Komunikaty-Sadownicze-NOWY-765×100

W Czerwińsku

Uczestnicy szkolenia w Czerwińsku
Szkolenie dla producentów truskawek odbyło się tu 13 marca. Jest to rejon znany z uprawy truskawek, ale głównie są to tradycyjne uprawy gruntowe. Prelegenci podczas spotkania przekonywali plantatorów do uprawy nowoczesnej, z uwzględnieniem osłon, fertygacji i stosowania najnowszych fungicydów.
O patogenach zagrażających plantacji truskawki i metodach ich zwalczania mówiła dr hab. Anna Bielenin z Instytutu Ogrodnictwa. Najnowsze propozycje firmy BASF z zakresu fungicydów do ochrony plantacji truskawek, w tym Signum 33 WG, przedstawił dr Waldemar Bernat.

Zbigniew Pisarek reprezentujący FlevoPlant i Antonio Ferarresi ze szkółki Vivai Mazzoni omówili metody produkcji truskawek w Polsce i we Włoszech oraz przedstawili oferty odmianowe swoich przedsiębiorstw. Zbigniew Pisarek zachęcał do uprawy odmian ‘Evie 2’, ‘Florentina’ i ‘Florina’, natomiast w ofercie włoskiej szkółki znalazły się ‘Clery’ i ‘Joly’. Henryk Wilczyński z Yara Poland zachęcał do fertygacji w uprawie truskawki deserowej, natomiast Marek Jamry z Haygrove omówił systemy tuneli do uprawy roślin tego gatunku. Rolę zapylaczy w uprawie truskawek omówił Jacek Malinowski z firmy Koppert podkreślając w tej materii przewagę trzmieli nad pszczołami. 

 
D. Ł-B 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię