NAGRODZONE NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM ’05 – CZ. I

    Międzynarodowe targi szkółkarskie Plantarium, które odbywają się w sierpniu w Holandii (czyt. "Szkółkarstwo" 5 i 6/2005), są areną oceny i promocji nowych odmian roślin ozdobnych. Jury — specjaliści z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop — co roku wybiera spośród odmian zgłoszonych wcześniej do targowego konkursu nowości* kreacje zasługujące na to miano i wyróżnia niektóre z nich złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Najbardziej prestiżowa jest nagroda "najlepsza nowość", która gwarantuje laureatce promocję w mediach na całym świecie. Beneficjentem tej i pozostałych nagród są szkółkarze proponujący do konkursu wyprodukowane przez siebie rośliny lub hodowcy, którzy są twórcami zgłoszonych odmian — w 2005 roku było takich taksonów około 90, w tym dużo bylin. Zabrakło natomiast krzewów czy drzew iglastych. Poniżej przedstawiam wybrane — m.in. pod kątem odporności na mróz, czyli przydatności do uprawy w naszym klimacie — medalistki ubiegłorocznego Plantarium, których w sumie było 37.

    Złote medalistki



    Dziewanna (Verbascum sp.) 'Rosie’ to najlepsza nowość Plantarium ’05. Ta różowo kwitnąca bylina została zgłoszona do konkursu przez holenderską szkółkę Rijnbeek and Son, w której znaleziono odmianę 'Rosie’. Jest ona sportem 'Jackie’. Oprócz koloru kwiatów, wyróżnia się zwartym pokrojem i niskim wzrostem — rośliny osiągają wysokość 30 cm (fot. 1). Bez zabezpieczenia na zimę nie nadaje się jednak do uprawy w naszych warunkach klimatycznych — jak informuje Nico Rijnbeek, dziewanna ta znosi temperaturę do –60C.



    Fot. 1. Verbascum ’Rosie’


    Ketmia (Hibiscus sp.) ’Mavelous’. Bylina, odmiana pochodząca od gatunku H. moscheutos, wyróżniająca się różowymi kwiatami, o średnicy aż 20–30 cm (patrz „Szkółkarstwo” 5/2005). Została wprowadzona na rynek wraz z odmianą ’Pyranees Pink’ (nagrodzoną srebrnym medalem) o jasnoróżowych kwiatach (fot. 2), pod wspólną nazwą NEWbiscus, która sugeruje, że produkty oferowane pod tą marką są czymś zupełnie nowym. Ketmia 'Mavelous’ dorasta w gruncie do wysokości 1 m, uprawiana w donicach osiąga mniejsze rozmiary. Kwitnie latem. Powinna być uprawiana na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach, ale jest odporna na mróz (strefa 5 USDA). Została zgłoszona do konkursu przez holenderską szkółkę Marcel van Leeuwen z Boskoop, która zajmuje się marketingiem i sprzedażą tych ketmii. Pochodzi z firmy Green Works International B.V. z Holandii. Jest zgłoszona do ochrony1 w całej Unii Europejskiej.



    Fot. 2. Hibiscus ’Pyranees Pink’ — pojedynczy kwiat


    Powojnik (Clematis sp.) 'Jerzy Popiełuszko’. Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis (prezentowana w „Szkółkarstwie” 6/2005, w kąciku „Polskie odmiany”). Nagrodzona za bardzo obfite kwitnienie, czysty biały kolor kwiatów, wigor roślin oraz bardzo dobre ich prezentowanie się w postaci produktu handlowego.


    Powojnik (Clematis sp.) ’Lech Wałęsa’ — hodowca, jak wyżej (opis odmiany — patrz „Szkółkarstwo” 6/2004). Jury doceniło u tej odmiany przede wszystkim oryginalny lilaniebies
    ki kolor kwiatów i ich bardzo duże rozmiary.



    Srebrne medalistki



    Goryczka (Gentiana makinoi) ’Marsha’. Ta odmiana bylinowego gatunku wyróżnia się stosunkowo niskim wzrostem (wysokość do 50 cm), zwartym pokrojem i mocnymi pędami. Poleca się ją na rabatowe obwódki — G. makinoi jest odporna na mróz (strefa 6 USDA) — oraz do uprawy w pojemnikach balkonowotarasowych. Ma niebieskie kwiaty (fot. 3), które pojawiają się w kątach liści od połowy lipca do września. Odmiana ta pochodzi z holenderskiej szkółki De Boezem z Reeuwijk, a do konkursu nowości została zgłoszona przez firmę CNB z Lisse. Jest prawnie chroniona w całej UE.



    Fot. 3. Gentiana makinoi ’Marsha’


    Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ’Mariblon’ GENOLIA. Odmiana o niespotykanym u tego gatunku wąskim pokroju (fot. 4), polecana na żywopłoty. Pochodzi ze szwajcarskiej szkółki de Genolier, a zgłoszona została do konkursu nowości przez francuską firmę SAPHO, która reprezentuje interesy właścicieli odmian. Zgłoszona do ochrony1 w całej UE.



