SPRZEDAŻ LICENCJI

  9 czerwca odbyła się w Skierniewicach konferencja na temat intensyfikacji produkcji owoców z krzewów jagodowych. Na spotkaniu mówiono głównie o problemach związanych z uprawą porzeczek, agrestu i malin, o nowościach odmianowych, opłacalności produkcji owoców tych gatunków oraz o perspektywach jej rozwoju (materiały konferencyjne dostępne są w ISK Skierniewice).

  Podczas konferencji ogłoszono ofertę sprzedaży licencji na rozmnażanie kilku odmian maliny, jeżyny i porzeczki czarnej, wyhodowanych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa. W przypadku malin są to: Nawojka — owocująca na dwuletnich pędach. Rodzi duże, deserowe owoce, których dojrzewanie rozpoczyna się kilka dni przed odmianą Beskid. Poranna Rosa — odmiana o dużych, żółtych lub lekko pomarańczowych owocach. Plonuje na jednorocznych pędach począwszy od pierwszych dni września do końca sezonu wegetacyjnego. Może też powtarzać owocowanie na pędach dwuletnich w tradycyjnym terminie dojrzewania malin. Polka — odmiana owocująca na jednorocznych pędach. Charakteryzuje się ona większymi, smaczniejszymi i bardziej przydatnymi do przetwórstwa malinami niż owoce Polany. Poza tym te pierwsze dojrzewają około 10 dni wcześniej. Pokusa — również odmiana owocująca na jednorocznych pędach. Maliny dojrzewają w podobnym terminie, co owoce Polany, te pierwsze są jednak blisko dwukrotnie większe. W ofercie znajduje się jedna odmiana jeżyn — Gazda — o średnich lub małych, bardzo smacznych owocach, dojrzewających od początku sierpnia. Charakteryzuje się ona niezbyt dużą liczbą kolców na pędach. Jest znacznie odporniejsza na mróz niż Orkan. W przypadku porzeczek czarnych do sprzedaży licencji (tylko w południowej Polsce) przeznaczone są dwie odmiany: Tiben — jej owoce mają wysoką wartość przetwórczą i przerobową, krzewy plonują obficie i regularnie — oraz Tisel — o średniej (3–4 dni po Ojebynie) porze dojrzewania owoców, wysokiej wartości przetwórczej i przerobowej oraz obficie plonującej.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułZABRAKŁO JABŁEK
  Następny artykuł’RABATÓWKA’ W CIENIU SUPERMARKETÓW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.