Złote medalistki
Dziewanna (Verbascum sp.) 'Rosie’ to najlepsza nowość Plantarium ’05. Ta różowo kwitnąca bylina została zgłoszona do konkursu przez holenderską szkółkę Rijnbeek and Son, w której znaleziono odmianę 'Rosie’. Jest ona sportem 'Jackie’. Oprócz koloru kwiatów, wyróżnia się zwartym pokrojem i niskim wzrostem — rośliny osiągają wysokość 30 cm (fot. 1). Bez zabezpieczenia na zimę nie nadaje się jednak do uprawy w naszych warunkach klimatycznych — jak informuje Nico Rijnbeek, dziewanna ta znosi temperaturę do –60C.
Fot. 1. Verbascum ’Rosie’
Ketmia (Hibiscus sp.) ’Mavelous’. Bylina, odmiana pochodząca od gatunku H. moscheutos, wyróżniająca się różowymi kwiatami, o średnicy aż 20–30 cm (patrz „Szkółkarstwo” 5/2005). Została wprowadzona na rynek wraz z odmianą ’Pyranees Pink’ (nagrodzoną srebrnym medalem) o jasnoróżowych kwiatach (fot. 2), pod wspólną nazwą NEWbiscus, która sugeruje, że produkty oferowane pod tą marką są czymś zupełnie nowym. Ketmia 'Mavelous’ dorasta w gruncie do wysokości 1 m, uprawiana w donicach osiąga mniejsze rozmiary. Kwitnie latem. Powinna być uprawiana na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach, ale jest odporna na mróz (strefa 5 USDA). Została zgłoszona do konkursu przez holenderską szkółkę Marcel van Leeuwen z Boskoop, która zajmuje się marketingiem i sprzedażą tych ketmii. Pochodzi z firmy Green Works International B.V. z Holandii. Jest zgłoszona do ochrony1 w całej Unii Europejskiej.
Fot. 2. Hibiscus ’Pyranees Pink’ — pojedynczy kwiat
Powojnik (Clematis sp.) 'Jerzy Popiełuszko’. Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis (prezentowana w „Szkółkarstwie” 6/2005, w kąciku „Polskie odmiany”). Nagrodzona za bardzo obfite kwitnienie, czysty biały kolor kwiatów, wigor roślin oraz bardzo dobre ich prezentowanie się w postaci produktu handlowego.
Powojnik (Clematis sp.) ’Lech Wałęsa’ — hodowca, jak wyżej (opis odmiany — patrz „Szkółkarstwo” 6/2004). Jury doceniło u tej odmiany przede wszystkim oryginalny lilaniebies
ki kolor kwiatów i ich bardzo duże rozmiary.
Srebrne medalistki
Goryczka (Gentiana makinoi) ’Marsha’. Ta odmiana bylinowego gatunku wyróżnia się stosunkowo niskim wzrostem (wysokość do 50 cm), zwartym pokrojem i mocnymi pędami. Poleca się ją na rabatowe obwódki — G. makinoi jest odporna na mróz (strefa 6 USDA) — oraz do uprawy w pojemnikach balkonowotarasowych. Ma niebieskie kwiaty (fot. 3), które pojawiają się w kątach liści od połowy lipca do września. Odmiana ta pochodzi z holenderskiej szkółki De Boezem z Reeuwijk, a do konkursu nowości została zgłoszona przez firmę CNB z Lisse. Jest prawnie chroniona w całej UE.
Fot. 3. Gentiana makinoi ’Marsha’
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ’Mariblon’ GENOLIA. Odmiana o niespotykanym u tego gatunku wąskim pokroju (fot. 4), polecana na żywopłoty. Pochodzi ze szwajcarskiej szkółki de Genolier, a zgłoszona została do konkursu nowości przez francuską firmę SAPHO, która reprezentuje interesy właścicieli odmian. Zgłoszona do ochrony1 w całej UE.
Fot. 4. Prunus laurocerasus ’Mariblon’ GENOLIA
Lobelia Gerarda (Lobelia x gerardii) ’Hadspen Purple’. Jest to odmiana wyselekcjonowana spośród siewek L. x gerardii (mieszańcowego gatunku pochodzącego od L. cardinalis i L. siphilitica) przez Barbrę Austin w Hadspen Gardens w Wielkiej Brytanii. Wyróżnia się mocną budową roślin, purpurowofioletową — nową u odmian tego gatunku — barwą kwiatów (fot. 5), długim okresem kwitnienia. Odmiana prawnie chroniona w całej UE.
