NAWOZY MINERALNE – STRONY INTERNETOWE

    Nawozy mineralne należą do niezbędnych środków produkcji w gospodarstwach ogrodniczych, gdyż decydują o wielkości plonu oraz jego jakości. Wyniki monitorowania zasobności gleb w Polsce wskazują na zmniejszające się zasoby składników pokarmowych w glebie – zwłaszcza fosforu, potasu, magnezu, a także mikroelementów. Przy wzrastającej intensyfikacji produkcji ograniczony jest też dostęp do nawozów organicznych. Wszystko to wpływa na konieczność większego użycia nawozów mineralnych. Sporo informac-ji na temat nawozów oraz nawożenia można znaleźć w internecie.

    Wprowadzanie nowoczesnych technologii w ogrodnictwie wymusza na producentach nawozów wytwarzanie coraz nowszych nawozów mineralnych o określonych właściwoś­ciach chemicznych oraz fizycznych. Produkcja ekologiczna owoców i warzyw również wymaga użycia nawozów mineralnych niepochodzących z syntezy chemicznej i niezawierających substancji szkodliwych czy metali ciężkich.


    Mimo intensyfikacji produkcji roślinnej, zużycie nawozów mineralnych w Polsce jest znacznie mniejsze niż w innych krajach Unii Europejskiej i w 2002 roku wynosiło ono (według danych GUS) w naszym kraju średnio 90 kg NPK na hektar użytków rolnych. Dla przykładu, we Francji zużywa się średnio 140 kg NPK na hektar użytków rolnych rocznie, w Niemczech — 155 kg, w Belgii — 180 kg, a w Holandii aż 215 kg. Na dodatek w Polsce systematycznie zmniejsza się zastosowanie nawozów w produkcji roślinnej — w 2001 r. wyniosło 91 kg NPK na ha użytków rolnych, w 2003 r. — 86 kg. Powodem tej sytuacji nie jest jednak ograniczony dostęp do nawozów, lecz wzrost cen, zwłaszcza po wstąpieniu Polski do UE. Jeszcze bardziej niepokojący (większość gleb w Polsce ma kwaśny odczyn) jest spadek zużycia nawozów wapniowych z 139 kg CaO na ha użytków rolnych w 1997 r. do 85 kg w 2003 r.


    Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją i dystrybuc­ją nawozów mineralnych. Poniżej zamieściłem kilkadziesiąt adresów stron internetowych firm oferujących w Polsce nawozy mineralne (tab. 1).


    Tabela 1. Strony internetowe firm oferujących nawozy mineralne w Polsce


    Oddzielnie podaję adresy stron internetowych zakładów produkujących nawozy wapniowe (tab. 2). Stosowanie wapna nawozowego jest niezmiernie ważne dla zapewnienia właściwego odczynu gleby, który decyduje o przyswajalności zarówno makro-, jak i mikroelementów dla roślin.


    Tabela 2. Strony internetowe firm oferujących nawozy wapniowe w Polsce


    Coraz więcej firm nawozowych produkuje nowoczesne nawozy mineralne o spowolnionym działaniu (tab. 3). Wśród nich wyróżnia się nawozy o niekontrolowanym oraz kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych. Do pierwszej grupy należą nawozy azotowe uzyskane na drodze kondensacji mocznika z innymi związkami. Okres ich działania zależy od budowy tych związków — długości łańcucha policyklicznego. Przykładami takich nawozów są Silvamix oraz Osmoform. Do nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych zalicza się nawozy granulowane pokryte otoczką, wykonaną z syntetycznego polimeru. Długość działania takiego nawozu uzależniona jest od rodzaju materiału użytego do sporządzenia otoczki, jej grubości oraz od temperatury podłoża, w którym uprawia się rośliny. Do nawozów z tej grupy zalicza się, między innymi, Basacote, Hydrocote, Multicote, Osmocote, Plantacote, Polyon.


    Tabela 3. Strony internetowe firm oferujących w Polsce nawozy mineralne
    o spowolnionym działaniu


    Prawo i analizy chemiczne


    Przepisami obowiązującymi obecnie w zakresie nawozów w Polsce są ustawa z 26.07.2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. nr 89, poz. 991), ze zmianami zawartymi w ustawie z 4.04.2004 r. o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2004 r. nr 91, poz. 876). Zmiany w polskim prawie nawozowym wynikły z konieczności dostosowania prawa do przepisów Unii Europejskiej. W UE istnieje dyrektywa nawozowa zwana rozporządzeniem (WE) nr 2003/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13.10. 2003 r. w sprawie nawozów (http://www.prawo.lex.pl).


    Wykaz nawozów mineralnych znajdujących się w obrocie w naszym kraju można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (http://www.minrol.gov.pl). Przed wprowadzeniem nawozu na rynek musi on zostać zaopiniowany przez organa ku temu powołane. Opinia dotyczy zgodności parametrów fizycznych, fizykochemicznych i chemicznych danego nawozu z deklaracją producenta oraz spełnienia wymagań
    w zakresie dopuszczalnych zawartości zanieczyszczeń. Opinie takie wystawia Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (http://www.iung.pulawy.pl) na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach (http://www.ins.pulawy.pl).


    Na podstawie art. 11 pkt 2 ustawy z 20.04.2004 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. z 2004 r. nr 93, poz. 898), jednostką organizacyjną kwalifikującą nawozy i środki poprawiające właściwości gleby do stosowania w rolnictwie ekologicznym oraz prowadzącą wykaz tych nawozów i środków jest Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.


    Nawożenie mineralne powinno być wykonywane na podstawie wyników analizy chemicznej gleby (podłoża) i liczb granicznych wyznaczonych dla uprawianego gatunku. Brak analizy podłoża powoduje, że stosuje się nawozy mineralne w nadmiernej lub niedostatecznej dawce. W konsekwencji wpływa to na pogorszenie plonu i jego jakoś-ci oraz na zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Analizy chemiczne gleby i podłoża można wykonać w stacjach chemiczno-rolniczych (http://schr.bip.pol.pl), instytutach nawozów sztucznych, w laboratoriach uczelni rolniczych, Instytucie Warzywnictwa oraz w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.


    Fachowe doradztwo w zakresie stosowania nawozów mineralnych oraz materiały informacyjne można uzyskać w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, jednostkach badawczo-naukowych oraz ośrodkach doradztwa rolniczego. Wymienione organa współpracują z Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie (http://www.cdr.gov.pl), które od 1 stycznia 2005 r. zastąpiło dotychczasowe Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułAPARATURA DO OCHRONY ROŚLIN UPRAWIANYCH POD OSŁONAMI (CZ. I). OPRYSKIWACZE
    Następny artykułPROGNOSFRUIT 2005. UMIARKOWANY OPTYMIZM

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.