PĘDZENIE TULIPANÓW – część I

  W 1999 r. wartość eksportu holenderskich cebul kwiatowych wynosiła 11 mln guldenów. Największą pozycję, jak co roku, stanowiły tulipany przeznaczone do pędzenia. Wybór odpowiedniej odmiany do tego typu uprawy w dużym stopniu decyduje o opłacalności produkcji. Nawet bardzo dobrej jakości kwiaty odmian, na które nie ma zapotrzebowania, trzeba bowiem sprzedać często poniżej kosztów produkcji. Warto więc podążać za modą, jednocześnie zastanawiając się jednak, co decyduje o popularności odmian i sukcesie w handlu pędzonymi tulipanami.
  Obiecujące odmiany
  Na skalę wielkotowarową produkuje się tylko te tulipany, które dają dobry przyrost cebul. Każdą nowo wyhodowaną odmianę ocenia się też pod względem przydatności do pędzenia i trwałości kwiatów. To właśnie gorsza niż u innych odmian trwałość kwiatów, a ponadto uboga skala barw Mieszańców Darwina sprawiła, że na liście tulipanów polecanych do pędzenia mieszańce zostały wyparte przez odmiany z grupy Triumph. W ostatnich latach dużą po-pularność zdobyły 'Ben van Zanten’ — czerwona (fot. 1), 'Strong Gold’ — żółta (fot. 2), 'Furand’ — malinowoczerwona z białą obwódką, a także biała — 'Silver Dollar’ (fot. 3). Z ciekawych nowości warto wymienić 'Dynasty’ — różowo-białą (fot. 4) i 'Slim Whitman’, o olbrzymich kwiatach barwy czerwono-żółtej, jak u 'Abu Hassana’.  FOT. 1. 'BEN VAN ZANTEN’


  FOT. 2. 'STRONG GOLD’


  FOT. 3. 'SILVER DOLLAR’


  FOT. 4. 'DYNASTY’


  W Holandii chętnie kupowane są tulipany pełne; oprócz żółtej 'Monte Carlo’ (tabela), pędzi się wiele innych, na przykład białą 'Casablankę’, fioletową 'Double Price’ (fot. 5) czy kremowobiałą 'Veronę’.  ODMIANY TULIPANÓW REPRODUKOWANE W HOLANDII NA POWIERZCHNI PONAD 100 HEKTARÓW (SEZON 1999/2000)


  Z kolei naj-ważniejszą odmianą liliokształtną jest w Holandii pomarańczowa 'Ballerina’ (fot. 6), ale szybko rośnie także areał uprawy takich nowości, jak: 'Akita’ (czerwona z białą obwódką — fot. 7), 'Sapporo’ i 'Tres Chic’ (białe) oraz 'Pretty Woman’ (ciemnoczerwona). Tulipany papuzie należą do najbardziej kłopotliwych w pędzeniu, ale ceny ich kwiatów są bardzo wysokie. Niewielki dotąd asortyment pędzonych odmian z tej grupy powiększyły cenne nowości — 'Top Parrot’ (czerwona — fot. 8) oraz 'Rai’ (fioletowa).  FOT. 5. 'DOUBLE PRICE’


  FOT. 6. 'BALLERINA’


  FOT. 7. 'AKITA’


  FOT. 8. 'TOP PARROT’


  Największe zapotrzebowanie na kwiaty przypada od końca listopada do marca. Rezultat produkcji w tym czasie zależy nie tylko od warunków uprawy w szklarni, ale także od przygotowania cebul do przyspieszonej uprawy.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułMĄCZNIAK RZEKOMY ZAGRAŻA CHRYZANTEMOM
  Następny artykułEUROPEJSCY ROLNICY POD WAWELEM

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.