ROLNIK TEŻ CZŁOWIEK

  4 marca zakończyła się pierwsza runda wstępnych rozmów z Bankiem Światowym, dotyczących środków finansowych, jakie z jego funduszy mają być przyznane polskiej wsi - o czym w tym samym dniu podczas konferencji prasowej poinformował minister rolnictwa, Jacek Janiszewski.

  Pieniądze – 500 mln USD – otrzymamy jako komercyjny kredyt długookresowy, którego szczegółowe warunki będą nadal negocjowane, prawdopodobnie do lipca. Trzy transze zostaną rozłożone na sześć lat. Już w tym roku Polska otrzyma z Banku Światowego 40 mln USD, w przyszłym roku – 60 mln USD. Nadal toczą się rozmowy co do terminu przekazania pozostałych ;400 mln USD. Fundusze te będą wspierać realizację ”Średniookresowej Strategii Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”, a w jej ramach, między innymi, rozwój infrastruktury wsi i tworzenie źródeł dochodów dla ludzi odchodzących od bezpośredniego zatrudnienia w rolnictwie. Dofinansowane zostaną wszelkie działania, które – jak określił były minister rolnictwa – mają doprowadzić do tego, by mniej było rolników, a więcej ludzi mieszkających na wsi (przez co niechcący zasugerował, że nie uważa rolników za ludzi, ale nie to było bezpośrednim powodem późniejszej dymisji). Niezależnie od zmian personalnych i niezręczności sformułowań poszczególnych polityków, należy spodziewać się, że rząd większy nacisk będzie kładł na szeroko rozumianą politykę wiejską niż na tą związaną z samym rolnictwem.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułOGLĄDAJĄC SIĘ WSTECZ
  Następny artykułZ NIEMIECKIM AKCENTEM

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.