ŚWIERK KŁUJĄCY I JEGO ODMIANY CZ. II

    Najbardziej dekoracyjne są typy świerka kłującego (Picea pungens) o igłach wybarwionych na niebiesko lub srebrno. Dawniej drzewa te rozmnażano przez szczepienie. Ostatnio częściej praktykuje się jednak siew nasion, a później selekcjonuje siewki wybierając okazy ładnie wybarwione. Takie rośliny rosną szybciej niż okazy szczepione i od początku mają regularny, stożkowy pokrój. Świerki szczepione wymagają natomiast w pierwszych latach palikowania, a ładne i kształtne egzemplarze uzyskuje się często dopiero po wielu latach uprawy.

    Najczęściej wysiewa się nasiona importowane (ich zbiór we własnym zakresie dla celów produkcyjnych jest sporadyczny) wiosną, bezpośrednio na zagony, po 2–3-tygodniowej stratyfikacji.


    Odmiany pokrojowe i o barwnych igłach należy rozmnażać przez szczepienie w szparę lub na przystawkę boczną (rzadko w pąk wierzchołkowy), późną zimą lub wczesną wiosną. Podkładką są siewki świerka pospolitego (P. abies) lub kłującego. Technika i sposoby szczepienia, metody pobierania zrazów oraz traktowania szczepów są podobne jak w przypadku sosen (czyt. też „Szkółkarstwo” 2/2002 oraz 2 i 3/2003).


    Niektóre karłowe odmiany można też rozmnażać przez sadzonki pędowe pobierane bezpośrednio po zakończeniu przyrostu wiosennego. Konieczne jest użycie preparatów przyspieszających ukorzenianie i zapewnienie sadzonkom bardzo dobrych warunków. Mimo to ukorzeniają się dość trudno i w niewielkim procencie.


    NAJCIEKAWSZE I NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE W POLSCE ODMIANY ŚWIERKA KŁUJĄCEGO (CZ. II) 

    * W części I (Szkółkarstwo 3/2003) przedstawiliśmy odmiany o nazwach zaczynających się na B-H







    Fot. 1. 'Iseli Fastigiate’
    Fot. 2. 'Iseli Foxtail’
    Fot. 3. 'Lucky Strike’
    Fot. 4. 'Maigold’
    Fot. 5. 'Mecky’
    Fot. 6. 'Montgomery’
    Fot. 7. 'Mrs. Cesarini’
    Fot. 8. 'Mseno’
    Fot. 9. 'Omega’
    Fot. 10. 'Spek’
    Fot. 12. 'Thuem’
    Fot. 14. 'Vuyk’

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułREJESTRACJA I PASZPORTY ROŚLIN
    Następny artykuł160 zł NA HEKTAR

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.