ROŚLINY DO WISZĄCYCH POJEMNIKÓW – JASNOTA PLAMISTA (LAMIUM MACULATUM)

  Ta pospolita i rodzima roślina, o niezbyt efektownych, karminowych kwiatach, porastająca zarośla oraz przydroża, jest cenionym gatunkiem do tworzenia tła w mieszanych kompozycjach z roślin balkonowych. Nadaje się do dekorowania miejsc półcienistych i zacienionych. Silne nasłonecznienie toleruje tylko przy dostatku wody w podłożu. Służy też jako odporna na mróz, trwała i łatwa w uprawie roślina okrywowa.
  Odmiany
  Główną ozdobą jasnoty plamistej są barwne liście. Srebrne i błyszczące ma 'White Nancy’. Podobnie zabarwionymi liśćmi i różowymi kwiatami wyróżniają się 'Beacon Silver’ oraz 'Pink Panther’. Żółte liście ma 'Golden Nugget’ (L. aureum). Wymieniana w niektórych katalogach żółto kwitnąca odmiana 'Leo Galebdolon’ nie należy natomiast do rodzaju Lamium, lecz Lamiastrum.  FOT. 1. ODMIANA BEACON SILVER


  FOT. 2. ODMIANA PINK PANTHER


  FOT. 3. ODMIANA PINK PANTHER

  Uprawa
  Odmiany jasnoty rozmnaża się z sadzonek pędowych. Ukorzenia się je pojedynczo, w komórkach wielodoniczek wypełnionych średnio ciężką ziemią ogrodniczą, najczęściej od połowy lutego do połowy marca. Z sadzonkowania w połowie czerwca uzyskuje się gotowy materiał handlowy w połowie września. Zaraz po przesadzeniu ukorzenionych sadzonek do finalnych doniczek o średnicy 9-12 cm należy uszczknąć wierzchołki pędów. Tydzień później można rozpocząć cotygodniowe nawożenie jasnot roztworem mieszanki nawozowej o stężeniu 0,2%. Z początku, po przesadzeniu roślin, utrzymuje się temperaturę 16-14°C, a potem obniża ją do 14-10°C i pozostawia taką aż do sprzedaży na przełomie maja i czerwca. W czasie całej uprawy zalecane jest pełne oświetlenie. Hamowanie wzrostu jasnot retardantami nie jest jeszcze dobrze opracowane. Zaleca się skarlanie roślin metodą DIF lub chłodnego poranka (patrz HO 3/97).  Choroby i szkodniki
  Kłopoty sprawiać mogą grzyby z rodzajów Pythium i Botrytis, a ze szkodników mszyce. Wśród środków ochrony, które tolerowane są przez jasnotę, wymienia się: Previcur 607 SL, Rovral 50 WP i Rovral Flo 255 SC, Ronilan 500 SC, Karate 025 EC i Karate 25 WG.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułPAPRYKA W TUNELACH FOLIOWYCH – OCHRONA PRZED SZKODNIKAMI
  Następny artykułKLIENCI NIE CHCĄ GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANYCH ROŚLIN

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.