Basen ogrodowy czy jacuzzi? Plusy i minusy obu rozwiązań

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Basen ogrodowy
Każda osoba, która ma swój ogród, z pewnością doceni możliwość postawienia w nim basenu lub jacuzzi. To doskonały sposób na relaks zarówno samemu, jak i ze znajomymi. Dodatkowo zarówno basen ogrodowy, jak i jacuzzi przy regularnym korzystaniu mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie oraz kondycję! Mało kto jednak może pozwolić sobie na dwie opcje naraz. Jaką z nich zatem wybrać?

Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?

Ogród z basenem to klasyk i pewien standard, do którego osiągnięcia dąży wiele osób. To doskonały sposób na ochłodę, relaks oraz aktywne spędzanie czasu. Do najpopularniejszych rodzajów basenów ogrodowych należą:

  • baseny dmuchane – dostępne w różnych rozmiarach – zarówno tych większych dla całej rodziny np. 305×76 cm, jak i typowo dziecięcych 150×53 cm. Zaletą tej opcji jest łatwość montażu – aby móc korzystać z basenu rozporowego, wystarczy go nadmuchać;
  • baseny stelażowe – dostępne w różnych rozmiarach (niewielkie opcje dla dzieci 244×51 cm lub większe dla całych rodzin 488×122 cm) raz kształtach (najczęściej okrągłe lub prostokątne). Mniejsze modele nie umożliwiają pływania, ale te większe jak najbardziej! Montaż jest tu zdecydowanie trudniejszy, ale tego typu basen można pozostawić rozłożony przez dłuższy czas.

To, na jaką opcję warto się zdecydować, zależy przede wszystkim od własnych potrzeb, dostępnej przestrzeni oraz budżetu, jakim się dysponuje.

Jakie jacuzzi można postawić w ogrodzie?

Jacuzzi ogrodowe to nie tylko doskonały sposób na relaks, to także stylowy element aranżacji ogrodu. Dostępnych jest kilka jego rodzajów:

  • jacuzzi dmuchane – tańsza i dość wygodna opcja ze względu na łatwość montażu, demontażu oraz na swoją mobilność. Wykonane są z trwałych materiałów, które zapewniają długie użytkowanie sprzętu;
  • jacuzzi stacjonarne – droższa opcja wykonana z trwalszych materiałów jak akryl czy polietylen. Stanowi stałą dekorację ogrodu.

jacuzzi stacjonarne

Zalety i wady obu rozwiązań

Wybór między basenem ogrodowym a jacuzzi zależy od wielu czynników. Wydatek na którąkolwiek z opcji nie jest mały, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie warto dokładnie je rozważyć przed zakupem.

Zalety basenu ogrodowego

Ogromną zaletą basenu ogrodowego jest przede wszystkim możliwość wykorzystania go do rekreacji i aktywności fizycznej. Nawet najmniejsze modele, przeznaczone głównie dla dzieci mogą sprawić, że najmłodsi będą więcej i częściej ruszać się na świeżym powietrzu! Basen to doskonałe miejsce zabawy dla dzieci. W tym przypadku zaletą będzie również fakt, że niewielkie baseny dmuchane są łatwe w montażu i demontażu.

Opcja dla całej rodziny (duży basen rozporowy, albo stelażowy) może stanowić miejsce wspólnego spędzania czasu i ochłody w gorące dni. Może być to także punkt centralny wszelkich letnich imprez. Duże baseny stelażowe np. o długości 4 czy 6 metrów i głębokości ponad 100 cm pozwalają na pływanie nawet dorosłej osobie. To zatem doskonały sposób na wprowadzenie większej ilości ruchu w okresie letnim.

Regularne korzystanie z basenu może przyczynić się do redukcji stresu, poprawy samopoczucia oraz zdrowia. Dodatkowo istnieje możliwość wkopania modelu stelażowego w podłoże. Dzięki temu będzie on stanowił elegancki element ogrodu na stałe.

