ŚWIERK BIAŁY I JEGO ODMIANY

  Świerk biały (Picea glauca) pochodzi z Ameryki Północnej. Jest szczególnie rozpowszechniony w Kanadzie, gdzie tworzy lasy jednogatunkowe bądź wchodzi w skład mieszanych. Drzewa osiągają przeciętnie do 20 m wysokości, mają krótkie, sztywne igły, pokryte woskowym nalotem, który nadaje im, i całemu drzewu, niebieskawy odcień. Małe szyszki (około 5 cm długości) są jasnobrązowe.
  Typowy gatunek (fot. na okładce) jest bardzo rzadko uprawiany, najczęściej spotyka się go w kolekcjach dendrologicznych. Drzewa są odporne na mróz i niewybredne co do gleby. Nadają się także na strzyżone żywopłoty. Świerk biały wydał wiele karłowych odmian, które cieszą się większą popularnością niż gatunek (tabela).  ODMIANY ŚWIERKA BIAŁEGO NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE W UPRAWIE


  FOT. 1. ŚWIERK BIAŁY 'ALBERTA BLUE’


  FOT. 2. 'ALBERTA GLOBE’


  FOT. 3. 'ARENSON’S BLUE VARIEGATED’


  FOT. 4. 'BLUE WONDER’


  FOT. 5. 'CONICA’


  FOT. 6. 'LAURIN’


  FOT. 7. 'PICCOLO’


  FOT. 8. 'RAINBOW’S END’


  FOT. 9. JEDEN Z TYPÓW ŚWIERKA BIAŁEGO O ŻÓŁTYCH IGŁACH

  ROZMNAŻANIE
  Gatunek najlepiej rozmnażać z nasion. Szyszki zbiera się w sierpniu, wrześniu, a nasiona przechowuje na sucho. Przed siewem na zagonach można je poddać krótkiej 3–4-tygodniowej stratyfikacji, w temperaturze 4°C.
  Odmiany świerka białego rozmnaża się przez sadzonki. W polskich szkółkach sadzonkuje się go — z różnymi skutkami — w trzech terminach: wczesnowiosennym, letnim i późnojesiennym (tak różne terminy zależą od skali, profilu oraz organizacji produkcji). Najgorszy okazuje się pierwszy termin; z sadzonek sporządzanych od marca do kwietnia ukorzenia się 40–50%. Późną jesienią wyniki są lepsze — w tym okresie uzyskuje się do 70% dobrze ukorzenionych sadzonek. Najlepsze są natomiast efekty sadzonkowania w lecie, o tej porze roku można otrzymać nawet 80–90% przyjęć. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że odmiany o żółtych przyrostach (np. 'Daisy’s White’) w terminie letnim ukorzeniają się źle, ponieważ sadzonki bardzo łatwo gniją. Z tego powodu niektórzy szkółkarze cieniują rośliny mateczne, aby uzyskać słabo wybarwione przyrosty, co ma poprawić odsetek ukorzenionych sadzonek tych odmian.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułSPOSÓB NA DUŻE BYLINY
  Następny artykułMARCHEW NA KILKA SPOSOBÓW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.