NOWINKI TECHNICZNE W GORĄCEJ MGLE

    "Postęp techniczny w uprawie warzyw pod osłonami" był tematem konferencji zorganizowanej 20 maja przez Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach.

    W wykładach, między innymi, zasygnalizowano zagadnienia związane z technicznym wyposażeniem szklarni, przedstawiono charakterystykę materiałów używanych do pokrywania tuneli foliowych oraz sposób działania systemów komputerowego sterowania klimatem pod osłonami. Obok takiej dawki technicznych wiadomości, pojawiły się także tematy bliższe ogrodnictwu — uprawa w płaskich układach hydroponicznych z recyrkulacją pożywki (czyt. HO 9/98) oraz ochrona roślin preparatami chemicznymi dozowanymi w postaci gorącej mgły — ten drugi wywołał największe zainteresowanie uczestników konferencji. Zaletami tej metody ochrony jest krótszy — w porównaniu z tradycyjnym opryskiwaniem — czas i mniejsze nakłady pracy na wykonanie zabiegu, bardzo małe zużycie wody, która poza tym bywa zastępowana, opracowanym w Instytucie Warzywnictwa, nośnikiem w formie emulsji, zapewniającym równomierne rozprowadzenie mgły w szklarni. Preparaty podawane w tej postaci długo utrzymują się w powietrzu — nawet przez kilka godzin — równomiernie i dokładnie pokrywają rośliny, nie powodując powstawania na nich plam. Jest to jednak nowe u nas rozwiązanie i okazuje się, że jeszcze nie prowadzono szczegółowych doświadczeń określających możliwość takiego stosowania poszczególnych pestycydów (do wyjaśnienia tego problemu powinien skłonić chociażby fakt, że ciecz użytkowa jest w tym przypadku poddawana krótkotrwałemu działaniu gazów o temperaturze około 700°C). Co prawda, w dotychczasowych badaniach w IW nie stwierdzono obniżenia skuteczności zabiegów prowadzonych gorącą mgłą ani przekroczenia w roślinach dopuszczalnego poziomu pozostałości podawanych pestycydów, doświadczenia dotyczyły jednak tylko kilku środków (m.in. Bravo 500 SC, Sumilex 500 SC, Neoron 500 EC, Nogos 500 EC, Actelic 500 EC). W sprawach ochrony producenci zawsze mają wiele wątpliwości, dlatego oczekiwaliby szczegółowych zaleceń dla nowych technik — podobnych jak, na przykład, w przypadku mieszania preparatów.
    Tematy omawiane podczas majowej konferencji zostały szerzej przedstawione w wydanym przez IW 34. zeszycie „Nowości Warzywniczych”.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułZABRAKŁO JABŁEK
    Następny artykuł’RABATÓWKA’ W CIENIU SUPERMARKETÓW

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.