Basen ogrodowy z drabinką

Wady basenu ogrodowego

Jedną z największych wad jest potrzeba utrzymania basenu ogrodowego w czystości. Aby zachował swoją funkcjonalność, trzeba go regularnie czyścić, wymieniać wodę oraz stosować odpowiednie środki chemiczne do dezynfekcji. Należy też wyposażyć się w systemy filtracyjne.

Minusem w porównaniu z jacuzzi jest też sezonowość basenu ogrodowego. W Polsce z jego walorów można korzystać głównie latem, a dodatkowo ta pora roku i tak nie jest gwarantem częstego korzystania ze zbiornika. Bywają bowiem chłodne lata, podczas których rzadko kiedy jest szansa wykorzystać basen.

Ponadto chcąc wyposażyć się w większy model stelażowy czy nawet rozporowy, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce i je dobrze przygotować. Podłoże musi być równe, oczyszczone i utwardzone tak, aby wytrzymało ciężar basenu.

Zalety jacuzzi ogrodowego

Jacuzzi to doskonałe miejsce do relaksu. Główną zaletą w porównaniu do basenu jest system podgrzewania wody oraz masażu bąbelkowego. Zazwyczaj jego regulowanie odbywa się z poziomu panelu cyfrowego. Korzystanie z jacuzzi ma korzystny wpływ na układ krążenia, może też przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych pleców czy stawów.

Jacuzzi ogrodowe stwarza świetną okazję do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz do organizowania imprez. Dodatkowo jest to atrakcyjny element dekoracyjny ogrodu, który z powodzeniem możesz postawić nawet na tarasie! Dzięki kompaktowym rozmiarom jacuzzi można zamontować w mniejszych przestrzeniach, co stanowi sporą przewagę w porównaniu z basenem ogrodowym. Z jacuzzi można korzystać przez cały rok, nie ma tu ograniczeń pogodowych (w przypadku deszczu czy śniegu wystarczy postawić nad wanną daszek).

Jacuzzi ogrodowe dmuchane

Wady jacuzzi ogrodowego

Jacuzzi ogrodowe to dość wysoki koszt zakupu oraz eksploatacji, w tym koszty energii elektrycznej i konserwacji. Utrzymanie czystości wody wymaga regularnego stosowania chemikaliów, co również (tak jak w przypadku basenu) generuje dodatkowe wydatki. Jacuzzi może też zużywać dużo energii, szczególnie gdy korzysta się z niego przez cały rok. Do tego koszt zakupu jest też wyższy w porównaniu z tańszymi basenami stelażowymi czy rozporowymi. Niektórym osobom może także przeszkadzać hałas generowany przez systemy pomp i filtrów.

Kiedy warto zdecydować się na basen, a kiedy na jacuzzi?

Basen przede wszystkim oferuje ochłodę w gorące dni. Jacuzzi również może stanowić miejsce relaksu latem, natomiast raczej chętniej korzysta się z niego wieczorem, gdy pojawia się chłód. Z jacuzzi można z powodzeniem korzystać nawet w chłodne, jesienne dni. Warto je polecić osobom, które cenią sobie odpoczynek, relaks i tworzenie własnej strefy SPA można natomiast polecić jacuzzi. To również lepsza opcja w przypadku ograniczonego miejsca na zewnątrz.

Dla rodzin z dziećmi polecany jest basen, w którym maluchy będą mogły popluskać się, a nawet uczyć pływać. Dorośli, którzy lubią aktywne spędzanie czasu, również powinni zdecydować się na basen – najlepiej duży model stelażowy.

Artykuł sponsorowany

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzykuje się wzrost cen nawozów? Czy opłaca się kupić nawozy fosforowe i azotowe w maju 2024?
Następny artykułKomplet mebli ogrodowych do małego ogrodu — jaki sprawdzi się najlepiej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.