Fot. 5. Lobelia x gerardii ’Hadspen Purple’
Nachyłek różowy (Coreopsis rosea) ’Sweet Dreams’. Jedna z czterech odmian tego gatunku zgłoszonych do konkursu przez amerykańską firmę Blooms of Bressingham. 'Sweet
Dreams’ — mutant odmiany 'American Dreams’ — został wyselekcjonowany przez Marka Leonarda z USA. Nową odmianę wyróżniają dwubarwne, białofioletowe kwiatostany o średnicy prawie 4 cm (fot. 6), licznie się pojawiające na roślinach, które mają zwarty oraz wyprostowany pokrój i nadają się na rabatowe obwódki. Prawnie chroniona w całej UE.
Fot. 6. Coreopsis rosea ’Sweet Dreams’
Powojnik alpejski (Clematis alpina) 'Stolwijk Gold’. Żółtolistna (fot. 7), a więc ozdobna przez cały sezon wegetacyjny, odmiana kwitnącego wiosną (IV–V) gatunku, o ciemnoniebieskich dzwonkowatych kwiatach. Wyselekcjonowana w holenderskiej szkółce G. C. Stolwijk & Co B.V.
Fot. 7. Clematis alpina ’Stolwijk Gold’ — latem
Powojnik (Clematis sp.) ’Solidarność’. Odmiana o aksamitnych czerwonych kwiatach, hodowli Sz. Marczyńskiego, przedstawiona w „Szkółkarstwie” 3/2005.
Przetacznik (Veronica sp.) ’Goldwell’. Bylina okrywowa o atrakcyjnym pstrym ulistnieniu (ciemnozielone z kremową obwódką — fot. 8) i ciemnoniebieskich kwiatach, które pojawiają się latem. Liście nie ulegają poparzeniom słonecznym. Odmiana 'Goldwell’ została wyhodowana w firmie Blooms of Bressingham.
Fot. 8. Veronica ’Goldwell’ — poza okresem kwitnienia
Rozchodnik (Sedum sp.) ’Postmans Pride’. Odmiana o atrakcyjnych ciemnych liściach, które ładnie wyglądają w zestawieniu z czerwonoróżowymi kwiatostanami (fot. 9)
wyselekcjonowana przez Belga Jose de Bucka spośród siewek Sedum ’Linda Rodney’, zgłoszona do konkursu nowości Plantarium 2005 przez 3 firmy, m.in. Valkplant z Boskoop. Została zgłoszona do ochrony1 w całej UE.
Fot. 9. Sedum ’Postmans Pride’
Róża (Rosa sp.) ’Ruiy 279A’ TERRAZZA RED — jedna z „patiowych” odmian hodowli firmy De Ruiter’s New Roses International, o czerwonych pełnych kwiatach (fot. 10). Należy do grupy Terazza (czyt. też „Szkółkarstwo” 6/2005). Została zgłoszona do ochrony1 w całej UE.
Fot. 10. Rosa ’Ruiy 279A’ TERRAZZA RED
Tawułka (Astilbe sp.) 'Color Flash’. Odmiana o liściach zielonych wiosną, czerwieniejących latem i złotopomarańczowoczerwonych jesienią. Od połowy lata dodatkową ozdobą roślin są różowe kwiatostany (fot. 11), które ładnie wyglądają w zestawieniu z liśćmi. Odmiana wyselekcjonowana w firmie De Vroomen Holland Garden Products.
Fot. 11. Astilbe ’Color Flash’
* Nowość oznacza w tym przypadku odmianę niespopularyzowaną jeszcze na rynku holenderskim, która pojawiła się tam nie wcześniej niż 5 lat przed konkursem, a zarazem znajduje się w towarowej produkcji. Ostateczna ocena odbywa się na dzień przed otwarciem targów, na podstawie gotowych do sprzedaży roślin produkcyjnych, dostarczonych w pojemnikach (po 10 szt.).
1
a więc tymczasowo chroniona wyłącznym prawem do odmiany („licencjonowana”)