Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Skuteczne techniki

Materiał Partnera Garneczki.pl
Woda na liściu w ogrodzie
Zmiana klimatu i rosnące temperatury sprawiają, że coraz częściej pojawiają się susze. W związku z tym woda staje się coraz cenniejszym zasobem. Jak o niego zadbać?

Wiele osób uwielbia naturę i chętnie się nią otacza. W mieszkaniach, a szczególnie wokół domów znaleźć można piękne ogrody z bardzo urozmaiconą florą. Nie brakuje także pasjonatów, którzy budują warzywniki. Świeże owoce i warzywa prosto z krzaka lub drzewa to prawdziwy rarytas, którym możesz się rozkoszować przez cały sezon. Jednak do wzrostu roślin niezbędna będzie woda.

Dwa sposoby na podlanie ogrodu

Najprościej ujmując, możesz to zrobić ręcznie lub zautomatyzować cały proces. W pierwszym wariancie wodę dostarczasz konewkami. Opcjonalnie przydatny będzie np. Gardena wąż ogrodowy. Zadanie wymaga sporo czasu i siły, aby doprowadzić wodę pod każdy kwiat i krzew.

Drugim sposobem jest automatyzacja podlewania. Istnieją obecnie wygodne systemy nawadniające ogrody. Infrastruktura schowana jest pod ziemią i rozprowadzona w pożądane miejsca. W ten sposób zadbasz zarówno o ogródek warzywny, jak i o rośliny ozdobne w innej części posesji.

System nawadniania najlepiej zaplanować na etapie tworzenia ogrodu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować go w istniejących obiektach. Dzięki temu podlewanie jest bardzo sprawne i dużo wygodniejsze. Co więcej, po zamontowaniu zaworów odwadniających, system będzie odporny na niskie temperatury i mrozy.

Jak oszczędnie podlać ogród?

Zraszacze Gardena to przykład praktycznego rozwiązania do niemal każdego ogrodu. Dzięki nim woda jest równomiernie rozprowadzana na określonym obszarze. Masz więc pewność, że trawnik i inne rośliny będą dobrze nawilżone. Jednocześnie to oszczędność czasu i pieniędzy w porównaniu do klasycznego podlewania konewką lub wężem.

Na rynku dostępne są zraszacze, które za każdym razem rozstawia się w określonych miejscach lub systemy wynurzalnych zraszaczy. Ten drugi sposób jest bardziej praktyczny i wygodny, choć wymaga większych nakładów. Wyposażony w sterownik pozwala na zaprogramowanie ilości wody podawanej w konkretnej sekcji. Dzięki temu łatwo dopasujesz poziom cieczy, która ma trafić pod pomidory i ogórki, a także pod żywopłot i ozdobne rośliny na skalniaku.

Sterowniki podłącza się do prądu lub zasila bateriami. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy nie możesz podlać roślin w terminie. Przeciągające się godziny pracy lub zaplanowany weekendowy wyjazd, mogą być problematyczne. Jeśli ogród nie będzie podlewany może ucierpieć, a Twoje starania o warzywne skarby spełzną na niczym.

Sterownik zadba o podanie wody w odpowiednim czasie i niezbędnej ilości. Istnieją urządzenia, którymi można sterować za pomocą smartfona. Wygodne rozwiązanie, które nawet podczas wakacji pozwoli zarządzać ogrodową infrastrukturą.

Zbieraj wodę do zbiorników

Zadbaj o miejsca, w których możesz zbierać i gromadzić wodę opadową. Ze 100 m2 dachu w ciągu 5. minutowego deszczu do zbiornika wpadnie nawet 70 litrów cieczy. Możesz wykorzystać ją do podlewania ogrodu, mycia mebli ogrodowych lub samochodu. Pojemniki to często estetyczne elementy ozdobne ogrodu. Istnieją też modele, które możesz zakopać w ziemi lub postawić w pobliżu rynny. Twoim zyskiem jest niższe zużycie wody i wygoda.

Materiał Partnera Garneczki.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMyjka ciśnieniowa do ogrodu
Następny artykułJak pielęgnować sztuczne kwiaty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.