Donice na balkon i taras – jak wybrać i na co zwracać uwagę przed zakupem?

Materiał Partnera Sfmeble.pl
Donice ogrodowe
Odpowiedź na to pytanie może sprawiać trudności osobom, które do tej pory niewiele miały wspólnego z ogrodnictwem. Jeśli urządzacie balkon lub taras po raz pierwszy i dopiero zaczynacie swoją przygodę z uprawą roślin to oprócz znajomości poszczególnych gatunków kwiatów i krzewów, przyda wam się także praktyczna wiedza na temat wyboru donic.

Aby was nieco zainspirować, w najnowszym poradniku zebraliśmy kilka sprawdzonych wskazówek i praktycznych porad, które pomogą wam dopasować idealne donice ogrodowe.

Zaplanuj zielony zakątek na tarasie – donice ogrodowe powinny pasować do gatunków roślin

Swoją przygodę z zakupem donic powinniście zacząć nie inaczej niż planując aranżację zielonego zakątka na tarasie i wybierając konkretne gatunki roślin. Działanie w innej kolejności nie ma większego sensu, bo to donice ogrodowe powinny być dobierane do kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych, a nie odwrotnie. Osłonki i doniczki na kwiaty tarasie lub balkonie są świetnym rozwiązaniem, bo umożliwiają stworzenie zieleńca nie tylko na grządkach, klombach i rabatach, ale też poza nimi. To prawdę mówiąc jedyna możliwa alternatywa, jeśli nie ma się dostępu do własnego ogrodu, a chce się stworzyć choćby jego namiastkę i wejść w posiadanie większej ilości roślin.

Donice miedzianeZwróć uwagę na pojemność donicy – kwiaty ozdobne i krzewy mają bardzo zróżnicowane rozmiary

Kiedy już zdecydujecie, jakie rośliny i krzewy będą zdobiły wasz salon pod chmurką, przyjdzie pora na dobranie do nich odpowiednich donic. W ofercie producentów dostępne są donice ogrodowe w różnych rozmiarach: małych, średnich i dużych, dlatego nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem pasujących modeli. Oprócz tego dostępne są także skrzynie i pojemniki, ale te polecane są w szczególności do tworzenia niewielkich ogródków owocowo-warzywnych i na zioła. Wybierając donice ogrodowe trzeba pamiętać, że ich wysokość powinna odpowiadać 1/3 wysokości rośliny.

Zamierzacie posadzić na tarasie iglaki, tuje, bukszpan lub rośliny z rodziny gatunków palmowatych? Wybierzcie wysokie donice o średnicy 50 cm i nieco większej pojemności, które zapewnią pnącym się do góry krzewom odpowiednią ilość miejsca. Większe doniczki świetnie nadadzą się też na hortensje i różaneczniki. Niskie donice ogrodowe z kolei wykorzystacie na kwiaty sezonowe o małych rozmiarach, a więc: bratki, prymulki, hiacynty czy nieco większe od nich pelargonie. Szerokie i płytkie donice ogrodowe świetnie będą nadawały się na drzewka bonsai, a modele wiszące na bluszcz i rośliny pnące.

Dopasuj donice ogrodowe pod względem materiału – wybór w tym zakresie jest całkiem spory…

Bardzo ważne z punktu widzenia uprawy roślin są także materiały zastosowane do wykonania donic. Najłatwiej dostępne są oczywiście modele plastikowe, choć nie brakuje także drewnianych, ceramicznych, metalowych czy nawet wyplatanych z wikliny i rattanu. Jeśli chodzi o te ostanie to występują one najczęściej w formie ozdobnych osłonek. Pozostałe donice ogrodowe służą do bezpośredniego sadzenia kwiatów, dlatego bardzo ważne jest, aby były stabilne, odporne na warunki zewnętrzne i sprzyjały prawidłowemu rozwojowi roślin.

Donice ogrodowe z naszych rodzimych gatunków drewna są ekologiczne i mają bardzo naturalny wygląd, ale źle zabezpieczone są podatne na pleśń i grzyby oraz szkodniki. Dużo lepszą alternatywą pod tym względem są doniczki z drewna egzotycznego, które znacznie lepiej radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Doniczki wykonane z gliny i ceramiki świetnie gospodarują z kolei poziomem wilgoci i przepuszczają powietrze do korzeni, dlatego tworzą doskonałe warunki dla rozwoju roślin. Szczególnie warte polecenia są tutaj donice ogrodowe z terakoty, czyli materiału niezwykle odpornego niskie temperatury, wiatr i uszkodzenia mechaniczne.

Kosze rattanoweNie tylko wygląd ma znaczenie – w przypadku donic do ogrodu znacznie ważniejsze są aspekty praktyczne

To, że materiały odgrywają ważną rolę w wyborze donicy już wiecie. Ale czy macie świadomość, jak bardzo istotne pod tym względem są pozostałe aspekty praktyczne? Tutaj mamy na myśli oczywiście otwory odpływowe, dodatkowe podstawki oraz inne funkcje, które ułatwiają pielęgnację kwiatów. Sklep internetowy sfmeble.pl posiada w swojej ofercie np. donice ogrodowe świecące w różnych rozmiarach, które na tarasie i balkonie mogą zostać wykorzystane w charakterze oświetlenia. Pamiętajcie, że doniczki i osłonki wybierane z myślą o przydomowej przestrzeni muszą wykazywać się doskonałymi parametrami – przed zakupem zwróćcie uwagę czy dany model może mieć długotrwały kontakt z wilgocią i mrozem lub zostać umieszczony na stałe w mocno nasłonecznionym miejscu.

Zadbaj o estetykę – donice ogrodowe muszą pasować do aranżacji balkonu i tarasu

Funkcjonalność jest priorytetem, ale estetyka ma od niej nie mniejsze znaczenie, dlatego wybierając osłonki i donice ogrodowe zadbajcie, aby pasowały do wystroju tarasu lub balkonu. Tylko w taki sposób osiągniecie aranżacyjną spójność i harmonię, co ostatecznie będzie miało swoje odzwierciedlenie w przytulnej atmosferze panującej w salonie pod chmurką. Zgodzicie się chyba, że w pięknym zielonym otoczeniu odpoczywa się i spędza czas dużo przyjemniej? Z sadzenia kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych nie warto rezygnować, szczególnie, jeśli nie ma się na własność nawet kawałka ogrodu. Nie wszystkie rośliny przecież wymagają obszernej wiedzy ogrodniczej i wymagającej pielęgnacji…

Materiał Partnera Sfmeble.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSadzonki truskawek odmiany 'Elsanta’
Następny artykułWstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi rolnej przedłużone do 2026 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.