałwie błyszczące: odmiany 'Markiza’ (fot. 1), 'Luna’ (ciemnośliwkowa) i 'Diana’ (kremowa) — wszystkie o zwartym pokroju, dorastające do mniej więcej 35 cm wysokości. Jak zapowiedziała dr Izabela Żuradzka (naczelny hodowca POLANU), w końcowych badaniach jest kolejna odmiana szałwii o podobnych cechach użytkowych i szkarłatnoczerwonych kwiatach, której można się spodziewać na rynku w 2001 lub 2002 roku.







    FOT. 1. SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA 'MARKIZA’ NA POLETKACH W IGOŁOMI


    Astry chińskie, które pod koniec lipca dopiero zaczynają kwitnąć, w tym roku specjalnie przygotowano na potrzeby Dni Otwartych, aby pokazać własne odmiany w pełnej krasie. W tym celu doświetlano rośliny — od stadium rozsady do końca kwietnia — podczas uprawy szklarniowej. Udało się w ten sposób przyspieszyć kwitnienie, ale efekty zniweczył w dużej mierze deszcz. Spośród 20 posadzonych w kolekcji odmian najkorzystniej prezentowały się karłowe, zwłaszcza różowy 'Skrzat’ (fot. 2) oraz amarantowy 'Chochlik’, nadające się nie tylko na rabaty, ale również do uprawy doniczkowej. W innych grupach „mokry test” najlepiej zniosły: igiełkowe 'Inga’ (ciemnoróżowa) i 'Zorza’ (jasnoróżowa) oraz przedstawicielka astrów książęcych — 'Izolda’ (różowopurpurowa). Te ostatnie są szczególnie polecane do przyspieszo-nej produkcji na kwiat cięty w tunelach foliowych, która rozpowszechnia się, między innymi, w okolicach Igołomi.







    FOT. 2. ASTER CHIŃSKI 'SKRZAT’ – KARŁOWA ODMIANA


    Zwracały ponadto uwagę nagietki, przede wszystkim karłowy 'Promyk’, o zwartym, krzaczastym pokroju, do-rastający do około 30 cm wysokości (fot. 3). Za dwa la- ta w handlu ma- ją się pojawić nasiona nowej odmiany, prezen- towanej jeszcze podnumerem KRE 2 99, której żółte, gerberopodobne kwiatostany (z „kołnierzykiem”) są bardzo oryginalne, a przy tym jest ona odporna na mączniaka prawdziwego.







    FOT. 3. NAGIETEK LEKARSKI 'PROMYK’


    Wśród szerokiej oferty warzyw, którą za-prezentował POLAN, na szczególną uwagę za-sługują coraz popularniejsze partenokarpiczne odmiany ogórków, polecane do bardzo wczesnych nasadzeń pod włókniną i folią. Zdają one egzamin, kiedy jeszcze nie ma możliwości naturalnego zapylenia ich kwiatów przez owady. Zgłoszone już do badań rejestracyjnych nowe partenokarpiczne POL-B 599 F1 i POL-B 499 F1 (fot. 4) są odporne na mączniaka, a ich owoce są wolne od goryczki.







    FOT. 4. PARTENOKARPICZNE ODMIANY OGÓRKA (POL – B 599 F1 – PO LEWEJ I POL – B 499 F1)


    Z uwagi na jasną, preferowaną obecnie przez konsumentów barwę skórki, konkurencję dla 'Śremskiego’ na rynku świeżych warzyw może stanowić zarejestrowany w zeszłym roku (1999), typowo gruntowy, wczesny, 'Sander’ F1. Owoce odmian, których skórka jest ciemnozielona, często podejrzewane są przez konsumentów o przenawożenie azotem i niechętnie kupowane.
    Z grupy kwaszeniaków polecana jest odmiana 'Basza’ F1, bardzo plenna, krótkoowocowa (fot. 5), ale tylko dla producentów, którzy skrupulatnie pilnują zbiorów, gdyż owoce nie zebrane w odpowiednim czasie mają tendencje do grubienia.







    FOT. 5. 'BASZA’ F1 – KWASZENIAK DLA ZDYSCYPLINOWANYCH PRODUCENTÓW


    Z siedmiu nowych odmian fasoli, spośród których cztery są już rok w badaniach COBORU, uwagę zwróciły te przeznaczone do przetwórstwa. Ich najważniejsze cechy to prosty, niezbyt gruby (do 8 mm), mięsisty strąk pozbawiony włókien, nasiona wielkości ziaren pszenicy i trwała, intensywna, ciemnozielona barwa. Najlepiej rokujące z nich (POL-B 2 i POL-B 4) w 2001 roku będą już dostępne w handlu. Z tych już dostępnych — zielonych — bardzo plenna jest, typowo przemysłowa, średnio wczesna 'Wena’ (fot. 6). Ma strąki wysoko uniesione (dzięki czemu nie wyginają się one wskutek opierania o podłoże) i jest mocno rozgałęziona. Ma także mocny system ko-rzeniowy, co jest niezmiernie istotne przy zbiorze mechanicznym — rośliny nie są wyrywane.







    FOT. 6. ODMIANA 'WENA’ MA WYSOKO UMIESZCZONE LICZNE STRĄKI


    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMĄCZNIAK RZEKOMY ZAGRAŻA CHRYZANTEMOM
    Następny artykułEUROPEJSCY ROLNICY POD WAWELEM

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.