WARZYWA Z KRZESZOWIC

    9 i 10 czerwca odbyły się Dni Otwarte zakładu Produkcji i Hodowli Roślin Ogrodniczych w Krzeszowicach. Pierwsze takie spotkanie zakład organizował już na początku lat osiemdziesiątych. Zarówno przed laty, jak i w tym roku odwiedzający przybyli z całej Polski.










    Początki działalności firmy sięgają 1962 roku, kiedy powstał dział hodowli roślin ogrodniczych (w oparciu o materiały przedwojennej firmy Selecta). Dwanaście lat później wybudowano 14-hektarowy obiekt szklarniowy z zapleczem naukowo-badawczym. Stąd wyszła linia rodzimych pomidorów heterozyjnych zapoczątkowana przez KCE 1 i KCE 2, czyli Celena F1 i Bisenna F1. Obecnie zakład jest jednoosobową spółką skarbu państwa.
    Wszystkie uprawy szklarniowe, wśród których pomidory zajmują 10 hektarów, a ogórki 2 ha, prowadzone są na wełnie mineralnej.
    O tej porze roku polecane są do uprawy głównie trzy wczesne, najlepsze spośród wyhodowanych tu pomidorów, odpowiednie do upraw szklarniowych (tradycyjnych oraz w wełnie mineralnej i podłożu kokosowym), nadające się również do produkcji polowej. Są to: Atut F1 (nawet w warunkach stresowych dobrze zawiązuje owoce znoszące dłuższy transport); Merkury F1 (fot., mocny system korzeniowy, twarde owoce, dobrze znoszą transport i przechowywanie); Fobos F1 (nadaje się także do sadzenia w nieogrzewanych tunelach oraz przy palikach w polu, gdyż dobrze znosi okresowe spadki temperatury).
    Z dorobku firmy warto przypomnieć także m.in. odmiany: Baron F1 (owoce duże — do 180 g — niepękające w niekorzystnych warunkach uprawy); Saturn F1 (dobrze znosi stresowe warunki uprawy); Jowisz F1 (odmiana odporna na nicienie, o dużych owocach, ulegających zniekształceniu, gdy podczas uprawy występują duże różnice temperatury); Piko (odmiana do uprawy w polu, należy do typu „cherry”, o 30–40 bardzo drobnych — 10–15 g — owocach w gronie).
    Podczas imprezy producenci pomidorów mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z dr Marią Wysocką-Owczarek. Tegorocznym problemem w uprawach pod osłonami było spowolnione pobieranie składników pokarmowych z podłoża spowodowane niewystarczającą ilością światła. (Problemom związanym z zaburzeniami wzrostu i rozwoju pomidorów poświęcona będzie napisana przez dr M. Wysocką-Owczarek książka, która nakładem naszego wydawnictwa ukaże się we wrześniu br. O szczegółach poinformujemy w „Haśle” na stronie z „Naszą ofertą” — red.)
    W Krzeszowicach powadzona jest także hodowla warzyw polowych. Zakład może się pochwalić ośmioma heterozyjnymi odmianami marchwi — Karo F1, Kalina F1, Kamila F1, Kaja F1 — w tym i nowościami: Krakowia F1, Kometa F1, Kinga F1, Kantata F1 — znana jako Karolina F1 (jeszcze w badaniach). Hodowla tego gatunku prowadzona jest w kierunku selekcji odmian wczesnych na zbiory pęczkowe, a także niekumulujących azotanów.
    W swojej ofercie PHRO ma także odmiany buraka ćwikłowego, kukurydzy oraz kapusty brukselskiej.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułPĘDZENIE TULIPANÓW W WODZIE
    Następny artykułMINISTERIALNY PIKNIK

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.