    Fot. 4. Prunus laurocerasus ’Mariblon’ GENOLIA


    Lobelia Gerarda (Lobelia x gerardii) ’Hadspen Purple’. Jest to odmiana wyselekcjonowana spośród siewek L. x gerardii (mieszańcowego gatunku pochodzącego od L. cardinalis i L. siphilitica) przez Barbrę Austin w Hadspen Gardens w Wielkiej Brytanii. Wyróżnia się mocną budową roślin, purpurowofioletową — nową u odmian tego gatunku — barwą kwiatów (fot. 5), długim okresem kwitnienia. Odmiana prawnie chroniona w całej UE.



    Fot. 5. Lobelia x gerardii ’Hadspen Purple’


    Nachyłek różowy (Coreopsis rosea) ’Sweet Dreams’. Jedna z czterech odmian tego gatunku zgłoszonych do konkursu przez amerykańską firmę Blooms of Bressingham. 'Sweet
    Dreams’ — mutant odmiany 'American Dreams’ — został wyselekcjonowany przez Marka Leonarda z USA. Nową odmianę wyróżniają dwubarwne, białofioletowe kwiatostany o średnicy prawie 4 cm (fot. 6), licznie się pojawiające na roślinach, które mają zwarty oraz wyprostowany pokrój i nadają się na rabatowe obwódki. Prawnie chroniona w całej UE.



    Fot. 6. Coreopsis rosea ’Sweet Dreams’


    Powojnik alpejski (Clematis alpina) 'Stolwijk Gold’. Żółtolistna (fot. 7), a więc ozdobna przez cały sezon wegetacyjny, odmiana kwitnącego wiosną (IV–V) gatunku, o ciemnoniebieskich dzwonkowatych kwiatach. Wyselekcjonowana w holenderskiej szkółce G. C. Stolwijk & Co B.V.



    Fot. 7. Clematis alpina ’Stolwijk Gold’ — latem


    Powojnik (Clematis sp.) ’Solidarność’. Odmiana o aksamitnych czerwonych kwiatach, hodowli Sz. Marczyńskiego, przedstawiona w „Szkółkarstwie” 3/2005.


    Przetacznik (Veronica sp.) ’Goldwell’. Bylina okrywowa o atrakcyjnym pstrym ulistnieniu (ciemnozielone z kremową obwódką — fot. 8) i ciemnoniebieskich kwiatach, które pojawiają się latem. Liście nie ulegają poparzeniom słonecznym. Odmiana 'Goldwell’ została wyhodowana w firmie Blooms of Bressingham.



    Fot. 8. Veronica ’Goldwell’ — poza okresem kwitnienia


    Rozchodnik (Sedum sp.) ’Postmans Pride’. Odmiana o atrakcyjnych ciemnych liściach, które ładnie wyglądają w zestawieniu z czerwonoróżowymi kwiatostanami (fot. 9)
    wyselekcjonowana przez Belga Jose de Bucka spośród siewek Sedum ’Linda Rodney’, zgłoszona do konkursu nowości Plantarium 2005 przez 3 firmy, m.in. Valkplant z Boskoop. Została zgłoszona do ochrony1 w całej UE.



    Fot. 9. Sedum ’Postmans Pride’


    Róża (Rosa sp.) ’Ruiy 279A’ TERRAZZA RED — jedna z „patiowych” odmian hodowli firmy De Ruiter’s New Roses International, o czerwonych pełnych kwiatach (fot. 10). Należy do grupy Terazza (czyt. też „Szkółkarstwo” 6/2005). Została zgłoszona do ochrony1 w całej UE.



    Fot. 10. Rosa ’Ruiy 279A’ TERRAZZA RED


    Tawułka (Astilbe sp.) 'Color Flash’. Odmiana o liściach zielonych wiosną, czerwieniejących latem i złotopomarańczowoczerwonych jesienią. Od połowy lata dodatkową ozdobą roślin są różowe kwiatostany (fot. 11), które ładnie wyglądają w zestawieniu z liśćmi. Odmiana wyselekcjonowana w firmie De Vroomen Holland Garden Products.



    Fot. 11. Astilbe ’Color Flash’


    * Nowość oznacza w tym przypadku odmianę niespopularyzowaną jeszcze na rynku holenderskim, która pojawiła się tam nie wcześniej niż 5 lat przed konkursem, a zarazem znajduje się w towarowej produkcji. Ostateczna ocena odbywa się na dzień przed otwarciem targów, na podstawie gotowych do sprzedaży roślin produkcyjnych, dostarczonych w pojemnikach (po 10 szt.).


    1 a więc tymczasowo chroniona wyłącznym prawem do odmiany („licencjonowana”)

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMASZYNY DLA SZKÓŁKARSTWA
    Następny artykułRENESANS SPICHLERZA EUROPY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.