SUCHODRZEW JADALNY

    Produkcja nowych, mało znanych roślin jagodowych, może być bardzo opłacalna. Coraz większym zainteresowaniem rynku cieszą się bowiem ich owoce, a dzięki temu udaje się za nie osiągnąć atrakcyjne ceny. Do grupy takich roślin należy suchodrzew siny, inaczej błękitny (Lonicera caeruela), tzw. jagoda kamczacka. Jego owoce wyróżniają się specyficznymi właściwościami smakowymi oraz dietetycznymi, co więcej — dojrzewają kilkanaście dni przed głównymi zbiorami truskawek oraz malin.
































    Opis krzewu
    Owoce nadające się do spożycia tworzą przede wszystkim odmiany botaniczne tego suchodrzewu. Krzewy są bardzo wytrzymałe na mróz, znoszą zimą temperaturę do –45oC, a kwiaty — przymrozki do –8oC. Lonicera caeruela jest rośliną długowieczną, może owocować nawet 30 lat. Dorasta do 2 m wysokości, ma zwarty, wzniesiony pokrój, krzewy są naturalnie rozgałęzione i obficie ulistnione. Kwiaty tworzą się w kątach dwóch najniższych liści na pędzie. Kwitnie bardzo wcześnie wiosną. Na jednej krótkiej szypułce są zawsze dwa zwisające żółtawobiałe kwiaty długości do 1,5 cm (fot. 1). Z ich dna kwiatowego tworzą się mięsiste wielonasienne jagody, kształtu walcowato-elipsoidalnego, które dojrzewając wybarwiają się na granatowo i pokrywają nalotem, są soczyste, kwaśno-słodkie. Czasem osiągają długość ponad 30 mm oraz do 10 mm średnicy. Należy je zbierać kilka dni po wybarwieniu się, kilkakrotnie, ponieważ dojrzałe opadają.







    Fot. 1. Kwitnący pęd suchodrzewu sinego





    Odmiany
    W sprzedaży jest obecnie kilka odmian wyselekcjonowanych w Czelabińsku na Syberii. Wszystkie są siewkami Lonicera caeruela var. kamschatica, pochodzącymi ze swobodnego zapylania. Poniżej przedstawiam 4 wartościowe odmiany o ww. pochodzeniu. 'Dlinnopłodna’. Krzewy rosną niezbyt silnie, pędy są cienkie, wygięte, fioletowe, liście drobne, ciemnozielone, rzadko rozmieszczone, miękkie, z wygiętymi blaszkami. Kwiaty duże, złotożółte, z połyskiem (dobre zapylacze: 'Czelabinka’, 'Czerniczka’, 'Izjuminka’ i 'Smolińska’). Ma duże deserowe owoce o dobrym smaku, które po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej słabo się osypują. Średni plon to 30 q/ha, maksymalny — 44 q/ha. Jagody — duże (0,09–1,32 g), bardzo smaczne, bez goryczki — są wydłużone, lekko spłaszczone, niewyrównane, jasnogranatowe ze średnio intensywnym nalotem. Zawierają 24,5–28,8 mg% kwasu askorbinowego, 9,4% cukrów i 2% kwasów. Odmiana dobrze rozmnaża się z sadzonek zielnych. 'Czelabinka’. Krzewy o średniej sile wzrostu, z lekko wygiętymi, jasnozielonymi pędami. Liście średniej wielkości, zielone, z lekko wklęsłymi blaszkami. Kwiaty duże kremowożółte. Średni plon to 22,6 q/ha, maksymalny — 41,7 q/ha. W 1988 roku z pojedynczych krzewów odmiany 'Czelabinka’ zebrano po 2,9 kg owoców (86,7 q/ha). Jagody średnie lub duże, wydłużonego, gruszkowatego kształtu, z sinym nalotem, mają przyjemny, kwaśno-słodki smak, zawierają 25,1–26,2 mg% kwasu askorbinowego, 7,9% cukrów, 2,2% kwasów. Najlepsze zapylacze to 'Smoleńska’, 'Izjuminka’ i 'Dlinnopłodna’. 'Czelabinka’ dobrze się rozmnaża z sadzonek zielnych. 'Sinigłazka’. Wzrost krzewów umiarkowanie silny, pokrój wzniesiony. Liście ciemnozielone, średniej wielkości. Kwiaty kremowożółte, z połyskiem. Wymaga zapylacza, dobrym jest 'Dlinnopłodna’. Odmiana średnio wczesna. Owoce dość duże, regularnego, cylindrycznego kształtu, jasnogranatowe z nalotem (fot. 2), bardzo smaczne. &#







    Fot. 2. 'Singłazka’


    8216;Wołoszebnica’. Wzrost licznych grubych pędów silny, krzewy zagęszczone. Liście ciemnozielone, lekko wygięte. Wymaa obcego zapylenia. Odmiana plenna, o średniej porze dojrzewania owoców, które są duże, ciemnogranatowe, prawie owalne, o nierównej powierzchni, ze średnim nalotem, smaczne.



    Rozmnażanie
    Odmiany suchodrzewu sinego dobrze rozmnażają się z s a d z o n e k p ó ł z d r e w n i a ł y c h. Pędy rosną bardzo intensywnie wiosną, a wzrost kończą już w czerwcu. Należy przestrzegać terminu pobierania sadzonek. Poleca się używanie preparatów stymulujących wyrastanie korzeni. W trakcie ukorzeniania nie wolno dopuścić do przesuszenia sadzonek (zamgławianie albo nakrycie folią pojemników z sadzonkami). Krzewy można rozmnażać też przez s a d z o n k i z d r e w n i a ł e, sporządzane w listopadzie, po pierwszych przymrozkach. W takim przypadku powinny one mieć około 15 cm długości i 4, 5 par pąków. Przez zimę należy przechowywać te sadzonki zadołowane w piasku, a wiosną wysadzić do pojemników w podłoże z substratu torfowego, ziemi kompostowej i piasku lub bezpośrednio do szkółki. W produkcji polowej konieczne jest staranne przygotowanie gleby (odchwaszczenie, nawożenie, zabiegi poprawiające strukturę gleby), która do czasu ukorzenienia się sadzonek nie może być przesuszona. Możliwe jest również rozmnażanie z n a s i o n, ale wówczas nie otrzymuje się roślin jednorodnych, jednakowo plennych.



    Warunki uprawy
    Krzewy dobrze rosną na glebach gliniasto-piaszczystych oraz piaszczysto-gliniastych, lekko kwaśnych (pH 5,5–6,0), na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Jagoda kamczacka jest obcopylna, dlatego na plantacji należy posadzić przynajmniej dwie odmiany. Można sadzić już jednoroczne krzewy o dwóch, trzech 20-centymetrowych pędach, najlepiej jesienią lub wczesną wiosną. Pierwszych owoców można się spodziewać już w roku następnym. Krzewy sadzi się w rozstawie 2,5 m x 1 m w rzędzie, o 3 cm głębiej niż rosły w szkółce, nie należy przycinać pędów. Glebę wokół roślin dobrze jest przykryć ściółką, np. z przekompostowanych trocin. Suchodrzew siny należy, zwłaszcza na stanowiskach słabszych, corocznie nawozić. Rośliny same się zagęszczają. Corocznie liczba pędów zwiększa się wielokrotnie, ale krzewy należy prześwietlać dopiero po 4, 5 latach uprawy.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułWYSTAWA ”ZIELEŃ TO ŻYCIE” JUŻ WKRÓTCE!
    Następny artykułCENY ŚRODKÓW PRODUKCJI W 2000 ROKU

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.